Tesco, Lidl, McDonald's a odlesňovanie pralesov v Brazílii

29.12.2020

S hromadným odlesňovaním v Brazílii bolo spojených niekoľko špičkových britských supermarketov a reštaurácií.

Spoločnosti Tesco, Lidl, Asda, McDonald's a Nando údajne predávajú kuracie mäso, ktoré bolo kŕmené sójou z brazílskeho regiónu tropického biomu Cerrado, ktoré má z hľadiska zachytávania CO2 globálny význam v boji proti zmene podnebia.

Tieto kurčatá boli napojené na tisíce lesných požiarov, ako aj na minimálne 800 km štvorcových vyčistených stromov v Cerrade, pričom veľa kupujúcich vôbec netušilo o povahe alebo rozsahu zničenia.

Tieto zistenia boli zverejnené na základe spoločného vyšetrovania Bureau of Investigative Journalism, Greenpeace Unearthed, ITV News a The Guardian .

Ako informoval denník The Guardian , broadcaster a aktivista Chris Packham uviedol, že odhalenia ukazujú, že spotrebitelia potrebujú viac informácií o tom, odkiaľ pochádzajú ich potraviny.

Packham povedal:

Väčšina ľudí by bola nedôverčivá, keď si myslia, že kupujú kúsok kurčaťa v Tescu, ktoré bolo kŕmené plodinou zodpovednou za jedno z najväčších ničení tropických lesov v poslednej dobe.

Musíme sa prebudiť k tomu, že to, čo nakupujeme v supermarketoch vo Veľkej Británii, môže mať dopad tohto nákupu široko-ďaleko a byť nesmierne škodlivé, a to je toho ukážkovým príkladom.

Ako informuje denník The Guardian , v Spojenom kráľovstve je každý rok zabitých najmenej jedna miliarda kurčiat, z ktorých mnohé boli vykrmované sójovými bôbmi dovážanými spoločnosťou Cargill.

Cargill údajne nakupuje sóju od farmárov v Cerrade, rozsiahlom biotope pre voľne žijúce zvieratá, ktorý sa rozprestiera na ploche veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska a Španielska.

Analýza údajov o lodnej doprave ukazuje, že Cargill doviezol do Veľkej Británie 1,5 milióna ton brazílskej sóje za šesť rokov, ktoré sa datovali od augusta 2020.

Údaje o vývoze na úrovni biomu, ktoré zhromaždil strážny pes dodávateľského reťazca Trase, ukazujú, že takmer polovica brazílskeho vývozu spoločnosti Cargill do Veľkej Británie pochádza z regiónu Cerrado.

Zábery z dronov natočené správou ITV minulý mesiac ukazovali, že horí oblasť Cerrada, ktorú vlastní podnik, ktorý dodáva Cargill.

Toto vyšetrovanie sledovalo sóju z fariem na tej istej pôde až po operáciu kurčiat Cargill vo Veľkej Británii po zásielke sóje pochádzajúcej z odlesnenej oblasti do prístavu Cotegipe. Zásielka sa potom pripojila k zásielke smerujúcej do sójového terminálu Cargill v Liverpoole.

Zásielku potom vysledovali do mlynov na kŕmenie zvierat v Herefordshire a Oxfordshire, ktoré vlastní Cargill. Tu sa sója skombinovala s inými zrnami, ako je pšenica, aby sa získalo kuracie krmivo, a potom sa dodávala na farmy, ktoré chovajú kurča pre Avara, britský kurací podnik Cargill.

Jedna vetva tohto reťazca bola potom sledovaná z kuracích fariem v Avarách v Herefordshire na bitúnok vo vlastníctve Cargill neďaleko Herefordu.

Tento bitúnok dodáva kuracie mäso rôznym maloobchodníkom a domácim reštauráciám, ako sú Tesco, Lidl, Asda, Nando's a McDonald's, čím vytvára jasnú súvislosť medzi kuracím mäsom zakúpeným vo Veľkej Británii a odlesňovaním.

zdroj: unilad.co.uk

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky