Nová štúdia: Vegánska strava pre psy je najzdravšia a najbezpečnejšia

14.04.2022

Prvá rozsiahla štúdia porovnáva vegánsku a mäsitú stravu pre psov. Výsledky ukazujú, že nutrične správna vegánska strava by mohla priniesť zdravotné výhody a menej rizík pre najlepšieho priateľa človeka.

Prieskumná štúdia 2 536 psov sa zamerala na súvislosti medzi stravou psov a zdravotnými výsledkami. Psy boli kŕmené buď konvenčnou mäsovou stravou, surovou mäsovou stravou alebo vegánskou stravou. Prieskum zahŕňal otázky o zdraví psov vrátane toho, koľkokrát navštívili veterinára, aké lieky užívali a konkrétne zdravotné problémy psov.

Andrew Knight, profesor dobrých životných podmienok zvierat a etiky na University of Winchester v Spojenom kráľovstve a hlavný autor štúdie, uviedol, že jej zistenia sú jasné. "Zistili sme, že strava, ktorá bola pre psov najzdravšia a najmenej nebezpečná, bola nutrične správna vegánska strava," povedal pre Euronews Next.

Konvenčna strava je najmenej zdravá

Zistenia ukazujú, že psi na konvenčnej mäsovej strave boli menej zdraví ako psi na surovom mäse alebo vegánskej strave, pričom viac nerutinných návštev veterinára, vyššie používanie liekov, vyšší podiel na terapeutickej diéte a vyšší podiel majiteľmi hlásené zdravotné problémy.

Výsledky boli o niečo lepšie u psov na strave so surovým mäsom v porovnaní s vegánskou stravou, aj keď autori tvrdia, že nie sú štatisticky významné a že do budúcich štúdií je potrebné vziať do úvahy ďalšie faktory, ako je vek psov, aby sa získal jasnejší obraz.

Knight medzitým poukazuje na to, že existuje rastúci počet dôkazov o nebezpečenstvách surovej mäsovej stravy - nebezpečenstvách, ktoré nesúvisia s vegánskou stravou.

"Existuje množstvo štúdií, ktoré ukazujú, že sú spojené s bakteriálnymi a parazitickými patogénmi a prvokmi [poznámka redakcie: jednobunkové organizmy].

Surové mäso pre psov predstavuje veľké medzinárodné riziko pre verejné zdravie, tvrdí nový výskum.

Nebezpečenstvo surového mäsa pre psov

Dokument prezentovaný na Európskom kongrese klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb minulý rok varoval, že "trend kŕmenia psov surovou stravou môže podporovať šírenie baktérií odolných voči antibiotikám".

Výskumníci z UCIBIO, Farmaceutickej fakulty Univerzity v Porte v Portugalsku, skúmali rôzne vzorky krmiva pre psov zo supermarketov a obchodov so zvieratami. Štúdia odhalila, že enterokoky, rod baktérií bežne sa vyskytujúcich v ľudských črevách, boli prítomné vo viac ako polovici analyzovaných vzoriek.

Tento typ baktérií je často skutočne odolný voči antibiotikám, čo znamená, že niektoré druhy enterokokov môžu viesť k prepuknutiu nebezpečných chorôb. Autori článku varovali, že s odhadovanými 90 miliónmi domácich psov v Európe a takmer 500 miliónmi na celom svete môže byť krmivo pre psov nebezpečne prehliadaným zdrojom rezistencie na antibiotiká na celom svete.

Štúdia naznačila o niečo lepšie zdravotné výsledky pre psov na diéte so surovým mäsom, ale Knight varoval, že riešenie tohto problému si vyžaduje ďalšie štúdie. "Je nám jasné, že strava so surovým mäsom je spojená s významnými diétnymi rizikami, najmä s patogénmi," povedal.

zdroj: euronews.com

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky