Keď karnisti vysvetľujú suplementy pre vegánov - GymBeam

13.03.2021

V tejto reakcii by sme sa pozreli na trochu nešťastné video od GymBeamu, ktorým by sa vegáni riadiť nemali.

Na začiatok, musím pochváliť aspoň snahu Gymbeamu pristúpiť k tejto téme a snažiť sa pomôcť začínajúcim vegánom. Je veľa spoločností, aj ľudí ktorí sa venujú výžive alebo fitnessu, ktorí sú ostro vyhranení proti vegánstvu.

Nanešťastie, niektoré rady ktoré vo videu zaznejú, nie sú dobré a pokiaľ by sa nimi človek riadil, mohol by si poškodiť zdravie. Poďme si teda pomaly rozobrať problémové časti videa, ktoré sa zameralo na vitamíny a minerály, ktoré by mali mať vegáni deficitné a na ktoré by si mali dávať pozor.

Začneme hneď vetou ktorá mieša hrušky s jablkami:

"Vegánstvo či plant-based stravovanie naberá na popularite nie len medzi športovcami, ale aj medzi milovníkmi zdravého životného štýlu a prírody."

Vegánstvo a plant-based sú dve často rozdielne veci. Vegánstvo je životná filozofia, založená na etike. Rastlinná strava je o spôsobe stravovania a nemusí byť vôbec vegánska. Tieto dve veci sa často zamieňajú. Keď je niekto na rastlinnej strave, neznamená že je vegán. Taktiež zloženie jedálnička vegána a človeka na rastlinnej strave môže byť dosť rozdielne.

Poďme ďalej:

" Určite súhlasíte, že vegánska strava je síce zdravá, ale s nedostatkom informácií a jednotvárnym jedálničkom môže vyústiť do deficitu niektorých živín."

Nie nesúhlasím že vegánska strava je zdravá. Takto, môže a nemusí byť. Sú vegáni, ktorí sú spokojní s procesne spracovanými potravinami, fast foodom a nehľadia úplne na zdravotnú stránku. Samozrejme so zbytkom vety sa dá súhlasiť a teda tak ako na každej strave si človek môže spôsobiť zdravotné problémy, rovnako aj na vegánskej.  Na vegánskej je ale oveľa vyššie riziko že to môže nastať, pokiaľ sa človek neriadi zásadami vegánskej stravy a podľa toho si nenastaví suplementy. 

A prichádzame k najviac problematickej časti videa. Pretože pri vitamíne B12 zaznie veta:

"Denná odporúčaná dávka vitamínu B12, tvorí 2,4 mikrogramov pre dospelých mužov aj ženy."

Toto je veľmi nešťastne podaná informácia a pokiaľ by ste sa ňou riadili, tak si môžete natrvalo poškodiť zdravie. Je pravda že odporúčaná denná dávka je približne 2,5 mikrogramu vitamínu B12, avšak problémom je vstrebateľnosť, kedy sa difúziou pri jedle dokáže vstrebať len 1% vitamínu B12. Preto je potrebné prijať denne minimálne 250 mikrogramov vitamínu B12!

Poďme ďalej k vete ktorá je zavádzajúca:

"Kobalamín nájdete v niektorých rastlinných mliekach, sójových výrobkoch, spirulíne či chlorele."

Prečo je táto veta veľmi nešťastná, vysvetľuje vegánsky výživový poradca Radek Látal vo videu vyššie.

Presuňme sa k vitamínu D, kde zaznie:

"Odporúčaná denná dávka Dčka je 600IU až 800IU"

Je pravda, že na Slovensku je odporúčaná denná dávka 600IU, štúdie však ukazujú, že sa jedná o veľmi nedostatočnú dávku. Pre zdravie kostí, prevenciu srdcovo-cievnych ochorení a rakoviny, je preto odporúčaná denná dávka v rozmedzí 1800IU až 4000IU.

Čo vo videu nezaznelo a na čo by si vegáni mali dávať ďalej pozor sú: 

- Jód (stačí 1 poldeci minerálnej vody Vincentka denne)

Riboflavín / vitamín B2(vo varení denne používať lahôdkové droždie)

- Selén (1 para orech denne)

Na záver som teda v polemike, či oceniť snahu spoločnosti GymBeam že video vzniklo a snaží sa podporiť ľudí ktorí prechádzajú na vegánstvo, alebo byť smutný, že mätú ľudí s nedostatočnými a zle podanými informáciami...

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky