Motivácie prechodu na vegánstvo

08.08.2020

Vegánstvo je životná filozofia, ktorej snahou je minimalizovať svoj negatívny dopad na zvieratá. Veľa ľudí to mylne zamieňa za diétu a porovnáva to s carnivore, low fat, low carb atď. diétami. Skúste sa však zamyslieť, či napríklad sa ľudia na carnivore snažia nosiť oblečenie, ktoré je 100% zo zvierat, alebo kupujú hygienické, kozmetické a čistiace prostriedky ktoré majú 100% živočíšnu zložku.

"Vegánstvo je spôsob života, ktorý sa snaží vyhýbať sa, najviac ako je možné a aplikovateľné, všetkým formám využívania a krutosti k zvieratám kvôli jedlu, oblečeniu alebo z akéhokoľvek iného dôvodu."

Pri prechode na vegánstvo k tomu máte určite motiváciu od ktorej sa odvíja aj pravdepodobnosť, či pri tomto životnom štýle vydržíte celý život. Väčšinou sú motivácie:

1. Zdravotná motivácia

Veľa ľudí prechádza na rastlinnú stravu zo zdravotných dôvodov. Hoci väčšinová spoločnosť považuje vegánstvo za určitú formu "extrémizmu", tak paradoxne zdravotné dôvody sú bežnou populáciou najviac akceptované. Na jednej strane správne zostavený jedálniček na rastlinnej strave dokáže byť zdraviu prospešný a štatisticky pri tejto strave je u ľudí nižšie BMI (Body mass index), čo má za následok nižší výskyt infarktu, mŕtvice, problémov s vysokým tlakom, cukrovkou a pod. Zároveň je pri ľuďoch na rastlinnej strave nižší výskyt určitých druhov rakoviny.

Aby sme však boli v tomto korektní, tak aj správne zostavená "bežná" strava dokáže byť zdraviu prospešná a celoživotne môže človek zdravotne prospievať rovnako ako pri rastlinnej strave. To že svoj jedálniček rieši veľmi malá časť ľudí vedie k tzv. "civilizačným chorobám", na ktoré sa potom hľadá rýchle riešenie v podobe rôznych diét medzi ktoré ľudia dávajú práve vegánstvo.

Zdravotná motivácia je teda legitímny pohľad prečo ľudia prechádzajú na vegánstvo, z hľadiska udržateľnosti to však nepatrí k silnému presvedčeniu a pokiaľ to ostáva ako jediný dôvod, tak veľa ľudí časom prechádza späť k "normálnej" strave.

2. Ekologická motivácia

Hoci sú zdravotné dôvody prechodu na vegánstvo na diskusiu a nájde sa veľa odborných názorov ktoré na štúdiách ukazujú, že pre udržanie dlhého života pri plnom zdraví nie je potrebný prechod na rastlinnú stravu, tak pri ekologickej motivácii už je miska váh na strane vegánstva. Živočíšna produkcia je veľká enviromentálna záťaž či už z hľadiska spotreby vody a pôdy čo zahŕňa aj klčovanie pralesov, produkcie odpadov ktoré znečisťujú pôdu a vodu, alebo z hľadiska emisií skleníkových plynov. Keď sa pozrie na objektívne čísla, tak aj odborníci uznávajú že znižovanie živočíšnej produkcie je cesta k znižovaniu enviromentálnej záťaže pre planétu

Ekologická motivácia je taktiež legitímny pohľad prečo ľudia prechádzajú na vegánstvo, ale rovnako ako pri zdravotných dôvodoch, to z hľadiska celoživotnej udržateľnosti znova nepatrí k silnému presvedčeniu a pokiaľ to tiež ostáva ako jediný dôvod, tak veľa ľudí časom prechádza späť k "normálnej" strave.

3. Etická motivácia

Týranie a zabíjanie zvierat nie je v poriadku, hoci si väčšinová spoločnosť myslí opak a je to považované za niečo čo je správne, normálne a dokonca nutné na prežitie. Evolúciou sa u ľudí vyvinula empatia či k iným ľuďom, alebo k zvieratám a pohľad na týrané alebo zabíjané zviera málokomu prináša pôžitok. Vďaka ideológii karnizmu sa však ľudia naučili empatiu potláčať vďaka naučeným mechanizmom. Výchova k nevegánstvu začína už od detstva a sprevádza človeka celý život kde už automaticky delí zvieratá na jedlé a nejedlé - na zvieratá ktoré máme radi a na zvieratá ktoré máme radi ako jedlo

Práve etické hľadisko je tá najsilnejšia motivácia, pri ktorej sa nájde málo ľudí, ktorí sa potom vrátia k "bežnej" strave. Paradoxne ľudia s etickým postojom sú väčšinovou spoločnosťou najviac odmietaní a ľudia ktorí nechcú byť na "bežnej" strave (teda nechcú zabíjať a týrať zvieratá) tak sú považovaní za extrémistov. V minulosti pre príklad tak boli označovaní aj ľudia, ktorí boli za zrušenie otroctva, alebo ľudia ktorí boli za rovnoprávnosť žien, tak boli taktiež označovaní za extrémistov a ktorí idú proti tradičnej rodine. Normy sa postupne menia, čo bolo v minulosti všeobecne akceptované spoločnosťou, dnes už je odmietané. Príkladom je fajčenie v nemocniciach, ktoré bolo v minulosti akceptované a bežné - dnes keby ste si v nemocnici zapálili tak už by ste boli väčšinovou spoločnosťou morálne odsúdení a takéto jednanie je postihnuteľné aj políciou. Rovnako verím že časom aj zabíjanie a konzumácia zvierat bude v budúcnosti spoločnosťou neakceptovateľné a trestnoprávne postihnuteľné.

Z hľadiska motivácií sú enviromentálna a zdravotná menej udržateľné a je väčšia pravdepodobnosť návratu k "bežnej" strave. Často sa však stáva, že ľudia po vylúčení živočíšnych výrobkov objavia aj etické hľadisko a začnú sa zaujímať o to ako vzniká mlieko, vajcia a v akých podmienkach sa chovajú zvieratá. Postupne tak prichádza aj etické hľadisko - rovnako ako ľudia ktorým nie je ľahostajné zaobchádzanie so zvieratami, objavujú aj zdravotné a enviromentálne benefity tejto celoživotnej filozofie.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky