Keď sú vegáni najzdravší v populácii, prečo neplatia nižšie zdravotné poistenie?
Ak fajčíte, pijete alebo jete veľa nezdravého jedla, riskujete svoje zdravie.
To isté platí, ak konzumujete priveľa červeného alebo spracovaného mäsa, ako je to vo väčšine západných krajín. Niektoré poisťovne zohľadňujú tieto činnosti pri stanovovaní poistného, ktoré budete platiť – takže čím ste zdravší, tým menej platíte.
Opakovane sa zistilo, že vegánska strava ponúka oveľa lepšie zdravotné výsledky ako strava bohatá na mäso a mliečne výrobky, takže je načase, aby poisťovne na celom svete štandardizovali toto ako mieru dobrého zdravia a nízkych poistných prémií?
Štúdie ukazujú, že rastlinná strava je najzdravšia
Počas hodnotenia rizika poisťovne v niektorých krajinách hodnotia rôzne aspekty vášho života, aby určili úroveň rizika, ktoré predstavujete, čo ovplyvňuje spôsob, akým vypočítavajú poistné, ktoré budete platiť. Zvyčajne zohľadňujú celý rad faktorov, od vášho veku a anamnézy až po vaše návyky v oblasti pitia alkoholu a fajčenia a celkovú fyzickú kondíciu.
Hoci samotná strava nie je otázkou, ktorú sa ľudia v žiadostiach pýtajú, poisťovne analyzujú, ako vaša strava ovplyvňuje dôležité zdravotné ukazovatele, ako je vaša hmotnosť, hladina cholesterolu, riziko cukrovky, krvný tlak a zdravie srdca. To, čo jete, teda ovplyvňuje, koľko platíte za životné poistenie, aj keď ide o nepriamu súvislosť.
Napríklad, ak vaša strava obsahuje veľa nasýtených tukov a cholesterolu, zvyšuje sa riziko obezity a srdcových chorôb, čo pravdepodobne znamená vyššie poistné. Podobne, ak vaša strava podporuje zdravie srdca a pomáha vám udržiavať si hmotnosť a zdravú hladinu cholesterolu, poisťovne to budú vnímať priaznivo.
Tu prichádza na rad argument pre nízke príplatky za rastlinnú stravu. Výskum opakovane ukazuje, že stravovacie návyky bez živočíšnych potravín majú tendenciu byť lepšie pre celkové zdravie. Jedna nedávna štúdia zistila, že nahradenie mäsa rastlinnými alternatívami – ultraspracovanými alebo inými – môže viesť k výraznému úbytku hmotnosti.
V roku 2024 metaanalýza 14 štúdií odhalila, že zdravá vegánska strava znižuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia o 19 %, na rakovinu o 12 % a na všetky príčiny o 16 %. Podobne začiatkom tohto roka výskumníci z Harvardskej univerzity a Univerzity v Sydney skúmali rozsiahle spotrebiteľské vzorce s cieľom určiť stravu, ktorá najviac podporuje zdravie, a zistili, že kľúčom k zníženiu úmrtnosti je stravovanie celozrnnými rastlinnými potravinami.
Medzitým ďalšia štúdia preukázala, že aj malé množstvá spracovaného mäsa, ako sú hotdogy a slanina, sú spojené s vyšším rizikom vzniku cukrovky 2. typu, srdcových chorôb a rakoviny. Výskumníci to pripísali nadmernému množstvu sodíka, dusičnanov, chemických konzervačných látok a nasýtených tukov.
A hoci sa niektoré články snažili prezentovať červené mäso ako zdravé, nedávny prehľad odhalil, že dve tretiny týchto štúdií sú podporované mäsovým priemyslom a používajú zavádzajúce porovnania, aby naznačili, že hovädzie mäso je pre vás dobré. Naproti tomu väčšina nezávisle financovaných štúdií uvádzala horšie kardiovaskulárne účinky konzumácie červeného mäsa.
Podľa prieskumu z 11 krajín však majú mäso a mlieko rastlinného pôvodu podobné alebo lepšie nutričné profily ako konvenčné živočíšne bielkoviny . Vegánske alternatívy majú nulový cholesterol, oveľa viac vlákniny a vo všeobecnosti menej nasýtených tukov.
Niekoľko poisťovní mimo EÚ už ponúka zľavy pre vegánov
Myšlienka, že ľudia konzumujúci rastlinnú stravu by mali platiť menej za životné poistenie, nie je ani hypotetická, ani nová. V Spojenom kráľovstve spustila spoločnosť Animal Friends Insurance v roku 2001 systém životného poistenia pre vegetariánov, ktorý im poskytoval 25 % zľavu počas prvých 12 mesiacov, pretože sa zistilo, že u nich je menšia pravdepodobnosť chronických ochorení ako u mäsožravcov.
O šesť rokov neskôr spoločnosť predstavila ďalší program, ktorý ponúkal 6% zľavu na prémie pre vegetariánov a pescatariánov.
V roku 2013 austrálska poisťovňa Make A Difference Insurance znížila poistné na životné poistenie pre vegetariánov a vegánov o 20 % s odvolaním sa na výskum, ktorý spája bezmäsité stravovanie s nižším rizikom vážnych ochorení.
Medzitým izraelská spoločnosť Clal Insurance začala v roku 2018 ponúkať vegánom životné a zdravotné poistenie so zľavnenou sadzbou, opäť na základe vedeckého výskumu o pozitívnych zdravotných účinkoch rastlinnej stravy. Tento trend sa dostal aj do USA, kde Health IQ ponúka od roku 2017 zľavy na životné poistenie pre vegánov.
Je dôležité poznamenať, že akákoľvek štúdia o zdraví bude mať určité obmedzenia a bude si vyžadovať nuansy, zatiaľ čo obavy týkajúce sa UPF sú do značnej miery zavádzajúce, no vyžadujú si ďalší výskum. Je tiež pravda, že človek môže byť vegán a zároveň fajčiť, piť alkohol a konzumovať vysoký príjem nezdravých jedál a tukov, takže konzumácia čisto rastlinnej stravy nemusí automaticky znamenať lepšie sadzby poistenia.
Napriek tomu, vzhľadom na ohromujúce dôkazy a vlnu precedensov úspešných politík od existujúcich spoločností, musia poskytovatelia poistenia začať začleňovať diéty do svojich hodnotení rizík a zvážiť poskytovanie zliav tým, ktorí sa stravujú zdravo rastlinnou stravou.
zdroj: greenqueen.com.hk