Najväčší plastový znečisťovateľ na svete Coca-Cola je sponzorom COP27
Kritici tvrdia, že najväčší producent plastov na svete nie je tým správnym sponzorom klimatického summitu COP27
Spoločnosť Coca-Cola Company bola vyhlásená za sponzora klimatickej konferencie COP27, ktorá sa koná medzi 6. a 18. novembrom v Sharm-El Sheikhu v Egypte.
Oznámenie prekvapilo pozorovateľov vzhľadom na postavenie spoločnosti Coca-Cola ako najväčšieho svetového podnikového výrobcu plastov. Potvrdzujú to každoročné audity Break Free From Plastic (BFFP). BFFP, ktorá bola spustená v roku 2016, je celosvetová iniciatíva proti plastom. Jeho cieľom je identifikovať a osloviť spoločnosti, ktoré naďalej vytvárajú obrovské množstvá jednorazového plastového odpadu.
Coca-Cola sa v roku 2018 dobrovoľne zaviazala vyzbierať a zodpovedne spracovať jednu fľašu za každú predanú fľašu. BFFP vo svojom audite zistila, že spoločnosť vytvorila viac plastového odpadu ako druhý a tretí najväčší znečisťovateľ dohromady.
Greenpeace vyjadrilo svoj zmätok nad tým, že Coca-Cola bola prizvaná ako sponzor klimatického summitu, pričom tento krok označila za "mätúci".
"Toto partnerstvo so spoločnosťou Coca-Cola neguje samotný cieľ COP v oblasti klímy," povedal pre PackagingInsights John Hocevar, manažér kampane Greenpeace USA pre oceány . "Toto stretnutie o klíme sa nazýva africké COP, no korporácie ako Coca-Cola, pracujúce ruka v ruke s priemyslom fosílnych palív, zaplavujú Afriku plastmi."
"Kolektívne opatrenia proti zmene klímy"
Veľvyslanec Achraf Ibrahim, miestny generálny koordinátor podujatia, ohlásil sponzorstvo konferencie COP27 spoločnosťou Coca-Cola a poukázal na spoločné vízie starostlivosti o klímu. Upozornil na egyptského partnera spoločnosti na plnenie fliaš, spoločnosť Hellenic Bottling Company, ktorá oznámila ambíciu Net Zero do roku 2040. Priznal aj podobné plány giganta s nealkoholickými nápojmi.
"Prostredníctvom partnerstva COP27 je cieľom systému Coca-Cola pokračovať v skúmaní príležitostí na budovanie odolnosti voči zmene klímy v rámci svojho podnikania, dodávateľského reťazca a komunít a zároveň spolupracovať s ďalšími aktérmi zo súkromného sektora, mimovládnymi organizáciami a vládami na podporu kolektívnych opatrení proti zmene klímy," Informoval o tom hovorca Coca-Coly .
Kritici tohto kroku však rýchlo vyjadrili zdesenie nad tým, čo považujú za nevhodného sponzora. Obavy sa sústreďujú okolo Coca-Coly, ktorá sa zdanlivo snaží zlepšiť svoj environmentálny imidž.
"Ako jeden z najväčších svetových znečisťovateľov plastov a multimiliardová korporácia s obrovskými zdrojmi musí Coca-Cola prestať ozeleniť svoj imidž. Namiesto toho by mala byť ambicióznejšia tým, že postupne ukončí množstvo vyprodukovaných obalov a do roku 2030 zdvojnásobí svoj súčasný cieľ opätovného použitia a opätovného naplnenia 25 až 50 percent," zopakoval Hocevar.
Pokusy Coca-Coly o redukciu plastov
V roku 2009 Coca-Cola predstavila svoju PlantBottle, ktorá obsahuje približne 30 percent rastlinných materiálov. Spoločnosť, propagovaná ako prvá recyklovateľná PET plastová fľaša na svete, vydala menej ako 1 000 (900) z nich.
Minulý rok bol ohlásený ďalší pokus otriasť závislosťou konglomerátu na plastoch na jedno použitie. Tentokrát v podobe 100-percentnej rastlinnej fľaše (okrem etikiet a uzáverov) vyrobenej z kukurice. Výrobné čísla zostávajú nejasné. Údaje o emisiách fliaš tiež ešte neboli zverejnené.
Znečistenie plastmi poháňa klimatickú krízu
Plastový priemysel, ktorý ročne vyprodukuje viac ako 380 miliónov ton materiálu , je hlavným prispievateľom k zhoršujúcej sa klimatickej núdzi.
Plastový odpad posielaný na spálenie vyprodukuje ročne viac ako 850 miliónov ton emisií skleníkových plynov. Svetový fond na ochranu prírody uvádza, že sme na dobrej ceste, aby sme do roku 2050 zaznamenali nárast na 2,8 miliardy ton.
Pri nezodpovednom vyhadzovaní sa pri procese rozkladu plastov na petrochemickej báze uvoľňujú skleníkové plyny. Či už plasty ležia na skládke alebo sa nachádzajú v oceánoch, zohrieva sa slnkom. To umožňuje začať proces anaeróbneho rozkladu, pričom sa v procese uvoľňuje metán a etylén.
Obidve sú účinnými emisiami globálneho otepľovania, pričom metán je pri zvyšovaní svetovej teploty najmenej 28-krát účinnejší ako oxid uhličitý.
Plastový odpad je okrem emisií zodpovedný aj za významnú stratu biodiverzity. Vo svetových oceánoch končí odhadom osem miliónov ton plastového odpadu. To môže zabiť morské živočíchy buď udusením, udusením alebo otravou mikroplastmi , ale aj stratou biotopu.
COP chce kázať o "vode, ale pije víno"
Rozruch okolo sponzorstva Coca-Coly nie je prvým prípadom, keď COP zbavila volebných práv klimatických aktivistov.
Minulý rok COP26 v Glasgowe rozhnevalo svoje rozhodnutie podávať mäso vrátane variácie, ktorá najviac poškodzuje životné prostredie, hovädzieho mäsa. V tom čase Bernat Añaños, spoluzakladateľ európskej "najrýchlejšie rastúcej" rastlinnej mäsovej spoločnosti Heura Foods, poznamenal, že je to podobné rozdávaniu cigariet na konferencii o rakovine.
Okrem nevery v menu aktivisti kritizovali hojné využívanie súkromných lietadiel na prepravu významných účastníkov podujatia. Tento rok bude COP27 po prvýkrát hostiť pavilón rastlinných potravín.
zdroj: plantbasednews.org