Nový dokument BBC o zabíjaní a vyhadzovaní prasiat do odpadu

Nedávny dokument BBC skúmal poľnohospodársku krízu, ktorá sa šíri po celom Anglicku.
Výrobcovia bravčového mäsa v posledných mesiacoch predčasne zabili desaťtisíce ošípaných pre nedostatok pracovníkov. Namiesto predaja ako mäsa sa zvieratá jednoducho vyhodia.
To prichádza len dva dni po tom, čo BBC odvysielala tajné zábery z mliečnej farmy , ktoré vyvolali pobúrenie kvôli porušovaniu dobrých životných podmienok zvierat a vyvolali otázky týkajúce sa etickej produkcie mäsa. Samotný vysielateľ, ktorý je údajne najväčším vysielacím spravodajstvom na svete, označil videá za "znepokojujúce" a "šokujúce".
No jej novovydaný program Kríza na farme má iný prístup. Segment sa zameriava najmä na prevádzku s bravčovým mäsom, ktorú prevádzkujú farmárky Kate a Vicky Morgan, a pozerá sa na ťažkosti, ktorým sestry čelili v tomto odvetví ako producenti mäsa.
Dôsledky pandémie a brexitu stále silne zaťažujú mäsový sektor, uvádza BBC , keďže toto odvetvie zápasí s nedostatkom pracovníkov na bitúnkoch. Výsledkom je, že britské farmy zažívajú "nevybavené položky" odhady 100 000 až 200 000 ošípaných, ktoré čakajú na zabitie.
Uprostred zmenšujúcich sa zdrojov a nedostatočného priestoru na umiestnenie zvierat s "nadváhou" mnohí farmári "nemali inú možnosť, ako utratiť svoje ošípané, čo znamená, že by sa nedostali do potravinového reťazca," uviedla BBC .
Farma sestier Morganových je jednou z mnohých, ktoré sa v tejto problematike orientujú; 5000 ich ošípaných čaká na odoslanie na bitúnok. Povedali, že vedia o približne 35 000 až 40 000 ošípaných, ktoré už boli v Spojenom kráľovstve zabité a "vyhadzované".
Skutočnou obeťou sú farmári, nie zabíjanie zvierat
Okolnosti vytvorili "obrovský emocionálny a finančný tlak" na sestry Morganové, dodal vysielateľ. Pre BBC povedali , že britskí farmári strácajú 30 až 40 libier za každé prasa, ktoré predajú.
Sestry sa podľa nich začali na sektor pozerať inak. "To nás robí cynickejšími voči priemyslu, v ktorom sme - pravdepodobne ním nie sme tak nadšení," vysvetlila Vicky pre Yorkshire Post .
Vicky sestra a obchodná partnerka Kate počas programu upresnila: "Je to tak mimo našu kontrolu. Ak by to bolo niečo, čo by sme urobili, ak by sme urobili zlé rozhodnutie pre obchod, tak áno, bolo by to ťažké, ale viete, že by to bola naša chyba. Nie je to naša chyba. Nie je to chyba farmárov."
Začiatkom tohto mesiaca sa Morganovci zapojili do kampane zameranej na Ministerstvo životného prostredia, výživy a vidieka (Defra). Až 30 farmárov sa zhromaždilo, niektorí mali na sebe tričká s názvom "Zachráňte našu slaninu", aby vyzvali vládu, aby prijala opatrenia a pomohla chrániť bravčový priemysel.
Hromadné utratenie v kuracom priemysle
Podobné problémy sú v poslednom čase rozšírené v sektore kurčiat. Minulý mesiac virálne video ukázalo, že kanadskí pracovníci bitúnku vyhadzujú desaťtisíce mŕtvych vtákov . Bolo hlásené, že v zariadení prišlo o život 52 000 sliepok, ktoré sa ďalej nepoužívali na jedlo Nezisková organizácia Animal Justice uviedla, že namiesto toho boli "zlikvidované ako odpadky".
"Kanadskí farmári opakovane zabíjali zvieratá na farmách počas pandémie, keď nemohli poslať zvieratá na porážku ich obvyklým presne načasovaným spôsobom," uviedla Animal Justice o probléme. "Keď dôjde k oneskoreniam, systém sa úplne rozpadne," dodala charitatívna organizácia.
zdroj: plantbasednews.org