Maďarské predsedníctvo Rady EÚ odkázalo, že zabíjanie zvierat je európska tradícia

12.07.2024

Maďarské predsedníctvo Rady pozvalo ministrov poľnohospodárstva EÚ, aby diskutovali o vplyve nových potravín, akými sú napríklad mäsové a rastlinné potraviny, na európske potravinové tradície.

Podľa Euractiv predsedníctvo zaslalo delegáciám EÚ nótu, v ktorej sa uvádza, že konzumácia mäsa a mliečnych výrobkov je dôležitou súčasťou "európskeho spôsobu života", z čoho vyplýva, že rastlinné alebo pestované alternatívy by mohli predstavovať hrozbu pre európsku kultúru. V správe sa tiež uvádzalo, že mnohí Európania nie sú nadšení z nových potravín, a to napriek nárastu spotreby rastlinných potravín. O tejto téme budú diskutovať ministri počas obeda na budúci týždeň na zasadnutí Rady pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo.

Prichádza v čase kontroverzného začiatku striedania Maďarska v predsedníctve Rady EÚ, ktoré sa strieda každých šesť mesiacov. So svojím sloganom "Make Europe Great Again" a nedávnou návštevou premiéra Viktora Orbána v Moskve prilákala krajina obvinenia z toho, že ide proti základným hodnotám EÚ.

Predsedníctvo predtým malo Belgicko, ktoré minulý týždeň zverejnilo dokument načrtávajúci budúce priority európskeho poľnohospodárstva. Dokument obhajoval rôzne poľnohospodárske postupy priaznivé pre klímu vrátane zlepšenia dostupnosti a diverzifikácie rastlinných bielkovín.

Zákaz pestovaného mäsa

Maďarský minister pôdohospodárstva István Nagy už skôr podporil taliansky zákaz pestovania mäsa na začiatku tohto roka. Tvrdil, že pestované mäso má "nepredvídateľné následky" a navrhol, že Maďarsko môže zaviesť podobný zákaz.

V januári krajina podporila nótu, ktorú predložili Rakúsko, Francúzsko a Taliansko, v ktorej sa uvádza, že pestované produkty "nikdy nemožno nazvať mäsom". V očividnom pokuse spomaliť alebo zabrániť regulačnému schvaľovaniu pestovaného mäsa sa v poznámke tiež tvrdilo, že toto odvetvie vyvoláva etické, ekonomické, sociálne a verejné zdravotné obavy, ktoré je potrebné vziať do úvahy pred vydaním akéhokoľvek povolenia na uvedenie na trh. GFI Europe však uviedla, že poznámka "šíri dezinformácie o pestovanom mäse a podkopáva popredný európsky regulačný systém", pričom poukázala na to, že cituje štúdiu, ktorá nebola recenzovaná.

Boj dobra zo zlom

Celosvetovo rastie odpor proti pestovaným produktom, pravdepodobne kvôli ich potenciálu nahradiť konvenčnú produkciu mäsa. Americké štáty Florida a Alabama nedávno predložili zákony o zákaze pestovaného mäsa a ďalšie štáty sa pokúšajú zaviesť podobnú legislatívu. Mnohé krajiny však k tejto technológii pristupujú pozitívne , vrátane Singapuru, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva, Holandska a Austrálie. Značné dôkazy teraz naznačujú, že alternatívy mäsa – vrátane kultivovaných, rastlinných a fermentovaných produktov – majú silný potenciál riešiť vplyv potravín živočíšneho pôvodu na životné prostredie, vrátane správy Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) zverejnenej minulý rok.

"Nové potravinové alternatívy ponúknu širšie spektrum spotrebiteľských možností," povedala Inger Andersen, výkonná riaditeľka UNEP. "Takéto alternatívy môžu tiež znížiť tlak na poľnohospodársku pôdu a znížiť emisie, čím nám pomôžu riešiť trojitú planetárnu krízu – krízu klimatických zmien, krízu biodiverzity a straty prírody, krízu znečistenia a odpadu – ako aj riešiť zdravotné a environmentálne dôsledky odvetvia živočíšnej výroby. Väčšia podpora vlády, ako aj otvorený a transparentný výskum môžu pomôcť uvoľniť potenciál týchto nových technológií pre niektoré krajiny."

zdroj: vegconomist.com

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky