Prvá rastlinná vakcína na svete proti COVID-19

10.12.2021

V štúdiách sa zistilo, že vakcína, ktorá sa vyrába s pomocou rastlín, má účinnosť 71% pri prevencii chorôb súvisiacich s koronavírusom a 100% účinnosť pri prevencii závažných ochorení alebo úmrtí. 

Hoci na trhu už existuje viacero vakcín proti koronavírusu, tak tá najnovšia - vakcína vyvinutá v spolupráci medzi kanadskou biotechnologickou spoločnosťou Medicago a farmaceutickou spoločnosťou GlaxoSmithKline - má jednu jedinečnú kvalitu: je rastlinná. Ako každá vakcína však musí byť testovaná na zvieratách.

V prípade schválenia by sa dvojdávková vakcína COVID-19 stala prvou rastlinnou vakcínou povolenou na použitie u ľudí, podľa vyhlásenia zo 7. decembra vydaného Medicago, súkromnou spoločnosťou japonskej Mitsubishi Tanabe Pharma Corporation a dcérskou spoločnosťou Big Tabakový gigant Philip Morris International . Nielen to, ale aj výsledky z jeho fázy 3 skúšania sú sľubné: vakcína bola 71 % účinná pri ochrane pred COVID-19.

Čo je rastlinná vakcína?

Hoci rastlinné vakcíny môžu znieť ako najnovšia iterácia vegánstva, nie je to tak. V skutočnosti, pokiaľ ide o imunizáciu, "rastlinné" jednoducho znamená, že výskumníci použili rastliny na výrobu časti vakcíny, hovorí Brian Ward , MD, lekár zo spoločnosti Medicago, Health. Presnú rastlinu, ktorú výskumníci používajú, je Nicotiana Benthmiana, blízka príbuzná tabaku.

Čo robí túto rastlinu tak príťažlivou, je jej náchylnosť na infekciu rôznymi patogénmi vrátane COVID-19. To znamená, že výskumníci môžu použiť listový organizmus ako nádobu na produkciu antigénov, kľúčovej zložky vakcín. Podľa Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby sú antigény súčasťou vírusov (a vakcín), ktoré podnecujú náš imunitný systém k činnosti .

V prípade COVID pôsobí ako antigén spike proteín. Preto je to oblasť, v ktorej sa vírusové vakcíny pokúšajú replikovať, hovorí Amesh Adalja, MD, lekár infekčných chorôb a hlavný odborník na John's Hopkins School of Medicine, pre Health. Každá vakcína má však svoj vlastný jedinečný prístup, hovorí. Napríklad niektoré - ako Johnson a Johnson vakcína - používajú modifikovaný vírus na zavedenie spike proteínu do našich buniek. Iné, ako napríklad vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna, nesú genetický kód pre spike proteín, ktorý potom naše telá vytvoria a zničia, niečo ako cvičný beh.

Metóda vakcíny Medicago je odlišná - začína zavedením genetického kódu na výrobu klasového proteínu do rastlín, nie ľudí. Tento kód funguje ako návod na použitie: rastlinné bunky si ho prečítajú a potom pomocou informácií začnú odčerpávať nadbytočné proteíny, hovorí Dr. Ward.

Všetky tieto vrcholové proteíny sa potom začnú zhlukovať do skupín po troch, ktoré sa potom ešte viac zhlukujú a vytvoria molekuly, ktoré vyzerajú ako vírusy. Tieto molekuly - nazývané vírusom podobné častice (VLP) - sa tvoria v listoch rastliny v priebehu štyroch dní a sú antigénom vo vakcíne Medicago.

"Tieto VLP sú veľmi zložité molekulárne štruktúry, ktoré vyzerajú ako vírus - rovnakej veľkosti, rovnakej organizácie - s výnimkou, že vo vnútri nemajú žiadnu genetickú informáciu, takže nie sú infekčné," vysvetľuje Dr. Ward. Akonáhle sa tieto "pseudovírusy" vstreknú do tela, prinútia imunitný systém k činnosti, hovorí Dr. Adalja. Ale na rozdiel od skutočných vírusov sa nemôžu replikovať a spôsobiť, že ochorieme.

Okrem VLP má vakcína Medicago ešte jednu kľúčovú zložku: adjuvans vyrobený spoločnosťou GlaxoSmithKline. Adjuvans sú zložky nachádzajúce sa v niektorých, ale nie vo všetkých vakcínach, ktoré podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vytvárajú silnejšiu imunitnú odpoveď . Zatiaľ čo VLP sú votrelci, na ktorých imunitný systém útočí, adjuvans sú ako znepokojení susedia, ktorí upozorňujú obranný systém tela, že bol narušený.

"Použitie adjuvans môže byť obzvlášť dôležité v pandemickej situácii, pretože môže posilniť imunitnú odpoveď a znížiť množstvo antigénu potrebného na dávku," vysvetľuje Dr. Ward. "To umožňuje vyrobiť viac dávok vakcíny, a tým prispieť k ochrane väčšieho počtu ľudí."

Ako obstála nová technológia v testoch?

Rastlinná vakcína Medicago mala celkovú mieru účinnosti 71 % počas 3. fázy skúšok, ktoré zahŕňali 24 000 dospelých účastníkov v šiestich krajinách.

"To je proti akémukoľvek symptomatickému COVID, takže ak by sa u niekoho vyvinul jediný symptóm kompatibilný s chorobou, otestovali by sme ho. Ak by bol pozitívny, započítali sme to ako prípad," hovorí Dr. Ward s tým, že čoskoro budú schopní určiť ak vakcína zabránila ľuďom dostať aj asymptomatický COVID.

Nie je možné porovnať mieru účinnosti tejto vakcíny s inými na trhu, pretože každá bola testovaná za jedinečných okolností. Napriek tomu Dr Ward hovorí, že vedia, že rastlinná vakcína vytvára silnejšiu imunitnú odpoveď ako iné typy vakcín vďaka VLP.

Podľa Dr. Warda si VLP udržujú svoju štruktúru, keď cestujú našou krvou - predstavte si ich ako kvety unášané v rýchlo sa pohybujúcom prúde, hovorí. Na porovnanie, iné vakcíny používajú jedinečné proteíny, ktoré sú ako jednotlivé okvetné lístky kvetov, ktoré sa rýchlo rozptýlia v našom krvnom obehu.

"Keďže VLP sa dodávajú ako balík - a balík vyzerá pre imunitný systém skôr ako vírus - imunitný systém reaguje silnejšie," hovorí Dr. Ward a poznamenáva, že to môže byť jeden z dôvodov, prečo vakcína fungovala tak dobre. 100% variant prostredia. V skutočnosti bola vakcína na rastlinnej báze 75,3 % účinná proti teraz dominantnému kmeňu Delta a takmer 89 % účinná proti kmeňu Gamma.

"To je celkom fajn, pretože je známe, že Gamma je imunoinvazívny variant, čo znamená, že je schopný infikovať ľudí, ktorí boli predtým očkovaní," hovorí Dr. Ward. "Takže sme veľmi nadšení z výsledkov."

V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne údaje o tom, ako funguje rastlinná vakcína proti Omicron, pretože variant nebol v obehu v čase štúdie fázy 3. Doktorka Adalja však hovorí, že je príliš skoro na to, aby sme hovorili, či je jeden prístup k očkovaniu lepší ako iný v boji proti COVID: "Nemáme dostatok údajov, aby sme to mohli povedať."

Spôsobuje vakcína vedľajšie účinky?

Doposiaľ bola rastlinná vakcína účastníkmi pokusu dobre tolerovaná a podľa tlačovej správy Medicago neboli v skupine s vakcínou hlásené žiadne závažné nežiaduce udalosti. Zdá sa však, že ako väčšina vakcín spôsobuje niektoré vedľajšie účinky - väčšinou mierne až stredne závažné príznaky, ktoré ustúpia v priebehu 1-3 dní.

Dr. Ward hovorí, že najčastejším vedľajším účinkom bola boľavá ruka a 40 % až 50 % účastníkov hlásilo nejaký druh systémovej reakcie, ako je únava, bolesti svalov alebo hlavy. Menej ako 10 % subjektov malo miernu horúčku.

Tieto vedľajšie účinky sú však len výsledkom toho, že náš imunitný systém robí svoju prácu: "Naštvaný imunitný systém je ostražitý imunitný systém," hovorí Dr. Ward. "V podstate to vysiela signál zvyšku tela že sa tu deje niečo, čo sa nám nepáči...a stimuluje silnú imunitnú odpoveď."

Kedy bude vakcína dostupná?

Práve teraz nie je dostupná rastlinná vakcína, ale Medicago plánuje získať súhlas od Health Canada "bezprostredne", podľa ich tlačovej správy. Dr. Ward dodáva, že dúfajú, že svoju prvú zásielku začnú spúšťať začiatkom roka 2022.

Zatiaľ čo Medicago neprezradilo presne, koľko vakcíny sú schopné vyrobiť, Dr. Ward hovorí, že zvyšujú svoju výrobnú kapacitu a "sú odhodlaní splniť našu objednávku s vládou Kanady."

Aj keď spoločnosť neoznámila plány, kedy by mohla požiadať americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), vakcíne už bola udelená zrýchlená autorizácia v Amerike, podľa správy VeryWell Health . To znamená, že keď Medicago požiada o autorizáciu, proces sa urýchli, podľa webovej stránky FDA .

Medzitým je najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred COVID, nechať sa naočkovať jednou z vakcín, ktoré sú už na trhu, hovorí Dr. Adalja a zdôrazňuje, že ľudia by nemali čakať na schválenie rastlinnej vakcíny.

Namiesto toho si zaobstarajte prvú dostupnú vakcínu, či už je to jednorazová vakcína od Johnson and Johnson alebo niektorý z dvojdávkových režimov vyrobených spoločnosťami Pfizer-BioNTech alebo Moderna. Medzitým tí, ktorí boli považovaní za plne zaočkovaných najmenej pred šiestimi mesiacmi, by mali dostať posilňovaciu dávku COVID podľa odporúčaní CDC .

Aké sú výhody rastlinných vakcín?

Ak budú schválené, rastlinné vakcíny môžu mať mnoho výhod. V prvom rade by ľuďom poskytli ďalšiu možnosť očkovania proti COVID - a pri boji s pandémiou je vždy dobré mať rôzne možnosti, hovorí Dr. Ward. Je to preto, že niektoré vakcíny sa môžu ľahšie prepravovať alebo podávať na konkrétnych miestach, dodáva Dr. Adalja.

Napríklad vakcína Pfizer sa musí podľa ich webovej stránky skladovať pri teplotách medzi -13 °F až 5 °F . "V mnohých častiach sveta alebo vo vidieckych oblastiach je ťažké udržať vakcíny také studené," hovorí Dr. Adalja. Na rozdiel od toho, rastlinná vakcína Medicago môže byť podľa tlačovej správy skladovaná pri rovnakých teplotách, aké sa vyskytujú vo väčšine chladničiek.

Okrem toho sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môžu vakcíny na rastlinnej báze vyrábať vo väčších množstvách . Je to preto, že iné vakcíny, ktoré používajú bunky kvasiniek, hmyzu alebo cicavcov, sa musia skladovať vo veľkých sklenených nádobách nazývaných bioreaktory: "Naše bioreaktory sú v skutočnosti len roztomilé malé rastlinky," hovorí Dr. Ward.

Jednou z výhod používania rastlín ako bioreaktorov je, že môžu prosperovať v skleníku s veľmi malým počtom materiálov, ako je svetlo, voda a nejaký druh substrátu na pestovanie, zdôrazňuje Dr. Ward. Skleníky tiež znamenajú, že vakcíny môžu byť vyrábané vo veľmi malom rozsahu, napríklad pre konkrétny región alebo štát, alebo vo veľmi veľkom rozsahu, ako napríklad globálne zariadenie, ktoré Medicago v súčasnosti stavia v Quebec City, hovorí Dr. Ward.

"Takže potenciálne z dlhodobého hľadiska to môže byť veľmi atraktívna platforma na rozptýlenie výrobných kapacít vakcín, čo bol počas tohto prepuknutia taký problém," hovorí Dr. Ward. WHO tiež tvrdí, že rastlinné vakcíny sú lacnejšie na výrobu.

Medicago odmietlo zverejniť cenu svojho produktu. Namiesto toho spoločnosť uviedla, že cena je primeraná a v súlade s inými vakcínami.

Rastlinné vakcíny sú však väčšinou prospešné jednoducho preto, že ide o novú technológiu, čo znamená, že ju možno v budúcnosti prispôsobiť iným kandidátom na vakcínu: "Bez ohľadu na to, či je vakcína proti COVID úspešná pomocou tejto platformy, táto technológia je dôležitá pre pokrok. vakcíny všeobecne," hovorí Dr. Adalja.

zdroj: health.com

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky