Vegánsky kolagén

03.10.2022

30% až 40% všetkých bielkovín v ľudskom tele tvorí kolagén. Ľudia majú vieru v jeho nadprirodzené schopnosti a často ho často suplementujú.

Vegánstvo sa praktizuje rôznymi spôsobmi ako plnohodnotný životný štýl. Čo sa týka stravy, vegáni nejedia mäso ani žiadne vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu, čím sa odlišujú od vegetariánov, ktorí konzumujú vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu. Živočíšne vedľajšie produkty nie sú nevyhnutne len samotné zvieratá, ale aj produkty pochádzajúce zo zvierat. Medzi ľahké príklady živočíšnych vedľajších produktov patrí mlieko a iné mliečne výrobky, ako aj med a včelí vosk.

Mnohí, ktorí praktizujú vegánstvo ako diétu, však zdôrazňujú život a pohodlie zvierat aj inými spôsobmi, medzi ktoré patrí upustenie od kozmetických výrobkov, ktoré obsahujú vedľajšie živočíšne produkty. S vegánskym životným štýlom, ktorý sa neustále dostáva do povedomia spotrebiteľov, bol vývoj vegánskeho kolagénu v kozmetických a zdravotných produktoch nevyhnutný.

Kolagén a ľudské telo

Kolagén je prirodzene sa vyskytujúci proteín v ľudskom tele a iných živočíchoch; je to vlastne najobjemnejší proteín v ľudskom tele . Kolagén môžeme nájsť v koži, vlasoch, nechtoch, šľachách, svaloch a kĺboch. Je všade v našom vnútri a používa sa rôznymi spôsobmi.

Naše svaly, šľachy a kĺby využívajú kolagén ako spojivové tkanivo, pričom podporuje hydratáciu a elasticitu našej pokožky. To je dôvod, prečo je kolagén obzvlášť populárny v doplnkoch krásy; prispieva k mladistvej estetike niekoho pleti. Nielen to, ale môže vyživovať pokožku a dodáva jej jemnú, pružnú a hodvábne hladkú textúru.

Tak ako je kolagén v ľudskom tele dôležitý, naša schopnosť prirodzene produkovať kolagén v objeme s vekom klesá. Na druhej strane sa veľa ľudí snaží doplniť svoju prirodzenú hladinu kolagénu rôznymi spôsobmi. Pre tých, ktorí nedržia rastlinnú stravu, môžu jednoducho pridať viac hovädzieho mäsa a rýb do svojho jedálnička, pretože každý z nich často obsahuje vysoké hladiny prirodzene sa vyskytujúceho kolagénu.

Kolagén a rastliny

Pre vegánov, vegetariánov a iných ľudí, ktorí vyznávajú rastlinný životný štýl, nie je hľadanie spôsobov, ako zvýšiť úroveň prirodzenej produkcie kolagénu, také jednoduché; 

Neexistujú žiadne rastliny, ktoré prirodzene produkujú alebo obsahujú kolagén. 

Preto každý, kto dodržiava rastlinnú stravu, musí byť kreatívny pri dopĺňaní úrovne produkcie kolagénu.

Ako zvýšiť produkciu kolagénu ako vegán

Napriek diétnym obmedzeniam nie je nemožné zvýšiť produkciu kolagénu ako vegán. Odborníci odporúčajú, že najlepší spôsob, ako si vegán vnútorne zlepšiť hladinu kolagénu, je stále prostredníctvom stravy; je to len iný typ úpravy. Základom tohto návrhu je dobre vyvážená a výživná strava, ktorá sa zameriava na potraviny s vysokým obsahom určitých aminokyselín.

Špecifické aminokyseliny, ktoré sú spojené s produkciou kolagénu, sú glycín, lyzín a prolín. Potraviny bohaté na tieto aminokyseliny zahŕňajú tekvicové a slnečnicové semienka, rôzne orechy ako kešu a pistácie, ako aj tofu a tempeh. Vitamín C je ďalším doplnkom stravy, ktorý stojí za to zamerať sa na zlepšenie produkcie kolagénu.

Sú kolagénové doplnky legitímne?

Na trhu je dostupné široké spektrum vegánskych kolagénových doplnkov, aj keď je dôležité poznamenať, že tieto doplnky neobsahujú žiadny skutočný kolagén. Namiesto toho sú to zvyčajne zmesi alebo prášky podobné potravinám uvedeným vyššie, ktoré majú vysoký obsah aminokyselín a iných živín, ktoré podporujú produkciu kolagénu. Ako už bolo povedané, vegánske kolagénové doplnky krásy sú celkom účinné pri hydratácii a zvlhčovaní pokožky.

Budúcnosť syntetického kolagénu

Aj keď ešte neexistuje nič také ako pravý vegánsky kolagén, sme dobre ponorení do éry informácií a technológií. Experimenty ako také boli zamerané na vývoj syntetického kolagénu vypestovaného v laboratóriu, ktorý by bol 100% vegánsky. Zatiaľ čo v súčasnosti nie sú dostupné žiadne produkty, väčšina týchto snáh sa točí okolo vytvorenia kvasinkového variantu schopného produkovať kolagén, keď je stresovaný.

Viera v kolagén je silná

Keďže stále viac ľudí nakupuje kozmetické výrobky a vyznáva vegánsky životný štýl, budúcnosť skutočne vegánskeho kolagénu vyrobeného v laboratóriu môže byť hneď za rohom. Dovtedy by sa nadšenci rastlinného pôvodu mali zamerať na vegánske kozmetické produkty a potraviny s vysokým obsahom aminokyselín, aby sa zvýšila produkcia kolagénu. 

zdroj: thelistwire.usatoday.com

Vytvorte si webové stránky zdarma!