Stret karnizmu s reálnym svetom
Od mala sú ľudia vedení pod vplyvom určitej ideológie, alebo náboženstva, ktoré nebolo dlho pomenované. Termín karnizmus sa objavil prvý krát v roku 2001 a bol prezentovaný autorkou Melanie Joy v jednom článku.
Autorka si všíma zjavnú nejednotnosť v bežných postojoch k zvieratám, kde ľudia môžu prejavovať náklonnosť k niektorým zvieratám, pričom jedia iné. O tom ako karnizmus funguje a prečo sú ľudia psychicky schopní jesť zvieratá, je popísané v tomto článku.
V tomto náboženstve sú však trhliny a nastáva to práve v prípadoch, kedy je stret ideológie karnizmu s reálnym svetom. Jeden zo základných princípov aby systém dokázal fungovať je, že čo sa deje so zvieratami je skryté pred očami bežných ľudí. Každý tak trocha tuší že to nie je v poriadku, ale realitu nevidí a podvedome ju ani nechce vidieť.
V niektorých krajinách to zašlo tak ďaleko, že je zákonom zakázané zdokumentovať chov hospodárskych zvierat a prezentovať tieto zábery z veľkochovov. Hlavným dôvodom je to, aby ľudia nevedeli (resp. skôr nevideli) ako sa tvorí ich jedlo ktoré majú na tanieri.
Karnizmus v konfrontácii s realitou
Napriek všetkým opatreniam sa však zábery z veľkochovov dostanú na verejnosť. Základná obrana ľudí je odmietnutie a teda že sa to nedeje, že to nie je pravda a toto je len ojedinelý prípad. A keďže tieto zábery prinášajú aktivisti a vegáni, tak už z princípu sú považované za nedôverihodné a zaujaté. Karnizmus teda takýto prípad dokáže ustáť bez väčších problémov.
Ale potom tu máme prípady, kedy to zverejní oficiálne médium. Tu už nastáva problém a spomínaná trhlina, pretože už sa nejedná o "účelové a zaujaté" zábery nejakých aktivistov. Môžeme to vidieť pri norkovej farme v Holandsku, kedy sa informácia o likvidácii miliónov noriek dostala do oficiálnych médií (video od 2:37)
A tu už prichádzajú zo strany verejnosti reakcie aké je to strašné a tak ako v tomto videu, to niektorí prirovnávajú k holokaustu. Keď sa však nad tým ľudia pohoršujú, tak neviem či si uvedomujú že dané norky by boli všetky zabité za niekoľko týždňov. To je ich účel ktorí im dal chovateľ a preto sa narodili aby boli zabité.
Ľuďom príde nepredstaviteľné, ako sa môžu zabiť milióny noriek, ale ročne sa zabije vyše 70 miliárd suchozemských hospodárskych zvierat. Tie sú zhromažďované v koncentračných táboroch na základe druhu a systematicky vyhladzované aby na ich miesto mohli prísť nové zvieratá a celý kolobeh sa takto opakuje.
Celé je to hnané kúpnou silou a teda že na chov a zabitie zvierat je jasná objednávka. Zároveň však objednávateľ žije v nevedomosti toho čo sa deje a stret s realitou často nenesie dobre.
Človek sa evolúciou vyvinul na empatickú bytosť a to ako k ľuďom, tak k zvieratám. Pohľad na zabíjané alebo týrané zviera neprináša radosť a uspokojenie, naopak prináša zhrozenie. Toto je však reálny svet ako vzniká jedlo na tanieri zo zvierat. Toto je skutočnosť, ktorú ľudia nechcú vidieť a pred ktorou sú chránení svojim náboženstvom zvaným karnizmus.
Od mala je človek vedený k rozlišovaniu zvierat na tie ktoré má mať rád a ktoré má mať rád ako jedlo. Tento svet opísal vo svojom videu Earthling Ed:
Pohladkaj psa, rozrež kravu. Pohladkaj mačku, nechaj vykrvácať prasa. Máš rád zvieratá? Samozrejme že mám. Len ignorujem telo na mojom tanieri.
S týmto každý vyrastá od mala. Každý sa naučil žiť v tomto systéme jedenia zvierat, ktorý mu ale narušuje práve stret s realitou, akou sú spomínané zábery z chovu a zabíjania zvierat. Obrana ľudí vychovaných systémom je ale stále rovnaká - nie je to pravda, jedná sa o ojedinelý prípad a nič také sa v skutočnosti nedeje.