Univerzity patria medzi najkrutejšie inštitúcie sveta
Univerzita v Cambridge vykonala najvyšší počet zákrokov na zvieratách v histórii v roku 2023.
Vegánska spoločnosť Cambridgeskej univerzity kritizovala univerzitu za používanie zvierat vo vedeckých postupoch a vyzvala univerzitu, aby "skončila s týmito krutými a zbytočnými experimentmi".
Štatistiky zverejnené v septembri odhalili , že univerzita minulý rok vykonala 223 787 procedúr na zvieratách. To je najviac zo 69 inštitúcií, ktoré dobrovoľne zverejnili svoje štatistiky výskumu na zvieratách.
Študenti vyjadrili svoj hnev na tieto štatistiky, pričom Cambridge University Vegan Society ich označila za "naozaj hrozné" a uviedla, že "medicínsky pokrok je dôležitý, ale testovanie na zvieratách je nesprávna cesta".
"Lepšou alternatívou k pokusom na zvieratách je použitie výskumných metód bez zvierat, ako sú ľudské bunkové kultúry, miniorgány vytvorené z ľudských buniek (organoidy), multiorgánové čipy a klinické štúdie, ktoré majú lepšie výsledky ako pokusy na zvieratách aj z hľadiska etiky, informačnej hodnoty a prenosnosti," pokračovali.
Univerzita používa pri testovaní zmes zvierat, pričom 97 % výskumov prebieha na myšiach a rybách. V roku 2023 bolo vykonaných 172 001 procedúr na myšiach, 46 172 na rybách a 3 428 na potkanoch. Medzi ďalšie zvieratá, ktoré univerzita používa, patria ovce, morčatá, primáty a ošípané.
Každý postup má rôzny stupeň závažnosti. Väčšina procedúr v roku 2023 – 97 556 – bola klasifikovaná ako "mierna". Patria sem postupy, pri ktorých "zvieratá pravdepodobne pociťujú krátkodobú miernu bolesť alebo strach, ako aj postupy bez významného zhoršenia pohody alebo celkového stavu zvierat".
1 535 minuloročných postupov bolo klasifikovaných ako "bez zotavenia", čo znamená, že použité zvieratá "neobnovia vedomie".
Ako prebieha testovanie na zvieratách
Medzi postupmi , ktoré vykonala univerzita, mali malé opice vyvŕtané otvory do lebiek a do mozgu im vstrekli látku. Sean Barrs, akademik z Anglia Ruskin University a Animal Justice Project Campaigner tiež vyzval univerzitu, aby ukončila testovanie na zvieratách:
"Testovanie na zvieratách je archaická prax, ktorá spôsobuje bezohľadnú krutosť na zvieratách. Nemusíme to robiť; je rok 2024!"
"Testovanie na zvieratách je pre zvieratá uväznené v laboratóriách neúčinné a hrozné. Cambridgeská univerzita by mala spolupracovať s organizáciami, ako je Animal Free Research UK, a prestať používať zvieratá na pokusy," pokračoval Barrs.
Desať inštitúcií, ktoré v roku 2023 vykonali najviac testov na zvieratách, bolo zodpovedných za 54 % celkových postupov vo Veľkej Británii. Oxfordská univerzita bola na druhom mieste v zozname, minulý rok vykonala 194 913 procedúr.
Všetkých 69 uvedených organizácií podpísalo "Konkordát o otvorenosti vo výskume zvierat v Spojenom kráľovstve", čím sa zaviazali byť transparentní, pokiaľ ide o používanie zvierat vo vedeckom, lekárskom a veterinárnom výskume.
Zaviazali sa tiež dodržiavať etický rámec "3R" – znižovanie, zdokonaľovanie a nahradzovanie zvierat vo výskume – ako je stanovené v zákonnej smernici EÚ 2010/63 a prevzaté do zákona Spojeného kráľovstva z roku 1986 o zvieratách (vedecké postupy) v roku 2013.
Zabíjanie a testovanie je podľa univerzity nutnosť
Profesorka Anna Philpott, vedúca School of Biological Sciences na University of Cambridge, povedala: "Cambridgeský výskum mení spôsob, akým chápeme zdravie a starnutie a ako liečime choroby.
"Výskum na zvieratách naďalej zohráva malú, ale životne dôležitú úlohu v tejto práci a vo vývoji prelomových nových medicínskych zariadení a liekov. Zaviazali sme sa používať zvieratá len tam, kde neexistuje iná alternatíva ako prostriedok na dosiahnutie pokroku," dodala Philpott.
zdroj: varsity.co.uk