Málo rýb v strave skracuje život

28.07.2021

Dnes by sme sa pozreli na tradične karnistický článok, ktoré sú pravidlom na webe Aktuality.sk

Článok s názvom: Málo rýb v strave skracuje život viac ako fajčenie, tvrdia vedci najnovšie: Nezabúdajte na ne ani v jedálničku detí

O rybách aj ich dopadoch na zdravie človeka koluje veľa mýtov, ktoré sa verklíkujú dookola. A tento článok nie je výnimkou. Článok začína vetou:

Už dávno vieme o tom, že sú ryby pre naše zdravie veľmi dôležité. Najnovšia štúdia však dokazuje, že majú pre nás a najmä naše deti ešte väčší význam, ako sme sa doteraz domnievali. Ich nedostatok nám škodí rovnako, ako keby sme pestovali iné zlozvyky. 

Ja by som skôr povedal, že už dávno vieme, že ryby sú bohatým zdrojom ortuti, neurotoxínov a pri umelom chove aj antibiotík. Z toho dôvodu sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám konzumovať ryby, aby nepoškodili plod alebo vývoj dieťaťa. 

Čo sa ale v článku dozvieme ďalej o dôležitosti zabíjania a jedenia rýb:

Vedúci tejto štúdie doktor Michael McBurney prezradil, že nedostatočná konzumácia rýb nám dokonca skracuje život ešte viac ako pravidelné fajčenie. Preto by sme ich mali zaradiť do jedálnička od útleho veku.  

Skracuje život... tak to som zvedavý akú zázračnú látku ryby obsahujú. Mám svoj tip, ale nechám nech to napíšu...pozor....pozor...

Hlavným dôvodom škodlivosti nedostatočnej konzumácie rýb sú chýbajúce omega-3 mastné kyseliny. 

Hádam ste nečkali niečo iné. Áno ryby obsahujú omega-3 mastné kyseliny, rovnako ako človek obsahuje bielkoviny, tuky, vitamíny... ale z nepochopiteľného dôvodu nejeme ľudské mäso, hoci je bohatým zdrojom bielkovín, sacharidov, vitamínov a minerálov.

A prichádza asi pre autorku článku prekvapenie - Ryby neprodukujú omega-3 mastné kyseliny. Odkiaľ sa v nich asi teda berú? Odpoveď je z rastlín, konkrétne z morských rias. Morské riasy sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín EPA a DHA.

Existujú samozrejme aj rastlinné zdroje ALA ako sú vlašské orechy, ľanové siemienka alebo chia a tie sa vedia v ľudskom tele konvertovať na EPA a DHA. Konverzia je však u každého rôzna (5 až 10% na EPA a 2 až 5% na DHA).

Z toho dôvodu môžu ľudia ktorí neprijímajú dostatok omega-3 mastných kyselín ALA, prijímať EPA a DHA pomocou doplnku z morských rias.

Čo sa asi ďalej v článku o omega-3 mastných kyselinách píše? Samozrejme ochrana srdca:

Omega-3 mastné kyseliny sú pre organizmus dôležité najmä z hľadiska chránenia srdca. Sú veľmi dôležité pre kardiovaskulárny systém, ktorý udržiavajú v dobrej kondícii. 

Toto je jeden z mýtov, ktorý sa šíri karnizmom aby sa mohlo obhajovať zabíjanie rýb. Štúdie však ukazujú, že omega-3 EPA a DHA z rýb alebo leja z rýb, má malý, alebo žiadny vplyv na zdravie srdca. Naopak pri rastlinnom zdroji ALA sa v štúdii ukázala súvislosť so zníženým rizikom srdcových chorôb.

 V súčasnosti má veľa detí problém s nadváhou, čo škodí kardiovaskulárnemu systému a zvyšuje riziko iných ochorení. Už v mladom veku sa stretávajú s ťažkosťami ako cukrovka alebo problémami s tlakom, ktoré by mali riešiť až dospelí ľudia. Zaraďte im preto do stravy ryby, aby ste takto chránili ich zdravie.

Áno, okrem zníženého pohybu je hlavnou príčinou obezity detí a vysokého rizika kardiovaskulárnych ochorení mäso, vajcia a mliečne výrobky. Prekvapujúco vegetariánske deti vyšli zo štúdie úplne najhoršie, čo sa týka rizika kardiovaskulárnych chorôb.

Riešením ale nie je pridať ešte viac týrania a zabíjania zvierat, ale vyradiť mlieko, mäso, vajcia a med.

Článok však pokračuje veľkým varovaním: 

Pri rybách je veľmi dôležité pozerať na ich pôvod. Sledujte, či pochádzajú z chovu alebo boli ulovené na mori či v rieke. Ak pochádzajú priamo z prírody, pozrite sa, v akej oblasti to bolo. Niektoré vody sú totiž znečistené, všetky škodlivé látky sa dostávajú do organizmu týchto živočíchov a následne ich skonzumujú ľudia. V takomto prípade by neboli pre deti prospešné, ešte by im viac škodili. 

Spevák Robbie Williams by vedel rozprávať o škodlivosti rýb pre svoje zdravie po tom, čo sa priotrávil ortuťou. Už vidím ako si človek v hypermarkete bude zisťovať u predajcu a následne dodávateľa presné miesto odkiaľ ryby pochádzajú a následne si bude zisťovať kvalitu vôd a sledovať rozbory a štúdie z danej oblasti.

Tento článok je klasickým príkladom karnizmu, ktorý je písaný v duchu, ako bola autorka od mala vychovávaná. Človek potrebuje mäso kvôli bielkovinám, mlieko aby mal zdravé kosti a ryby aby mal omega3-mastné kyseliny.

Názov článku je zavádzajúci a nepravdivý. Nie málo rýb skracuje život, ale málo omega-3 mastných kyselín. Rovnako by sme mohli povedať, že nedostatok ľudského mäsa skracuje život, pretože obsahuje niektoré pre život dôležité živiny.

Primárny zdroj omega-3 mastných kyselín sú rastliny bez nežiadúcich a škodlivých látok. Tie naopak filtrujú a zachytávajú napríklad ryby v podobe neurotoxínov, ortuti a antibiotík. Preto môže človek získavať dané zdroje priamo z rastlín a zbytočne nezabíjať ryby, čím si bude chrániť nie len svoje zdravie, ale aj celú planétu.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky