Kanadským aktivistom po troch rokoch konečne udelili tresty za odhalenie týrania zvierat
Aktivistom odsúdeným za vstup na prasaciu farmu v Quebecu, aby odhalili týranie zvierat, boli teraz udelené súdom tresty po viac ako troch rokoch čakania.
Počas zhromaždenia demonštrantov za práva zvierat pred súdom bolo 11 aktivistov (10 Kanaďanov a jeden Američan) známych ako Canada 11 nakoniec odsúdených sudcom v Quebecu. Rozsudok padol viac ako tri roky po tom, čo aktivisti v roku 2019 vstúpili do kanadského chovného zariadenia ošípaných a natočili na video strašné podmienky , v ktorých boli zvieratá chované.
Mnohí mali pocit, že mali dostať ocenenie za odhalenie ohavnej pravdy. Namiesto toho sa ich životy obrátili hore nohami.
Na týranie hospodárskych zvierat sa nesmie poukazovať
Po viac ako troch rokoch čakania boli Canada 11 teraz odsúdení. Nikto z nich nebude vo väzení. Piati však dostali záznam v registri trestov prostredníctvom podmienečného trestu s rôznymi podmienkami, ako sú napríklad verejnoprospešné práce, zatiaľ čo zvyšných šesť dostalo podmienečné prepustenie bez odsúdenia.
Dve z obžalovaných, Jenny McQueen a Natalie Bartosek, hovorili s Jane Velez-Mitchell z UnchainedTV o svojom treste.
Za rovnaké "previnenie" rôzne tresty
Udalosti, ktoré viedli k prípadu Canada 11 , sa stali 7. decembra 2019, keď aktivisti vstúpili do zariadenia pre ošípané asi o 4:00 hod. Zaznamenali hrozné podmienky, v ktorých boli ošípané chované, a to, čo zažili, naživo vysielali na sociálnych sieťach a prosili o to mainstreamové spravodajské médiá, aby prišli a ukázali to svetu. Potom boli zatknutí, stíhaní a uznaní vinnými z bránenia mierovému dôstojníkovi a vlámania do nehnuteľnosti. Dostali však rôzne tresty. Jenny McQueen vysvetľuje:
"Piati z nás dostali záznam v registri trestov a šiesti z nás boli podmienečne prepustení... vlastne máme podmienku. Máme malú pokutu, ktorú musíme zaplatiť. Musíme zaplatiť minimálne súdne trovy a musíme odslúžiť 100 hodín... Existuje asi sedem alebo osem podmienok, ktoré, ak niektorú z týchto podmienok porušíme, potom, neviem, dostaneme do väzenia."
Jednou z podmienečne prepustených bola aj Natália Bartošková. Vysvetľuje, čo to pre ňu znamená:
"Mojím trestom bolo podmienečné prepustenie, čo znamená bez registra trestov. Samozrejme, že sa mi uľavilo. Ale s mojimi priateľmi, ktorí boli odsúdení za záznam v registri trestov, s nimi, samozrejme, naozaj cítim... Tentoraz som mala šťastie. Stále mám nejaké podmienky, ktoré musím dodržať, ale moje srdce patrí piatim mojim spoluobžalovaným, ktorí také šťastie nemali."
"Vyšetrovali sme nechutnú prasaciu farmu už v roku 2019 v decembri a trvalo tri a pol roka, kým nám teraz sudca dal trestný rozsudok." - Jenny McQueen. Podmienky kladené sudcom pri vynesení rozsudku budú mať dopad na životy všetkých obžalovaných. McQueen vysvetľuje viac:
"Práve sme mali právnika pozrieť sa na niektoré z týchto podmienok a bol zdesený. Naša sloboda prejavu je ovplyvnená. A ovplyvnené je aj cestovanie a zamestnanosť. O seba sa až tak veľmi nestarám, ale v prípade niektorých obžalovaných, ktorí majú teraz záznam v registri trestov, ak chcú získať prácu, ak chcú dobrovoľne pracovať v škole, áno, ich životy sú absolútne ovplyvnené. "
Bartošková napriek trestu vyjadrila odhodlanie pomáhať zvieratám v núdzi:
"Žiadne výčitky. Povedala som to sudcovi a budem to hovoriť do konca života. Nikdy som nemohla ľutovať žiadny mierový čin, ktorý som pre zvieratá urobil. Bez ohľadu na to, o aký druh akcie išlo."
Obžalovaní zvažujú odvolanie a angažovali právnika Petra Sankoffa. McQueen o tom povedal toto:
"Odvolanie je veľké rozhodnutie. Momentálne o tom diskutujeme. Máme pocit, že naša sloboda prejavu bola potlačená a niektorí obžalovaní sú mimoriadne znepokojení, že ich register trestov bol nespravodlivý... Je to tiež veľký finančný podnik. Ľudia boli tak láskaví. Máme dary, ktoré pomôžu k odvolaniu, ale potrebovali by sme získať aj trochu viac peňazí."
"Celý svet sa potrebuje zobudiť, len sa zobudiť, pozrieť sa okolo seba a zistiť, aké hrôzy podporujete. Otvor oči; použi svoje srdce. Nežiadame o nič viac." — Natalie Bartošková, aktivistka za práva zvierat
zdroj: unchainedtv.com