Mama upustila od vegánstva, pretože rastlinná strava je drahá

08.12.2022

Matka sa musela prestať stravovať vegánsky, pretože životná kríza spôsobila, že rastlinné alternatívy sú príliš "drahé". 

Takto sa začína člnok na spravodajskom webe metro.co.uk. Už táto veta veľa vysvetľuje, ale môžeme sa na článok pozrieť postupne. Nosnou témou článku je, že vegánstvo je drahé a preto ľudia musia jesť mäso, mlieko a vajcia ktoré sú lacné.

Laura Walker (46) povedala, že si nemôže dovoliť vegánske produkty pre seba a zároveň živiť svoju rodinu, ktorá je mäso. Hoci Walker bola dva roky vegánkou, aby pomohla v boji proti klimatickým zmenám, začala opäť jesť vajcia a mliečny syr, pretože sú "také drahé, až je to smiešne".

Už z úvodu článku je vidieť, že si matka nemôže dovoliť vysoko spracované vegánske produkty. Ďalej čítame, že bola vegánkou kvôli klíme. Veľa ľudí sa nazýva vegánmi hoci vegáni nie sú a je to aj v tomto prípade. Definícia vegánstva je o ochrane zvierat, nie klímy ani zdravia (aj keď klíma je s tým čiastočne prepojená, keďže vďaka otepľovaniu vymierajú celé druhy zvierat)

"Môj syn je mäsožravec a moja dcéra je vegetariánka. To len ja som bola prísna vegánka."

Nie, jej syn nie je mäsožravec. Musel by mať iný chrup, iný tráviaci trakt, videl by čiernobielo, nepotil by sa a ochladzoval by sa jazykom. Ako sme si už vysvetlili, tak matka nebola nikdy vegánka ale bola na vegánskej strave založenej na spracovaných potravinách.

"Napríklad, keď varíte pre rodinu, robila som lasagne a musíme mať vegetariánske lasagne, pretože deti nemajú radi vegánske syry. "Práve som si uvedomila, že syr, ktorý musím kúpiť, je taký drahý, to bol môj moment uvedomenia."

Mama precitla, keď videla cenu vegánskeho syra, ktorý je drahý a to bol moment ukončenia jej "vegánskej cesty" Keď odhliadneme od toho, čo sa musí stať aby sa vyrobil syr - od znásilnenia, cez zabitie dieťaťa, ukradnutie mlieka od kravy, ktorá vidí prvý krát slnko keď ide na bitúnok, tak celý tento proces je dotovaný z peňazí, ktoré vezme tejto matke štát. Asi 60% peňazí ktoré človek zarobí ide štátu a ten s nimi financuje mliečny, mäsový, vaječný a aj medový priemysel.

Oproti tomu vegánske alternatívy dotované nie sú a naopak štáty sa snažia prijímať regulácie proti ich predaju. Od zákazov ich označovaní až po úplný zákaz ich výroby alebo predaja. A z hľadiska zdravia práve vegánske syry sú asi to najhoršie z najhoršieho. Jedná sa väčšinou o stužené tuky (väčšinou kokosový olej) a to že jej deťom nechutia nie je náhoda, pretože vegánske syry sú chuťovo väčšinou strašné.

Walker povedala, že sa snaží urobiť to, čo je v jej silách, aby sa vyhýbala konzumácii živočíšnych produktov, ale namiesto toho musela ísť na večeru vegetariánsky. 

Rovnako by niekto povedal, že sa snaží čo je v jeho silách, vyhýbať sa zneužívaniu detí. Robí maximum, ale nie vždy sa to dá no... Tak ale snaha sa cení nie?

"Nemôžem ospravedlniť uvedenie tých drahých vecí na nákupný zoznam, kde niekedy hovoríte o piatich librách, keď som mohla ísť s tým, čo jedáva zvyšok rodiny." Dodala: 'Aký má zmysel míňať všetky tie peniaze navyše, keď si môžem dať len trochu normálneho syra?'

Keď sú spracované výrobky drahé, jedno z riešení je....chvíľka napätia...ich nekupovať. Vegánsky syr sa dá vyrobiť aj doma, ideálne z orechov. Ospravedlniť si zabíjanie a týranie chuťou je nezmysel, pokiaľ človek nie je pod vplyvom ideológia karnizmu. Slovo "normálny syr" to vystihuje, pretože jesť syr je normálne. Tak ako bolo normálne v minulosti mať a slobodne zabiť otroka, zbiť ženu, alebo dávať iným rasám najpodradnejšie práce a separovať ich od väčšinvoej spoločnosti. To bolo tak normálne ako je dnes normálne dať si syr z kravy.

Štyri z piatich vegánskych potravín stoja viac ako ich mäsové náprotivky, zistila minulý rok štúdia, ktorú si objednala značka športového poistenia Insure4Sport . 

Áno - dotácie a veľkochovy sú efektívny nástroj ako určovať (alebo miernejšie povedané vysoko motivovať) ľuďom za ich vlastné peniaze ktoré si vezme štát, čo majú jesť. Navyše spracované potraviny budú vždy drahé, či už sa jedná o karnistické alebo vegánske.

Informačný web metro.co.uk sa snaží ukázať, že vegánstvo je drahé a preto by ľudia mali jesť mäso, mlieko a vajcia. Najlepšie sa správy "predávajú" cez príbehy a preto tu máme príklad matky, ktorá musí živiť svoju rodinu. Drahý výstrelok ako je vegánstvo už nevedela obhájiť pred rodinou kvôli vysokým cenám vegánskych výrobkov.

Skutočnosť je ale inde ako sa prezentuje. Vegánske jedlá sú v skutočnosti oveľa lacnejšie ako tie karnistické, hoci oproti nim nemajú dotácie alebo len zlomok. Štúdie, ktoré porovnávali náklady na karnistickú stravu a vegánsku zistili, že vegánska strava je lacnejšia až o 40%. To však platí pri celistvých potravinách. Kto chce ušetriť životné náklady, tak rastlinná strava je cesta. To je dôvod, prečo ľudia znižujú spotrebu mäsa a prechádzajú v kríze nákladov na rastlinnú stravu. Nie kvôli súcitu k zvieratám, nie kvôli zdraviu, nie kvôli klíme, ale kvôli tomu, že je to lacné. Článok ako mama musela prestať byť vegánka je scestný a je pravým opakom reality.

Aby som len nekrivdil, tak v článku je uvedená aj štúdia Oxfordskej univerzity z roku 2021 ktorá zistila, že prijatie vegánskej stravy v krajinách ako Spojené kráľovstvo a USA by v skutočnosti mohlo znížiť účty za jedlo o jednu tretinu.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky