Haarlem zakázal všetku verejnú reklamu na mäso
Mesto v Holandsku sa zapísalo do histórie po tom, čo súhlasilo so zákazom reklám na mäsové výrobky na verejných priestranstvách.
Haarlem, ktorý sa nachádza približne 20 míľ západne od Amsterdamu a má 150 000 obyvateľov, sa rozhodol kvôli spojitosti medzi produkciou mäsa a klimatickou krízou.
Reklamy na mäso budú zakázané v autobusoch, prístreškoch a obrazovkách na verejných priestranstvách. Pripojila sa k zoznamu už zakázaných reklám na lietanie, benzínové autá a priemysel fosílnych palív. Tie sú tiež zakázané v Amsterdame, Leidene a Haagu, ale Harleem je prvým mestom, ktoré do tohto zoznamu pridalo mäso.
Na zvieratách nezáleží, ide o životné prostredie
"Mäso je rovnako škodlivé pre životné prostredie," povedal člen rady strany GroenLinks Ziggy Klazes pre publikáciu Doutch Trouw . "Nemôžeme ľuďom povedať, že je tu klimatická kríza a povzbudiť ich, aby si kúpili produkty, ktoré sú jej súčasťou."
Táto správa sa stretla s odporom mäsového priemyslu. Hovorca priemyselného orgánu Centrale Organisatie voor de Vleessector uviedol, že úrady zachádzajú "príliš ďaleko v tom, aby ľuďom hovorili, čo je pre nich najlepšie". Rada o tom rozhodla minulý týždeň a nová legislatíva nadobudne účinnosť v roku 2024.
Holandsko zakročilo proti živočíšnej výrobe
Toto nie je prvý oficiálny postoj proti chovu zvierat v krajine. V júli tohto roku usporiadali farmári v Holandsku niekoľko protestov po tom, čo vláda oznámila plány na zníženie stád dobytka s cieľom bojovať proti emisiám dusíka.
Farmári jazdili na svojich traktoroch po mestách a v reakcii na to zablokovali cesty, pričom na jedného zastrelili policajti po tom, čo nastala "hrozivá" situácia. Protesty sa skončili tromi zatknutiami za pokus o vraždu.
Vplyv živočíšnej výroby na životné prostredie
Živočíšne poľnohospodárstvo je pre životné prostredie katastrofálne. Je zodpovedný za najmenej 14,5 percenta celosvetových emisií skleníkových plynov, čo je viac ako celý sektor dopravy dohromady. Je tiež hlavnou príčinou ničenia dažďových pralesov a prispela k približne 91 percentám odlesňovania Amazonky.
Rastúci počet výskumov odporúča, aby sa planéta odklonila od spotreby mäsa. Štúdia Oxfordskej univerzity z roku 2018 napríklad ukázala, že západné krajiny musia znížiť spotrebu hovädzieho mäsa o približne 90 percent , aby sa vyhli klimatickým zmenám.
Ďalšia štúdia - zverejnená v apríli tohto roku - zistila, že celková spotreba mäsa musí v bohatých krajinách klesnúť o 75 percent. Vedci zistili, že USA a niektoré európske krajiny zaťažujú planétu kvôli vysokému dopytu po mäse.
V auguste britský vládny potravinársky cár Henry Dimbleby povedal, že krajina potrebuje znížiť celkovú spotrebu mäsa o 30 percent.
zdroj: plantbasednews.org