Nová štúdia: Prechod domácich zvierat na vegánsku stravu by bol „významnou stratégiou zmiernenia klimatických zmien“
Nová štúdia publikovaná v časopise Frontiers in Sustainable Food Systems dospela k záveru, že kŕmenie domácich zvierat nutrične zdravou vegánskou stravou je "významnou existujúcou stratégiou zmierňovania klimatických zmien, ktorá si vyžaduje okamžitú implementáciu".
Štúdia cituje výskum, ktorý ukazuje, že 25 – 30 % environmentálnych vplyvov živočíšnej výroby v USA sa pripisuje strave spoločenských zvierat. Taktiež sa v nej uvádza, že v Japonsku sú environmentálne vplyvy stravy stredne veľkého psa väčšie ako vplyvy stravy priemerného človeka.
V bohatých krajinách s vysokou mierou vlastnenia domácich zvierat sa výhody prechodu psov od mäsitej stravy rovnajú štvrtine až tretine environmentálnych výhod, ktoré možno dosiahnuť zmenou ľudskej stravy.
Nič ako "vedľajší produkt zabíjania" neexistuje
Výskum spochybňuje myšlienku, že krmivo pre domáce zvieratá má nízky vplyv, pretože sa vyrába prevažne zo živočíšnych vedľajších produktov. Tvrdí sa v ňom, že iba 25 % živočíšnych vedľajších produktov v krajinách s vysokými príjmami, ako sú USA, sa používa v krmive pre domáce zvieratá a tento sektor súťaží s ostatnými o prístup k týmto zložkám. Okrem toho sa uvádza, že predaj vedľajších produktov výrazne zvyšuje zisky mäsového priemyslu – napríklad 11,4 % hrubého príjmu z hovädzieho mäsa údajne pochádza z vedľajších produktov.
Toto je v rozpore s myšlienkou, že živočíšne vedľajšie produkty by sa vyhadzovali, ak by sa nepoužívali v krmive pre domáce zvieratá, a demonštruje to, ako tieto zložky pomáhajú financovať neudržateľný priemysel. Autori ďalej tvrdia, že vedľajšie produkty sú menej účinné ako mäso ľudskej kvality, pretože tvoria len menšinu jatočných tiel používaných ako krmivo pre domáce zvieratá. To znamená, že je potrebných viac mŕtvol, a preto sa musí chovať a zabíjať viac zvierat.
Výhody vegánskej stravy pre zvieratá, ľudí, planétu
Na druhej strane, kŕmenie všetkých psov na celom svete vegánskou stravou by mohlo zachrániť plochu väčšiu ako Mexiko , zatiaľ čo to isté pre mačky by mohlo zachrániť plochu väčšiu ako Nemecko. Výrazne by sa znížila aj spotreba vody, emisie skleníkových plynov, používanie biocídov a znečisťujúcich látok.
Rastúci počet výskumov podporuje pozitívne zdravotné výsledky psov a mačiek kŕmených vegánskou stravou a zdá sa, že domáce zvieratá si túto stravu užívajú rovnako ako konvenčnú . Štúdia však poukazuje na potrebu, aby vlády a médiá zvyšovali povedomie o výhodách rastlinného krmiva pre domáce zvieratá.
Autori okrem toho opisujú potenciál nových technológií, ako je kultivované mäso a presná fermentácia, na výrobu udržateľnejších potravín pre domáce zvieratá.
"Predpokladá sa, že populácie spoločenských zvierat sa v nasledujúcich rokoch výrazne zvýšia, a preto stratégie na zmiernenie vplyvu musia zásadne napraviť neudržateľné postupy," uvádza sa v štúdii. "Najzrejmejším a najúčinnejším krokom, ktorý môžeme podniknúť na podstatné zníženie vplyvov stravy spoločenských zvierat na životné prostredie, je prechod od zložiek živočíšneho pôvodu k nutrične zdravým vegánskym krmivám pre domáce zvieratá."
zdroj: vegconomist.com