Nová štúdia: Mäsový priemysel stále ničí Amazóniu kvôli sóji
V posledných dvoch desaťročiach sa mnohé spoločnosti zaviazali odstrániť odlesňovanie zo svojich dodávateľských reťazcov.
Boli tieto prísľuby účinné? Nová štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Environmental Research Letters ukazuje, že pokiaľ ide o získavanie sóje z oblasti Amazonky, sľuby o nulovom odlesňovaní (ZDP) - vytvorené na podporu brazílskeho moratória na sóju, ktoré zakázalo získavanie sójových bôbov produkovaných na odlesnenej pôde po roku 2006 - boli väčšinou neúčinné.
Výskum, ktorý vykonali výskumníci z University of Cambridge, Boston University, ETH Zurich a New York University, zistil, že do roku 2021 prisľúbilo ZDP najmenej 94 spoločností a väčšina z nich nebola efektívne implementovaná.
Od roku 2006 do roku 2015 výskumníci zistili, že tieto prísľuby znížili výrub stromov v brazílskej Amazónii iba o 1,6 percenta - teda približne o 2 300 km2, čiže o oblasť, ktorá je menšia ako Rhode Island, najmenší štát USA. Po fosílnych palivách je odlesňovanie druhým najväčším prispievateľom emisií skleníkových plynov.
"Záväzky nulového odlesňovania sú skvelým prvým krokom, ale je potrebné ich implementovať, aby mali vplyv na lesy - a v súčasnosti sú to hlavne väčšie spoločnosti, ktoré majú na to zdroje," profesor Rachael Garrett, Moran, profesor ochrany prírody. Vývoj na University of Cambridge Conservation Research Institute, spoločný hlavný autor správy, uviedol vo vyhlásení.
Výskumníci zistili, že zatiaľ čo záväzky ZDP boli implementované vo vzťahu k brazílskej Amazónii, to isté neplatí pre oblasť Cerrado v krajine - oblasť bohatú na biodiverzitu, kde sa pestuje väčšina brazílskej sóje.
"Ak by obchodníci so sójou skutočne implementovali svoje globálne záväzky týkajúce sa produkcie nulového odlesňovania, súčasné úrovne klčovania lesov v Brazílii by sa mohli znížiť o približne 40 percent," povedal Garrett.
Spôsobuje sója vo vegánskej strave odlesňovanie?
Tí, ktorí argumentujú proti vegánstvu, niekedy poukazujú na sóju ako na zdroj odlesňovania - a majú pravdu, ale len čiastočne. Je to preto, že väčšina sójových bôbov (viac ako 77 percent) sa pestuje ako krmivo pre zvieratá, ako sú kravy, ošípané, kurčatá a ryby, ktoré sa chovajú na mäso alebo sa využívajú na výrobu mlieka a vajec.
Vedci odhadujú, že 4 800 km2 lesov, ktoré sú poháňané prevažne živočíšnym poľnohospodárstvom, sa ročne vyrúbe, aby sa uspokojil rastúci dopyt po sóji. V priebehu rokov množstvo vyšetrovaní odhalilo zverstvá, ktoré Amazónia - a celý svet - utrpela v prospech mäsového priemyslu . Najnovšie boli mäsové giganty JBS, Marfrig a Minerva spojené s hroznými amazonskými požiarmi v roku 2020 v správe , ktorú zverejnila environmentálna organizácia Mighty Earth v spolupráci s technologickou spoločnosťou MapHubs.
V Amazónii sú požiare zámerne zakladané, aby vyčistili pôdu pre pastviny pre dobytok alebo pestovanie plodín a správa prekryla dodávateľské reťazce spoločnosti nad horiacimi oblasťami, aby ukázala, ktoré spoločnosti spôsobujú ničenie.
"Nie je to záhada." Tie isté spoločnosti uvedené v minuloročnej správe - najmä JBS a Marfrig - sú opäť spojené s požiarmi zúriacimi v roku 2020," uviedla vtedy vo vyhlásení riaditeľka kampane Mighty Earth Lucia von Reusner.
"Po celosvetovom pobúrení minulé leto ohľadom zničenia Amazónie je nemysliteľné, aby tieto spoločnosti pokračovali v práci ako zvyčajne bez následkov," povedal von Reusner.
Potravinové systémy konečne na programe COP27
Počas 26. zasadnutia Konferencie zmluvných strán (COP26) Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy (UNFCCC) minulý rok v Glasgowe podpísalo viac ako 100 krajín, ktoré predstavujú 85 percent svetových lesov, Deklaráciu lídrov o lesoch. a Land Use, záväzok zastaviť a zvrátiť odlesňovanie do roku 2030.
A hoci tento záväzok znie dobre na papieri, predchádzajúce klimatické konferencie sa väčšinou vyhýbali zmysluplným rozhovorom o tom, ako globálny potravinový systém prispieva ku klimatickej kríze . To zahŕňa absenciu stratégií na zmiernenie vplyvu živočíšnej výroby na odlesňovanie, na čo poukázal nedávny výskum.
Garret vysvetlil, že očakávanie od súkromných spoločností, že odstránia odlesňovanie zo svojich dodávateľských reťazcov, je len časťou riešenia a musia sa implementovať politické stratégie zmierňovania, aby sa dosiahli skutočné zmeny v regióne Amazonky a iných odlesnených oblastiach.
"Správa dodávateľského reťazca by nemala byť náhradou za štátom riadené lesné politiky, ktoré sú rozhodujúce pre umožnenie monitorovania a presadzovania nulového odlesňovania, majú lepší potenciál pokryť rôzne plodiny, užívateľov pôdy a regióny," povedal Garrett.
Našťastie, konferencia COP27 v Sharm El Sheikh v Egypte, ktorá sa koná od 6. do 18. novembra, bude obsahovať pavilón potravinových systémov, ktorý spoluorganizuje deväť organizácií vrátane neziskovej organizácie Good Food Institute (GFI) so sídlom v Spojených štátoch. S diskusiami o potravinovom systéme po prvýkrát na podujatí COP budú tieto organizácie naliehať na globálne vlády, aby preskúmali alternatívy mäsa - z rastlinných aj bunkových zdrojov - ako potravinové riešenia klimatickej krízy.
"Spôsob, akým svet v súčasnosti produkuje mäso, vedie k potravinovej neistote, odlesňovaniu a 20 percentám emisií skleníkových plynov," povedala predtým pre VegNews Maia Keerie, manažérka pre médiá a komunikáciu GFI. "Pokiaľ ide o odlesňovanie, poľnohospodárstvo je najväčším hnacím motorom. Rozširovanie pastvín pre dobytok je zodpovedné za takmer polovicu tropického odlesňovania, zatiaľ čo orná pôda na krmivo pre zvieratá je takmer pätina.
zdroj: vegnews.com