Škótsko zvažuje zákaz "výroby" a jedenia mäsa
Nová petícia požaduje, aby Škótsko ukončilo spotrebu mäsa do roku 2040.
Výbor pre účasť občanov a verejné petície škótskeho parlamentu zváži novú petíciu, ktorá požaduje celoštátny zákaz mäsa. Roger Green predložil petíciu. Je členom kampane Vote With Your Fork, ktorá sa snaží posunúť svet smerom k budúcnosti bez mäsa. Petícia obsahuje environmentálne dôvody, ktoré stoja za touto myšlienkou, spolu s obavami o dobré životné podmienky zvierat.
Green napísal: "My v Škótsku sa musíme pozrieť na systém, ktorý stojí za tým, ako sa jedlo dostáva na naše taniere. To zahŕňa pestovanie, poľnohospodárstvo, rybolov, spracovanie, spotrebu a vnímanie zvierat v tomto potravinovom systéme.
Zaoberal sa tiež skutočnosťou, že OSN a Svetová zdravotnícka organizácia odporučili globálny posun smerom k rastlinnej strave s cieľom zabezpečiť lepšie planetárne a osobné zdravie pre všetkých.
Hlavnou požiadavkou petície je priniesť zákaz výroby a konzumácie mäsa. Očakáva sa to v rokoch 2023 až 2040.
Zintenzívnenie kampane proti mäsu
Green predtým v apríli tohto roku napísal každému škótskemu poslancovi. List zverejnený na webovej stránke Vote With Your Fork upozorňuje na katalóg dôvodov, prečo sa Green domnieva, že mäso by už nemalo byť pre Škótsko na programe dňa.
Po vyhlásení, že posun smerom k mainstreamovému vegánstvu v Škótsku je dôležitou zbraňou proti potravinovej neistote, klimatickej kríze a palivovej chudobe, na záver žiada poslancov, aby preskúmali celý obsah listu.
Green dúfa, že poslanci podporia rozvoj alternatívnych systémov domácej výroby potravín. To zase umožní odklon od tradičného chovu zvierat.
Green konkrétne uvádza túžbu vidieť, ako sa škótske poľnohospodárstvo posúva smerom k rastlinným alternatívam mäsa. Medzistranícky výbor na kontrolu jeho tvrdení je ďalším z jeho odporúčaní. Okrem toho sa odvoláva na potenciálny návrh zákona o zákaze mäsa v Škótsku, ktorý súvisí s novou petíciou.
Svet bez mäsa
Výroba mäsa masívne prispieva k prebiehajúcej klimatickej núdzi. V dôsledku obrovských emisií uhlíka a metánu , ktoré vytvára priemyselné živočíšne poľnohospodárstvo, mnohí odborníci na klímu odporúčajú prechod na bezmäsité stravovanie .
Podporné výzvy k mainstreamovému vegánstvu sú iniciatívy ako Plant Based Treaty . Je odnožou Parížskej dohody a priamo sa zaoberá vplyvom mäsa na globálne otepľovanie . Zástancovia sú požiadaní, aby prispôsobili svoje stravovacie návyky s cieľom znížiť vplyv potravinového systému na klímu.
Haywards Heath , mesto v západnom Sussexe vo Veľkej Británii, sa stalo prvým v Európe, ktoré oficiálne podpísalo zmluvu. Rada, ktorá sa zaviazala podniknúť aktívne kroky na podporu vegánstva pre svojich 34 000 obyvateľov, už napreduje. Vzdelávanie miestnych podnikov a podnecovanie škôl k znižovaniu plytvania potravinami a prijímaniu rastlinných potravín sú kľúčovými východiskovými bodmi.
Celosvetovo podpísalo zmluvu 18 miest, z toho 14 v Indii. V Spojenom kráľovstve požiadalo 5 000 ľudí , aby sa prihlásili, na radu Glastonbury. Okrem toho, Glasgow, hostiteľ COP26 , bol požiadaný, aby urobil krok. Animal Save Movement spustilo petíciu s cieľom presvedčiť mestskú radu Glasgow, aby sa zbavila mäsa, pričom získala viac ako 15 000 podpisov, ktoré potrebovala.
Ak sa Glasgow prihlási k Plant Based Treaty, mohlo by to dať váhu kampani Vote With Your Fork, ktorá si získava pozornosť škótskych poslancov.
Dvaja údajne odpovedali na Greenov list. Jeden poslanec parlamentu podľa znenia petície "vo veľkej miere súhlasil s obsahom a návrhom", ktorý predložil Green. Ďalší súhlasil s určitými bodmi, ale nebol presvedčený, že zákaz mäsa by bol životaschopným krokom.
zdroj: plantbasednews.org