Laboratórne mäso sa bude predávať v Británii v priebehu pár rokov - hovorí regulátor
Bunkovo kultivované mäso by mohlo byť v Spojenom kráľovstve v predaji v priebehu niekoľkých rokov, uviedol potravinový regulátor.
Už boli podané žiadosti na laboratórne vypestovaný steak, hovädzie mäso, kuracie mäso a foie gras, zatiaľ čo ďalších 15 žiadostí sa očakáva v nasledujúcich dvoch rokoch.
Agentúra pre potravinové štandardy (FSA) získala v utorok vládne financovanie vo výške 1,6 milióna libier na vývoj efektívneho procesu hodnotenia bezpečnosti nových potravín. Uviedla, že Spojené kráľovstvo je atraktívny trh, pretože má vysoký počet vegánov, vegetariánov a flexitariánov, vyššiu otvorenosť novým potravinám ako mnohé iné európske krajiny a veľký finančný sektor, ktorý podporuje začínajúce spoločnosti.
Kultivované mäso sa vyrába rastúcimi bunkami a nevyžaduje chov alebo zabíjanie zvierat. Kultivované kurča bolo schválené na predaj spotrebiteľom v Singapure v roku 2020 a v USA v roku 2023 a kultivovaný steak bol schválený v Izraeli v roku 2024 . Množstvo spoločností na celom svete vyvíja podobné produkty, vrátane bravčového mäsa a rýb.
Zabíjanie zvierat zabíja aj ľudí a planétu
Chov dobytka je hlavnou príčinou emisií otepľujúcich klímu a ničenia prírody. Pestované mäso si vyžaduje oveľa menej pôdy a vody na výrobu a predchádza problémom s dobrými životnými podmienkami zvierat.
Zatiaľ čo kultivované mäso malo rovnaké bunky ako mäso zo zabitých zvierat, zabezpečenie jeho bezpečnosti pre ľudskú spotrebu bolo stále dôležité, povedala profesorka Robin May, hlavný vedecký poradca FSA. "Spoločnosti sa samozrejme zameriavajú na produkty na nerozoznanie od živočíšnych ekvivalentov, ale spôsob, akým to dosahujú, je zásadne odlišný."
Bunky rastú v kvapaline a sú pobádané, aby sa vyvinuli do svalového, krvného a tukového tkaniva. "To zvyčajne robíte s veľmi zložitým koktailom rastových médií a rastových faktorov," povedal. "Sú všetci v bezpečí? Pretože vo finálnom produkte to môže zostať. Tiež existujú nejaké genetické zmeny v bunkách, ktoré by ich mohli urobiť nejakým spôsobom nebezpečnými?
Mayová však povedala, že vývoj je vzrušujúci: "Je tu veľa potenciálu pre všetky druhy výhod, pokiaľ ide o blahobyt, udržateľnosť, zdravie a spravodlivý výber pre spotrebiteľov."
Predaj mäsa už za dva roky?
Projekt FSA na vývoj hodnotiacich kritérií bude trvať dva roky a bude zahŕňať diskusiu s akademickými odborníkmi a spoločnosťami. To má viesť k zavedeniu efektívneho schvaľovacieho procesu, ktorého dokončenie by spoločnostiam malo trvať dva roky. Žiadosti, ktoré už boli predložené FSA, sa však v súčasnosti analyzujú.
Projekt je prvým svojho druhu mimo Južnej Kórey. "Mnohé z techník používaných na vytváranie produktov kultivovaných buniek sa už predtým používali na výrobu liekov kultivovaných buniek," povedala May. "Pre nás je to obrovská výhoda, že môžeme čerpať z toho obrovského množstva dôkazov."
Spoločnosti zaoberajúce sa pestovaním mäsa tvrdia, že je v dôležitých ohľadoch laboratórne mäso bezpečnejšie ako tradičné mäso, pretože sa vyhýba kontaminácii farmárskymi baktériami, ako sú E. coli a salmonela a antibiotikami podávanými mnohým hospodárskym zvieratám.
Linus Pardoe z Good Food Institute Europe, ktorý podporuje rozvoj pestovaného mäsa, povedal: "Nová vláda chce jednoznačne využiť veľké investície do britského pestovaného mäsa v posledných rokoch tým, že uvedie produkty na trh spôsobom, ktorý podporuje Britský zlatý štandard bezpečnostných predpisov. Aby sa však naplno využil potenciál pestovaného mäsa, ministri musia tiež dlhodobo podporiť rozpočet FSA, čo mu umožní dokončiť rozsiahle hodnotenia rizík v rámci zákonných lehôt."
V júli sa Spojené kráľovstvo stalo prvou krajinou v Európe, ktorá schválila kultivované mäso na použitie v krmive pre domáce zvieratá , po tom, čo kurča Meatlyho schválilo ministerstvo životného prostredia, potravín a vidieckych záležitostí a Agentúra pre zdravie zvierat a rastlín.
Taliansko a dva štáty USA zakázali predaj pestovaného mäsa. V máji guvernér Floridy Ron DeSantis povedal: "Florida bojuje proti plánu globálnej elity prinútiť svet jesť mäso vypestované v Petriho miske."
zdroj: theguardian.com