Nová štúdia: Príjem bielkovín a esenciálnych aminokyselín vegánov je dostatočný
V článku publikovanom v JAMA Network Open výskumníci z Lekárskej fakulty Univerzity São Paulo (FM-USP) informujú o štúdii zahŕňajúcej 774 mužov a žien, ktorí v Brazílii dodržiavali vegánsku stravu.
Ich zistenia ukazujú, že v priemere účastníci konzumovali odporúčané množstvo bielkovín a esenciálnych aminokyselín a že ich strava pozostávala prevažne z nespracovaných a minimálne spracovaných potravín. Avšak účastníci, ktorí konzumovali proporcionálne nižšie hladiny priemyselných produktov, ako sú proteínové doplnky a textúrovaný sójový proteín, mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú vykazovať nedostatočný príjem bielkovín, čo naznačuje významnú závislosť od živín z ultraspracovaných bielkovín pre túto populáciu.
Pojem "ultra-spracované produkty" vytvorený výskumníkmi na Škole verejného zdravia tej istej univerzity (FSP-USP) sa vzťahuje na priemyselne formulované jedlé látky syntetizované z frakcionovaných zložiek a zmiešané s chemickými prísadami (farbivá, arómy, emulgátory, zahusťovadlá atď.). ) na zvýšenie ich chutnosti.
"Naše výsledky sú v rozpore so stigmou, že vegánska strava nemôže poskytnúť množstvo bielkovín a esenciálnych aminokyselín, ktoré človek potrebuje, a ukazujú, že vegánska strava môže byť nutrične adekvátna. Navyše, vegáni zaradení do štúdie konzumovali ultraspracované produkty." menej ako bežná populácia," povedal Hamilton Roschel, posledný autor článku a vedúci výskumnej skupiny aplikovanej fyziológie a výživy v Centre pre medicínu životného štýlu FM-USP.
Výskumníci merali príjem bielkovín a esenciálnych aminokyselín u účastníkov, ako aj vypočítali podiely nespracovaných, spracovaných a ultraspracovaných produktov v ich jedlách, a to na základe denníka, ktorý si každý účastník viedol, aby zaznamenával všetko, čo každý deň zjedli.
Štúdia tiež zistila významnú koreláciu medzi primeraným príjmom bielkovín a konzumáciou ultraspracovaných produktov. "Hoci táto skupina konzumovala malé množstvo ultraspracovaných produktov, zdá sa, že niektorí účastníci sa spoliehali na to, že uspokoja ich bielkovinové potreby. Čiastočne je to preto, že nespracované potraviny majú vo všeobecnosti menej bielkovín, čo je skutočnosť, ktorá pripravila cestu pre tzv. nazývaný priemysel náhrady mäsa, ktorého podiel na trhu rastie," povedal Roschel.
Náhradky mäsa pozostávajú z rastlinných bielkovín spracovaných tak, aby napodobňovali rôzne druhy mäsa, ako sú vegánske hamburgery, klobásy a nugety. K dispozícii sú aj náhrady syra s použitím sójového, hrachového, ryžového alebo zemiakového proteínu. Oba sú považované za ultraspracované produkty.
Stojí za zmienku, že konzumácia ultraspracovaných produktov je spojená so zvýšeným rizikom priberania, cukrovky, hypertenzie a iných kardiovaskulárnych ochorení, depresie, niektorých typov rakoviny a predčasnej smrti. Nie sú známe všetky účinky ultraspracovaných produktov na rastlinnej báze, no najnovšie dôkazy naznačujú, že aj tie môžu byť nezdravé.
Výskumníci dospeli k záveru, že textúrovaný sójový proteín (TSP) a rastlinné proteínové doplnky boli hlavnými ultraspracovanými produktmi určujúcimi dostatočný príjem bielkovín pre brazílskych vegánov.
"Aj keď majú tendenciu byť klasifikované ako ultraspracované produkty, TSP a proteínové doplnky nie sú nevyhnutne nezdravé, čo sa nedá povedať o ultraspracovaných produktoch, ktoré obsahujú vysoké množstvo tuku, cukru, sodíka, konzervačných látok a umelých prísad." napríklad," povedal Roschel.
Ultra-spracované produkty ako široká kategória sa v mnohých štúdiách považujú za nezdravé, ale existujú presvedčivé dôkazy, že potraviny získané zo sóje nepoškodzujú ľudské zdravie. "TSP je dôležitým zdrojom bielkovín a esenciálnych aminokyselín pre vegánov, aj keď je klasifikovaný ako ultraspracované. Ultraspracované produkty sa značne líšia, pokiaľ ide o zloženie, a napriek konsenzu, že by sa im vo všeobecnosti malo vyhýbať, nie je Je rozumné ignorovať jasné rozdiely medzi nimi," povedal.
Ako poznamenávajú výskumníci, to isté možno povedať o doplnkoch bielkovín na rastlinnej báze, "stratégii založenej na dôkazoch na podporu zdravia svalov, ktorá je tiež spojená s dostatkom bielkovín" v rôznych kontextoch, napríklad keď nespracované a minimálne spracované potraviny nedodávajú dostatok bielkovín alebo keď si klinický stav vyžaduje iný druh nutričného manažmentu. "V týchto súvislostiach hrá rastlinný proteín dôležitú úlohu a nemal by sa prehliadať," povedal Roschel.
"Naše zistenia nepreukazujú, že ultraspracované produkty sú dobré, a zistenia by sa nemali používať na podporu ich spotreby. Bolo by však nesprávne zatvárať oči pred významnými rozdielmi medzi nimi a dôležitosťou úlohy, ktorú hrať v určitých kontextoch.
"Výsledky štúdie naznačujú potrebu politík na uľahčenie prístupu k prirodzenejším a zdravším potravinám, ako aj snahy o zlepšenie vzdelávania v oblasti výživy, aby si táto populácia mohla lepšie vyberať stravu. Keďže trh s potravinami na rastlinnej báze sa rozširuje, regulácia je naliehavo potrebné, aby vláda umožnila transparentný vývoj cenovo dostupných produktov, pokiaľ ide o ich zloženie, vysokú kvalitu a jasne identifikované zdravotné prínosy."
zdroj: news-medical.net