Chyby ktorých sa ľudia dopúšťaju pri prechode na "vegánstvo"
Neprešiel týždeň a zhodou okolností tu máme ďalší článok denníka Indepedent.
Článok ma zaujal svojim názvom: NAJČASTEJŠIE CHYBY, KTORÝCH SA ĽUDIA DOPÚŠŤAJÚ, KEĎ SA SNAŽIA STAŤ VEGÁNMI
Článok je reakciou na vyjadrenie známej kuchárky Nigelly Lawson, ktorá sa vraj cítila vyčerpaná po tom čo vyskúšala vegnástvo.
61-ročná televízna kuchárka pre The Sunday Times povedala: "Nemohla som byť vegánkou, hoci milujem zeleninu. Nevidím v tom zmysel. Som veľmi rada, že nejem toľko mäsa, ale milujem ho."
Znova sme pri tom istom. Ľudia nevedia rozlíšiť pojem vegánstvo a rastlinná strava. Vegánstvo je etický spôsob života, pri ktorom odmietate týranie, zabíjanie a využívanie zvierat z akéhokoľvek dôvodu. Daná celebrita teda skúšala rastlinnú stravu a určite si nevstúpila do svedomia aby uvažovala o vegánstve.
Po tom, čo sa stala vegánkou, Lawsonová hovorí, že mala pocit, že "náhle potrebuje vajcia" - možno znamenie, že jej v strave chýba vitamín B12, alebo jednoducho ešte úplne nezvládla vegánske pečenie.
Už vieme že sa nestala vegánkou a na rastlinnej strave vydržala "neuveriteľné" dva týždne. Po dvoch týždňoch určite nikomu nechýba vitamín B12 a nemôže byť kvôli tomu vyčerpaný. Hoci je zásoba B12stky u ľudí rôzna, tak prejav nedostatku sa objavuje až po mesiacoch, ale vo väčšine prípadov až po rokoch bez prístupu vitamínu B12.
Vegánstvo je na vzostupe, ľudia volia rastlinnú stravu z rôznych dôvodov, od zdravia až po životné prostredie. Ak zvažujete zmenu - no chcete vydržať o niečo dlhšie ako Lawsonove dva týždne - existujú určité chyby, na ktoré si treba dať pozor...
Áno vegánstvo je na vzostupe a áno, ľudia volia rastlinnú stravu z rôznych dôvodov. Ale neviem prečo je to v jednej vete, keďže sa jedná o dva rôzne svety. Prechod na rastlinnú stravu má množstvo dôvodov - väčšinou sebeckých. Prechod na vegánstvo má jeden jediný dôvod. Poďme sa však pozrieť na "chyby" prechodu na vegánstvo podľa denníka Independent:
Ak ste oddaný mäsožravec a rozhodli ste sa prestať jesť mäso, neodporúčali by sme vám okamžitý prechod. Namiesto toho je oveľa múdrejšie robiť zmeny pomaly, ale isto. Možno začnite tým, že si doprajete jeden deň v týždni bez mäsa alebo vynecháte červené mäso...
Aj viacerí vegáni hovoria o tom, že je dobrý postupný prechod a pomaly... Ja hovorím že na to nie je žiaden dôvod. Kľudne sa dá prejsť na vegánstvo za jeden deň, som toho sám príkladom. Receptov je plný internet, v ponuke sú aj hotové vegánske jedlá ktoré si viete z počiatku objednať, kým sa naučíte variť. Na začiatok si môžete dávať viac tofu a postupne pridávať strukoviny ,aby si žalúdok zvykol a pod. Je však nevyhnutné dodržiavať Zásady vegánskej stravy.
Podľa NHS príznaky nedostatku B12 zahŕňajú extrémnu únavu a nedostatok energie. Ak ste v rastlinnej strave nováčik, uistite sa, že jej prijímate dostatok vo vašej strave konzumáciou potravín obohatených o B12 (vrátane niektorých rastlinných mliek, cereálií a výživných kvasníc), alebo začnite užívať doplnky výživy.
Nedostatok B12stky má veľa príznakov, avšak určite by som sa neriadil radou denníka Independent. Za žiadnych okolností sa nespoliehajte na obohatené potraviny. Je ich stále málo a navyše pokiaľ sa snažíte jesť celorastlinnú stravu, tak tam žiadnu B12stku nenájdete. Ako vegán je zásadné suplementovať B12stku tak ako ju suplementujú zvieratá - viac v článku Vegánske suplementy.
Alternatívy mäsa majú tendenciu byť viac spracované ako celé potraviny, ktoré si sami varíte, takže môžu obsahovať viac soli, cukru a nasýtených tukov, ako by ste očakávali. Varenie vlastných jedál od začiatku bude pravdepodobne zdravšie a ušetrí vám peniaze.
Konečne historicky asi prvá veta, kde denník napísal niečo správne. Chválim.
Podľa British Heart Foundation by sa priemerná žena mala snažiť zjesť 45 g bielkovín denne a 55 g pre mužov. Nie je to obzvlášť zložité, ak vaša strava obsahuje mäso, ale ako vegán budete musieť urobiť trochu viac plánovania.
A sme pri našich bielkovinách :D Ale žarty stranou, pri dodržiavaní zásad vegánskej stravy sa nemusíte obávať žiadneho nedostatku pri akomkoľvek vitamíne, minerály a pod. Ale je pravda, že pokiaľ by ste vynechali strukoviny, celozrnné obilniny, oriešky a pod., tak teoreticky pri veľkej snahe obmedzovania jedla by ste si vedeli uhnať aj nedostatok bielkovín.
Mäso a mliečne výrobky majú tendenciu byť dosť kalorické. Ak ste však svoje bežné jedlá nahradili strukovinami a zeleninou, možno zistíte, že musíte zjesť viac, aby ste získali energiu potrebnú na celý deň.
Druhá veta napísaná správne. To už je na fľašu šampanského. Áno, množstvo jedla na vegánskej strave sa navyšuje cca o 15% až 20%. Najlepšie sa to dá zistiť v aplikácii cronometer, kde si jedálniček správne nastavíte.
Takže toľko k danému článku. Je vidieť, že je denník Independent dosť zmätený a nerozumie pojmu vegánstvo a rastlinná strava. O to je smutnejšie, že sa o tom snaží informovať bez znalosti veci, čím môže niekomu spôsobiť ujmu na zdraví.