Jeden z hlavných propagátorov Carnivore ju musel ukončiť, kvôli zdravotným problémom
Jeden z popredných zástancov "mäsožravej diéty" povedal, že sa tejto diéty vzdal po tom, čo zažil "pretrvávanie nepríjemných symptómov".
Lekár Paul Saladino, predtým známy ako Carnivore MD, v podcaste More Plates More Dates hovoril o tom, prečo skončil s diétou.
Opísal, ako mu počas dvoch rokov takmer výlučne mäsitej stravy klesol testosterón a spôsobili poruchy spánku, búšenie srdca a svalové kŕče.
"Začal som premýšľať, možno dlhodobá ketóza nie je pre mňa skvelá," povedal. Ketóza je, keď vaše telo používa tuk ako hlavný zdroj energie, na rozdiel od sacharidov. Povedal, že vykonal nejaký výskum a dospel k záveru, že ketóza "pravdepodobne nie je skvelá vec pre väčšinu ľudí".
Fitness influencer TikTok Ben Carpenter zdieľal rozhovor so svojimi 740 000 sledovateľmi. "Úprimne, som roztrhaný," povedal. "Rád vidím, ako ľudia verejne menia svoj názor. Priznanie chýb ukazuje zrelosť a rast." Povedal však, že Saladino mohol urobiť svoj výskum "predtým, ako napísal knihu o mäsožravcoch, ale hej.
Mäsožravá strava si získala kult vďaka postavám ako Saladino, ktorý napísal Kód mäsožravca a sprievodnej kuchárskej knihe. Kódex mäsožravcov tvrdí, že odomyká "tajomstvá optimálneho zdravia návratom k strave našich predkov". Ďalšími známymi zástancami mäsitých diét sú Shawn Baker a Jordan Peterson.
"Strava predkov" znamená to, o čom sa niektorí domnievali, že jedli naši paleolitickí predkovia. Pozostáva hlavne z mäsa, niektorých vajec a niektorých mliečnych výrobkov. Viaceré štúdie ukázali , že v skutočnosti to tak nie je, že naši predkovia jedli prevažne mäso, pričom dôkazy poukazujú na vysoký príjem rastlín.
V podcaste Saladino opisuje, ako teraz jedáva ovocie a med, ako aj surové mlieko a surový syr – napriek tomu, že nepasterizované mliečne výrobky predstavujú zdravotné riziko .
Existuje množstvo dôkazov o významných zdravotných výhodách konzumácie väčšieho množstva rastlín a vlákniny v porovnaní s mäsom. Zdravotní experti medzitým varovali , že existuje len málo dôkazov na podporu zdravotných tvrdení o strave mäsožravcov. Väčšina "dôkazov" je neoficiálnych.
Dokonca aj Baker začiatkom tohto roka priznal , že "nemáme len údaje, ktoré ukazujú", či bude mäsožravá strava z dlhodobého hľadiska prínosom pre zdravie. Napriek tomu naďalej propaguje diétu svojim mnohým sledovateľom na sociálnych sieťach.
zdroj: plantbasednews.org