Nemusíte byť vegáni. Je tu regeneratívne poľnohospodárstvo

Veganuary rastie v popularite ako nikdy predtým, ale mäsový priemysel má vlastné koncepty kampaní.
Keď sa skončí ďalší rekordný Veganuary , odpor farmárov pokračuje, hoci kto by chcel hádať, prečo by niekto chcel rozložiť hnutie, ktoré sa snaží zabrániť utrpeniu, vyhnúť sa ďalšej globálnej pandémii a udržať našu planétu obývateľnou. Možno by nás mohol osvietiť mäsový priemysel za bilión dolárov.
Za veľkolepým "marketingovým neúspechom", ktorým bol "februdairy", nadšenci chovu zvierat majú ďalší pokus, tentoraz s " Regenuary " - konceptom, ktorý podporuje regeneratívnu pastvu ako súčasť trvalo udržateľného chovu zvierat.
Aj keď regeneratívne poľnohospodárstvo má určité environmentálne výhody, vedci sa pýtajú, aké významné sú a či na ich dosiahnutie potrebujeme domestikované zvieratá.
Čo je to regeneračná pastva?
Zástancovia tvrdia, že napodobňovaním spôsobov pasenia divých zvierat sa "dobytok" môže živiť pôdou a zároveň ju hnojiť. Ich okusovanie podnecuje rastliny, aby zapustili hlbšie korene a ich pohyb zvierat pošliape rastliny, zmiešajúc ich hnoj s pôdou. Hlbšie korene sú prospešné, pretože dokážu uložiť viac uhlíka v pôde. Znie to všetko dobre, však? Až príliš dobre na to, aby to bola pravda...
Potrebujeme hnoj zvierat na hnojivo?
V súčasnosti chované zvieratá na svete produkujú toľko odpadu, že ho pôda nedokáže absorbovať. Uchováva sa v lagúnach, z ktorých sa vylúhuje alebo je zámerne vypúšťaný, čím znečisťuje vzduch, zem a vodné toky. Je zodpovedný za kvitnutie rias, ktoré zabíjajú vodný život v riekach, jazerách a oceánoch, a za zhoršenie respiračných ochorení u ľudí, ktorí žijú v blízkosti fariem.
Živočíšny odpad je zdravotnou a environmentálnou katastrofou a nie je to tak, že by sme potrebovali hnoj zvierat ako hnojivo. Čoraz väčší počet fariem pestuje produkciu bez akéhokoľvek vstupu zvierat. Tieto farmy "bez zásob hnoja" využívajú krycie plodiny, striedanie plodín a zelené hnojenie na hnojenie a ochranu pôdy, zamedzenie emisií a sekvestráciu uhlíka. Spolupracujú s prírodou, aby obohatili pôdu, nie proti nej tým, že ju tlačia na jej absolútne limity.
Potrebujeme pasúce sa zvieratá?
Je zaujímavé, že zástancovia regeneratívneho poľnohospodárstva trvajú na tom, že potrebujeme pasúce sa hospodárske zvieratá na stimuláciu koreňov rastlín, keď už máme voľne žijúcich pasienkov vrátane jeleňov, bobrov, králikov a diviakov, z ktorých poľnohospodári strieľajú milióny, pretože sa považujú za škodcov.
Ak by sa však v niektorých oblastiach stále vyžadovali domestikované pasúce sa zvieratá, ako sú kone, ovce alebo kravy, je celkom možné ich chovať bez toho, aby ste ich zabili a zjedli. Mohli by nám pomôcť a my by sme sa o nich mohli postarať. Život v harmónii nikdy nemôže zahŕňať bitúnky.
Pomáhajú pasúce sa zvieratá viazať uhlík?
Áno. Ale uložia ho dosť na to, aby kompenzovali emisie z chovu samotných zvierat? Nuž, to je otázka, ktorú by chovatelia zvierat radšej chceli, aby ste sa nepýtali.
V správe nazvanej Grazed and Confused, Food Climate Research Network Oxfordskej univerzity odhalila: "Len za veľmi špecifických podmienok môže pastva pomôcť sekvestrovať uhlík. Toto sekvestrovanie uhlíka je aj vtedy malé, časovo obmedzené, reverzibilné a výrazne prevážené emisiami skleníkových plynov, ktoré tieto pasúce sa zvieratá vytvárajú.
Zistili, že v najlepšom prípade pasúce sa zvieratá môžu kompenzovať iba 20 až 60 percent emisií, čo znamená čistý nárast. Toto číslo sa časom tiež zníži a po niekoľkých desaťročiach pôda izoluje všetko, čo bola schopná, v tomto bode ukladanie uhlíka klesne na nulu.
Veľký "úspešný" príbeh regeneratívneho poľnohospodárstva
V roku 2019 boli zverejnené výsledky štúdie 3 na White Oaks Pasttures, hovädzej farme v Georgii v USA. Táto farma je oslavovaná ako úspešný príbeh regeneratívneho poľnohospodárstva a už roky tvrdí, že jej hovädzie mäso je uhlíkovo neutrálne. Ako by sme mohli očakávať, farma je zodpovedná za zníženie emisií uhlíka v porovnaní s konvenčnou produkciou mäsa, ale nie je uhlíkovo neutrálna.
Ako poznamenali environmentálny výskumník Nicholas Carter a Dr. Tushar Mehta: "Štúdia má významné nedostatky, ktoré hrubo zveličujú alebo skresľujú skutočnú kapacitu pôdneho organického uhlíka sekvestrovať ich poľnohospodárske techniky. A existujú vážne potenciálne problémy so štúdiami financovanými veľkými priemyselnými odvetviami a táto štúdia od General Mills ukazuje typické vzorce. Všetky štúdie vyžadujú kritické preskúmanie, no priemyselné štúdie ešte viac."
Jedným z kľúčových problémov tvrdení White Oaks Pasttures je, že používa 100-ročný časový rámec na účtovanie metánu. Medzinárodný panel pre zmenu klímy (IPCC) a všetky ostatné dôveryhodné orgány skúmajú metán počas 20 rokov, pretože vtedy je spôsobená väčšina škôd.
Záleží na metáne?
Na metáne skutočne záleží. V priebehu 20 rokov má otepľovací účinok 80-krát väčší ako oxid uhličitý. Z tohto dôvodu klimatológovia tvrdia, že zníženie globálnych emisií metánu je najrýchlejším spôsobom, ako spomaliť globálne otepľovanie.
Podľa výkonnej riaditeľky Programu OSN pre životné prostredie Inger Andersenovej: "Znižovanie metánu je najsilnejšou pákou, ktorú máme na spomalenie klimatických zmien v priebehu nasledujúcich 25 rokov. Šesťdesiat percent metánu v atmosfére pochádza z ľudskej činnosti a jeho hlavným zdrojom sú kravy a iné pasúce sa prežúvavce.
Využitie pôdy
Živočíšne poľnohospodárstvo v súčasnosti využíva 77 percent celosvetovej poľnohospodárskej pôdy , ale na regeneratívne poľnohospodárstvo by bolo potrebné ešte viac pôdy ako na konvenčné poľnohospodárstvo. To nie je sporné. Dokonca aj štúdia White Oaks Pasttures pripúšťa, že jej spôsoby pasenia vyžadujú dvaapolkrát viac pôdy ako štandardná produkcia mäsa. Dva a pol krát viac!
Už obrovské množstvo pôdy využívanej na produkciu mäsa spôsobilo zničujúci úbytok voľne žijúcich živočíchov, pretože pôda sa odoberá z prírody a využíva sa na chov hospodárskych zvierat. Len od roku 1970 bolo vyhubených 60 percent populácií divých zvierat a vedci vyhlasujú, že prebieha šieste masové vymieranie. Mäso sa uvádza ako hlavná príčina. Regeneratívne poľnohospodárstvo by len podnietilo ďalšie odlesňovanie a ešte väčšie straty voľne žijúcich živočíchov.
Regeneračná pastva je súčasťou problému; nie je to riešenie. Mali by sme byť opatrní, aby sme sa nechali zatiahnuť do márnych diskusií o tom, koľko uhlíka by sa dalo kompenzovať stimuláciou koreňov rastlín, keď s istotou vieme, že odstránenie hospodárskych zvierat z pôdy je najrýchlejší spôsob, ako znížiť celkové emisie skleníkových plynov v poľnohospodárstve.
Regeneračná pastva je podvod, klasický prípad nesprávneho smerovania kúzelníkov. Pretože zatiaľ čo strácame čas debatami o tomto bode, hladiny metánu rýchlo stúpajú, atmosféra sa otepľuje a naša planéta umiera.
Odpoveď už poznáme
Z metaanalýzy našich globálnych potravinových systémov spoločnosti Poore & Nemecek z roku 2018 vieme, že takmer všetky potraviny živočíšneho pôvodu majú väčší vplyv na klímu ako takmer všetky potraviny rastlinného pôvodu.
Vieme, že ak by svet prijal rastlinnú stravu, naše celkové využitie poľnohospodárskej pôdy by sa znížilo zo 4,1 miliardy hektárov na 1 miliardu hektárov, čo je zníženie o 75 percent. 12 Uvoľnilo by sa tým obrovské množstvo pôdy, ktorá by sa mohla vrátiť do prirodzených biotopov a ekosystémov, a tiež by sa zabránilo ďalšiemu odlesňovaniu - čo je najväčšie víťazstvo pre biodiverzitu a sekvestráciu uhlíka.
Z výskumu IPCC z roku 2019 vieme, že plne vegánska strava je pre klímu výrazne lepšia ako konzumácia mäsa, vrátane rýb, čo i len raz za mesiac. A vieme, že hovädzie a jahňacie mäso je také škodlivé, že ich vylúčenie z našej stravy by ušetrilo sedem gigaton C02e ročne, zatiaľ čo plne rastlinná strava by ušetrila dvojnásobok.
Uvedenie do praxe
Máme údaje a poznáme najrýchlejší spôsob, ako znížiť emisie a zmierniť najhoršie dôsledky klimatických zmien. Teraz potrebujeme naliehavé a spoločné úsilie vlád, podnikov a investorov, aby sme pomohli farmárom pri prechode od živočíšnej výroby k rastlinnej. Potrebujú stimuly a podporu na vegánsky rast a na ochranu klímy a životného prostredia prostredníctvom obnovy pôdy.
Medzitým bude Veganuary aj naďalej inšpirovať, pomáhať a viesť státisíce ľudí, ktorí si želajú znížiť svoj vlastný vplyv. Som si istý, že Veganuary bude aj naďalej rásť a uspieť, pretože ľudia poznajú greenwashing, keď ho vidia, a smrad priemyselného bujnenia okolo regeneratívnej pastvy je prekonaný.
zroj: plantbasednews.org