Nová štúdia: Rastlinná strava je vhodná na budovanie svalov rovnako ako tá karnistická

14.03.2023

Rastlinný proteín podporuje budovanie svalov počas silového tréningu rovnako ako všežravá strava, podľa štúdie publikovanej v Journal of Nutrition

Štúdia , ktorú vykonali výskumníci z University of Exeter v Spojenom kráľovstve a University of Texas Medical Branch, sa zameriavala na zistenie, či vegánska strava môže podporovať odporový tréning v rovnakej miere ako všežravá strava .

V prvej fáze štúdie dokončilo 16 zdravých mladých dospelých žien a mužov trojdňovú diétu, kde proteín pochádzal z všežravých alebo výlučne iných než živočíšnych zdrojov spolu s každodenným cvičením na jednostranný odpor nôh.

V druhej fáze dokončilo 22 zdravých mladých dospelých žien a mužov 10-týždňový vysokoobjemový (päť dní v týždni) progresívny odporový cvičebný program, pričom konzumovali všežravú stravu alebo stravu s vysokým obsahom bielkovín, ktorá nepochádza zo zvierat.

Svalová hmota bola hodnotená pred, počas a po fázach a výsledky ukázali, že obe skupiny mali rovnaké výsledky. Mladí dospelí, ktorí dodržiavali rastlinnú stravu, nevykazovali žiadne významné rozdiely v objeme svalov, svalovej sile alebo veľkosti svalových vlákien v porovnaní s tými, ktorí počas tréningu jedli všežravú stravu.

Vedci dospeli k záveru, že mladí dospelí, ktorí konzumujú stravu s vysokým obsahom bielkovín, bez ohľadu na to, či je zdroj bielkovín vegánsky alebo živočíšny, sa premieta do podobných reakcií pri budovaní svalov počas tréningu.  

"Obe skupiny zvýšili silu viacerých svalových skupín na porovnateľnú mieru," uviedla štúdia. Preto je vysokoproteínová vegánska strava rovnako účinná pre optimálny rozvoj kostrového svalstva počas intenzívneho tréningu ako nevegánska strava."

Rastlinný proteín pre budovanie svalov

Táto štúdia stavia na rastúcich dôkazoch o účinnosti rastlinných bielkovín pri budovaní svalov. Ďalšia štúdia publikovaná minulý rok zistila, že muži, ktorí konzumujú dostatočné množstvo rastlinných bielkovín so sójou, môžu vybudovať toľko svalovej hmoty ako tí, ktorí jedia živočíšne produkty a srvátkový proteínový prášok.

Štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Sports Medicine mala za cieľ identifikovať účinky zdrojov bielkovín v potrave (výhradne rastlinnej verzus zmiešanej stravy všežravcov) na zmeny svalovej hmoty a sily u zdravých mladých mužov, ktorí silovo trénujú. Zahŕňalo 38 mužov v programe posilňovania pod dohľadom, ktorý zahŕňal dva týždenné tréningy počas troch mesiacov.

Štúdia ukázala, že rastlinná strava zložená z plnohodnotných potravín a suplementácie sójových bielkovín je rovnako účinná ako všežravá strava zložená zo zmiešaných plnohodnotných potravín a doplnkov srvátkového proteínu na podporu budovania svalov a sily.

"Diéta s vysokým obsahom bielkovín, výlučne rastlinná (celkové potraviny rastlinného pôvodu plus suplementácia sójovým proteínovým izolátom) sa v podpore svalovej sily a prírastku hmoty nelíši od zmiešanej stravy s obsahom bielkovín (zmiešané celé potraviny plus suplementácia srvátkovým proteínom), čo naznačuje, že zdroj bielkovín neovplyvňuje adaptácie vyvolané odporovým tréningom u netrénovaných mladých mužov, ktorí konzumujú primerané množstvo bielkovín," uzavreli vedci.

Je srvátkový proteín najlepší pre svalovú kondíciu?

Ďalšia nedávna štúdia, ktorá porovnávala fava fazuľa s mliečnym proteínom, zistila, že peptidy fazule fungujú lepšie ako mliečne bielkoviny pri kondicionovaní svalov. Zatiaľ čo predchádzajúce štúdie sa zamerali na potenciál živočíšnych peptidov zo zdrojov, ako je kreatín, srvátka a kolagén, táto štúdia sa zamerala na porovnanie účinnosti rastlinných peptidov z fazule s doplnkom mliečnych bielkovín na svalovú hmotu a stratu sily počas cvičenia. a zotavenie.

Štúdia publikovaná vo vedeckej publikácii The Journal of Nutrition nepozorovala žiadne rozdiely medzi fava fazuľou alebo suplementáciou mliečnych bielkovín pre stratu veľkosti a sily svalov počas krátkodobej imobilizácie alebo opätovné získanie veľkosti a sily svalov počas následnej remobilizácie. 

Suplementácia fazuľou však mala za následok výrazne vyššiu rýchlosť syntézy svalových bielkovín počas obdobia remobilizácie v porovnaní so suplementáciou mliečnych bielkovín.

A ďalšia štúdia zistila, že zemiakový proteín môže byť pri budovaní svalov rovnako účinný ako živočíšne mlieko. Štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Medicine & Science in Sports & Exercise predpokladá, že keďže zemiakový proteín a proteín živočíšneho mlieka majú veľmi podobné zloženie aminokyselín, obe môžu mať podobný účinok na syntézu svalových bielkovín alebo spôsob tvorby aminokyselín v tele. do bielkovín kostrového svalstva.

Po vykonaní dvojito zaslepenej štúdie, ktorá pozostávala z 24 zdravých mužov vo veku od 18 do 35 rokov, vedci zistili, že oba zdroje bielkovín boli porovnateľné, pokiaľ ide o vplyv na syntézu svalových bielkovín.

"Požitie 30 gramov zemiakového proteínového koncentrátu zvyšuje rýchlosť syntézy svalových bielkovín v pokoji a počas zotavovania sa z cvičenia u zdravých mladých mužov," uzavrela štúdia. "Rýchlosť syntézy svalových bielkovín po požití 30 gramov zemiakového proteínu sa nelíši od rýchlosti pozorovanej po požití ekvivalentného množstva mliečnych bielkovín."

zdroj: vegnews.com 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky