Vedci našli prírodný zdroj vitamínu B12 pre vegánov
Prírodný doplnok by sa mohol použiť na doplnenie nedostatku kľúčového vitamínu B12 v rastlinnej strave.
Vitamíny pre vegánov vyrobené z rias by sa vďaka nedávnemu výskumu vedcov z Cambridgeskej univerzity mohli čoskoro ukázať ako najefektívnejšie riešenie, ako nahradiť dôležitú živinu chýbajúcu v rastlinnej strave.
Popularita potravín bez mäsa a mliečnych výrobkov v západnej strave spôsobuje, že mnohí ľudia sú potenciálne vystavení nedostatku vitamínov. Najmä môžu trpieť nedostatkom vitamínu B12, kľúčovej živiny, ktorá sa podieľa na tvorbe krvi a nervových buniek.
Výskum vedcov z Cambridgeskej univerzity poukázal na nezvyčajné riešenie problému. Ich experimenty ukázali, že mnohé druhy rias – prevažne vodné organizmy, ktorým chýbajú korene alebo stonky – vykazujú pozoruhodnú schopnosť akumulovať B12. Výrobcovia by ich mohli čoskoro využiť na poskytovanie účinných doplnkov vitamínu.
"Diéty založené výlučne na rastlinných produktoch sú skvelé na mnohých úrovniach, ale majú určité nedostatky a jedným z najdôležitejších je nedostatok vitamínu B12," povedala profesorka Alison Smithová, vedúca skupiny pre metabolizmus rastlín na univerzite.
Doplnky na báze vitamínu B12 sú už dostupné, ale niektoré sú účinné a iné nie, dodala jej kolegyňa, Dr Payam Mehrshahi. "Ak ste na vegánskej strave, hrozí vám nedostatok vitamínu B12. Môžete si kúpiť doplnky, ale ak si vezmete nesprávnu tabletu, nesprávny doplnok, môžete si naďalej ubližovať."
Okrem toho je tu problém v tom, že vegáni a vegetariáni – akonáhle sú oboznámení s problémami spojenými s nedostatkom B12 – chcú užívať doplnky z prírodných zdrojov. "Mnoho vegánov by radšej nemalo chemické doplnky a chceli by prijímať B12 ako prirodzenú súčasť svojej stravy," dodal Smith. "Nemôžete ho získať z rastlín, ale zistili sme, že niektoré riasy sú bohatým zdrojom vitamínu."
Neexistuje B12 rastlinného pôvodu
Vitamín B12 je esenciálna mikroživina . Jeho nedostatok spôsobuje svalovú slabosť, necitlivosť, nevoľnosť, chudnutie, únavu a zrýchlenie srdcového tepu, zatiaľ čo pokračujúci nedostatok nakoniec spôsobí, že ľudia budú náchylní na choroby, medzi ktoré patrí zhubná anémia, srdcové choroby a cukrovka.
"Rozhodujúcim bodom je, že B12 tvoria baktérie, ako sú tie, ktoré rastú v tráviacom systéme cicavcov," povedal Mehrshahi. "Nemôžete ho získať priamo z rastlín. Mäso bolo hlavným tradičným zdrojom spolu s mliečnymi výrobkami a vajíčkami.
"Ak si však osvojíte vegánsku stravu, váš príjem B12 sa môže drasticky znížiť, čo má teraz citeľné následky na zdravie národa." Odhaduje sa, že celkový počet vegánov v Spojenom kráľovstve vzrástol na viac ako jeden milión, čo je takmer 1,5 % populácie krajiny. Tento nárast sa odráža v predaji potravín rastlinného pôvodu, ktorý sa od roku 2018 zvýšil o 49 %, ale teraz sa ustálil.
Vegánska strava však dodáva iba 10% B12, ktoré poskytuje štandardná britská strava. To zvyčajne funguje na približne 0,5 mikrogramu B12 denne, čo je číslo, ktoré je výrazne pod úrovňou, ktorá sa považuje za zdravú dávku, podľa nedávneho článku v European Journal of Nutrition . Štúdia tiež poukázala na tehotné a dojčiace ženy, ako aj na starších ľudí, ktorí sú teraz obzvlášť ohrození.
"To poukazuje na naliehavú požiadavku na obohatenie rastlinných mliečnych a mäsových alternatívnych potravín v Spojenom kráľovstve, najmä s cieľom bojovať proti deficitu vitamínu B12," uvádza štúdia, ktorej autormi sú členovia CluB12, skupiny, ktorá bola nedávno založená na poukazujú na rastúce nebezpečenstvo nedostatku B12 na západe. Prijatie vegánskej alebo vegetariánskej stravy si vyžaduje starostlivé plánovanie a neustále monitorovanie, varovali jej členovia.
V rámci svojho výskumu Smithova skupina preukázala, ako riasy akumulujú B12. "Nevyrábajú si ho sami, prijímajú ho zo svojho okolia, kde ho vyrábajú baktérie," povedala pre Observer .
"Zistili sme, že existujú rôzne formy B12 a presne sme určili, ktoré riasy akumulujú odrody, ktoré fungujú u ľudí. To znamená, že môžeme pomôcť priemyslu začať vyrábať účinné doplnky pre riasy, ktoré by nám mali umožniť začať riešiť vážny problém, ktorému teraz čelíme v súvislosti s nedostatkom B12."
zdroj: theguardian.com