Nová štúdia: Vegánske deti sú slabšie, nižšie a majú nedostatok živín
Vedci zistili súvislosť medzi nižšími výškami a nižším obsahom minerálov v kostiach u vegánskych detí v porovnaní s jedákmi mäsa.
Vegánsky výživový špecialista Radek Látal vysvetľuje výsledky danej štúdie vo videu:
Ako prebiehala štúdia?
Štúdia, uverejnená v časopise American Journal of Clinical Nutrition, skúmala rozdiely u detí vo veku od päť do desať rokov v Poľsku. Pozreli sa na 187 zdravých detí v rokoch 2014 až 2016, ktoré držali diéty najmenej jeden rok: 72 detí boli všežravce (jedáci mäsa), 63 vegetariánov a 52 vegánov.
Výskumný tím sa zameral na príjem živín, zloženie tela a kardiovaskulárne riziko detí - aké je pravdepodobné, že v budúcnosti budú mať srdcové choroby alebo mozgovú príhodu.
Štúdia bola pozorovacia, takže vedci neurobili nijaké zmeny v stravovaní detí. Prijali deti, ktoré už jedli daný druh stravy. Konkrétne išlo o typ observačnej štúdie, ktorá sa nazýva prierezová štúdia. Pozreli sa späť na stravu, rast a kardiovaskulárne rizikové faktory detí v danom časovom okamihu.
Výskumný tím zabezpečil, že deti vo vegánskej a vegetariánskej skupine sú podobné deťom v skupine všežravcov, a to vo faktoroch ovplyvňujúcich rast a kardiovaskulárne rizikové faktory. Patria sem pohlavie, vek, fajčenie rodičov, vzdelávanie rodičov, klinické charakteristiky tehotenstva matky a čo je dôležité, výška rodičov.
Čo zistili vedci?
Vedci zistili, že v porovnaní s deťmi s všežravou stravou mali deti na vegánskej strave zdravší kardiovaskulárny rizikový profil a o 25% nižšie hladiny lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL alebo nezdravý cholesterol).
Vegánske deti však mali zvýšené riziko výživových nedostatkov. Je pravdepodobnejšie, že majú v strave nižšiu hladinu vitamínu B12 , vápnika, vitamínu D a železa .
Deti na vegánskej strave mali asi o 5% nižší obsah minerálov v kostiach a boli v priemere o 3 cm nižšie na výšku. To je dôležité, pretože čím vyšší je obsah kostných minerálov, tým vyššia je hustota kostných minerálov.
Tento rozdiel 5% je dôležitý, pretože ľudia majú v tomto veku obmedzené časové obdobie, v ktorom môžu optimalizovať svoju kostnú minerálnu hustotu; 95% kostnej hmoty sa dosiahne asi vo veku 20 rokov. Nižšia hustota kostí súvisí s vyššou mierou zlomenín v neskoršom veku.
Vegetariáni vykazovali menej výrazné výživové nedostatky, ale neočakávane menej priaznivý kardiovaskulárny rizikový profil v porovnaní s pojedačmi mäsa i vegánmi. Autori to pripisovali menej kvalitnej strave, keď tieto deti konzumovali viac spracovaných potravín.
Vyskytli sa nejaké problémy so štúdiou?
Pozorovacie štúdie nám dokážu povedať iba to, či niečo súvisí, a nie to, či jedna vec spôsobila inú. Táto štúdia nám iba hovorí, že existuje súvislosť medzi týmito diétami a výsledkami, ktoré sledovali.
Ale v tejto štúdii existujú pravdepodobné biologické väzby medzi vývojom a rastom kostí u detí. Vápnik, vitamín D a bielkoviny sú rozhodujúce pre vývoj a rast kostí. Tieto živiny môžu byť vo vegánskej strave nižšie, pretože pochádzajú hlavne zo živočíšnych produktov:
- vápnik sa nachádza v mliečnych výrobkoch
- vitamín D, ktorý bežne dostávame vystavením sa slnečnému žiareniu na našej pokožke, sa nachádza aj v živočíšnych potravinách, ale v menšom množstve
- bielkoviny z rastlinných potravín sa považujú za látky s nižšou biologickou hodnotou ako živočíšne zdroje.
Jeden jediný rastlinný zdroj bielkovín vám neposkytne všetky potrebné aminokyseliny (bielkoviny, ktoré sú súčasťou tela, ktoré si vaše telo nedokáže samo vyrobiť), ktoré sú potrebné. Vegáni sa musia ubezpečiť, že konzumujú rôzne rastliny, aby získali dobrú zmes všetkých esenciálnych aminokyselín.
Prečo teda vedci nevykonali intervenčnú štúdiu a nezmenili stravovacie návyky detí? Po prvé, bolo by ťažké nájsť deti a ich rodiny, ktoré sú ochotné dlhodobo meniť svoje stravovacie návyky.
Po druhé, bolo by neetické držať deti v strave, ktorá potenciálne ovplyvňuje ich rast a kardiovaskulárne rizikové faktory. Táto štúdia, ktorá sa uskutočnila v Poľsku, sa ako jediná zameriava na rast a kardiovaskulárne výsledky u vegánskych a vegetariánskych detí.
Jedna malá štúdia u detí vo veku od päť do desať rokov nestačí na to, aby vedecká komunita mohla povedať, že tieto výsledky sú platné, a my musíme podľa nich konať.
Dáva nám však informácie o potenciálnych problémoch a o tom, na čo si môžeme dať pozor. Ako naznačili vedci, je potrebných viac pozorovacích štúdií v rôznych krajinách.
Čo to znamená pre deti na vegánskej a vegetariánskej strave?
To neznamená, že každé dieťa, ktoré dodržiava tieto diéty, bude mať tieto výživové a zdravotné výhody alebo problémy. A takisto nemôžeme povedať, či tieto problémy pretrvajú do dospelosti.
Zdôrazňuje však potenciálne riziká, ktoré si musia zdravotnícki pracovníci a rodičia uvedomovať. A je to pripomienka, aby ste buď našli vhodné náhrady, ktoré zodpovedajú rodinnej stravovacej filozofii, alebo predpíšte doplnky, ak je nedostatok diagnostikovaný krvným testom.
Rodičia a opatrovatelia musia byť obzvlášť opatrní, aby ich deti udržiavali dobrý príjem bielkovín z rôznych vegánskych zdrojov (fazuľa, šošovica, orechy) a vápnika (z rastlinných mliek doplnených vápnikom).
Či už dodržiavate vegánsku, vegetariánsku alebo mäsožravú stravu, stále musíte dbať na to, aby bola strava vyvážená vo všetkých skupinách jedál.
Štúdia tiež pripomína, aby sa minimalizoval príjem vašej rodiny spracovaných potravín s vysokým obsahom soli, cukru a nasýtených tukov, ktoré sú rizikovými faktormi pre srdcové choroby a mozgovú príhodu.
Čo je dôležité vo výžive vegánskych detí
Štúdia zdôrazňuje dôležitosť plánovania stravovania s cieľom optimalizovať príjem potravy a výživných látok u detí, ktorých obvyklý stravovací režim je vegánsky alebo vegetariánsky, a potrebu pravidelného používania obohatených potravín alebo doplnkov výživy vitamínmi B12 a D a potenciálne vápnikom a železom, najmä pre vegánov.
Výsledky štúdie však môžu byť "najlepším scenárom", pretože väčšina zúčastnených rodín bola vysoko vzdelaná, a preto je pravdepodobné, že budú viac zapojené do plánovania rodinného stravovania. Je možné, že iné rodiny môžu mať menej zdravé stravovacie návyky, a teda väčšie výživové deficity.
Spolu s výsledkami, v súvislosti s obsahom a výškou kostných minerálov, ako aj s hladinami železa a cholesterolu, táto štúdia potvrdzuje potenciálne riziká aj prínosy spojené s vegánskou a vegetariánskou stravou u detí.
Kľúčovým odkazom je, že rodiny, ktoré dodržiavajú rastlinnú stravu, potrebujú viac rád a podpory, aby mohli optimalizovať príjem potravy a živín a zdravie a pohodu svojich detí.
zdroj: theconversation.com