FOX NEWS ako bojovník proti vegánstvu
Spravodajstvo sa snaží odradiť ľudí od vegánstva všetkými spôsobmi. Otvorené klamstvo nie je problém, hlavné je obhájiť mäsový priemysel. Čo teda píšu v novom článku:
Mladým liberálom veľmi záleží na životnom prostredí a chcú prispieť svojou troškou k zastaveniu toho, čo považujú za "klimatickú krízu". Myslia si, že vegánstvo im pomôže . Neuvedomujú si, že ak sa vzdajú mäsa, môžu v skutočnosti poškodzovať planétu.
Prieskumy ukazujú obrovský nárast vegánstva v posledných rokoch, najmä medzi mileniálmi a generáciou Z – 1 % všetkých Američanov sa teraz nazýva vegánmi. Tento trend koreluje s radikálnymi názormi na zmenu klímy medzi mladými liberálmi. Ľavicové environmentálne skupiny ako Greenpeace a PETA agresívne vedú kampaň za to, aby ľudia prestali jesť mäso a prešli na vegánstvo.
Prepojenie medzi klimatickými zmenami a živočíšnymi potravinovými produktmi je upevnené v mysliach mladých ľudí. Hovorí sa, že keďže poľnohospodárstvo a mäsový priemysel spôsobujú emisie skleníkových plynov, vegánstvo je dobrý spôsob, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu, a tým pomôcť zachrániť planétu.
Bohužiaľ, pravda je celkom iná.
Aj keď je pravda, že mäsový a mliečny priemysel vypúšťa znečisťujúce plyny, ktoré prispievajú ku klimatickým zmenám, prechod na vegánstvo nie je nevyhnutne zlepšením. Vylúčenie mäsa a mliečnych výrobkov z ich jedálnička núti mladých vegánov prejsť na iné produkty, ktoré sú často oveľa škodlivejšie pre životné prostredie.
Vezmite si napríklad proteín. Každá zdravá strava potrebuje dostatočné množstvo bielkovín. Mäso, vajcia a mliečne výrobky sú hlavnými zdrojmi bielkovín, ale pre vegánov to nie je možné. Existujú rastlinné zdroje bielkovín ako fazuľa a šošovica, ale aj mladý liberál potrebuje rozmanitosť vo svojej strave. Kto chce jesť fazuľu pri každom jedle, trikrát denne, sedem dní v týždni?
Mladí vegáni sa nevyhnutne obracajú na iné zdroje bielkovín, ktoré sa často predávajú ako "náhradky mäsa". Tieto produkty predstavujú spôsob, ako urobiť nudné, ale rastlinné zdroje bielkovín, ako sú fazuľa, zaujímavejšie pre spotrebiteľov, napríklad tým, že vyzerajú a chutia ako mäso. Napríklad mnohé náhradky mäsa ako tofu a tempeh sú vyrobené zo sójových bôbov, ktoré majú vysoký obsah bielkovín.
Pestovanie sóje pre zvieratá nevadí
Pestovanie sóje je katastrofou pre planétu. Zameranie sa na emisie skleníkových plynov, ako to vegánski aktivisti často robia, obchádza všetky ostatné spôsoby, akými môže škodlivý produkt, akým je sója, poškodiť prírodu.
Napríklad pestovanie sóje podporuje odlesňovanie. Na pestovanie rastlín sóje musia farmári vyrúbať veľa stromov, aby vyčistili pôdu. Sója je veľmi neefektívna, takže zaberá veľa miesta. To znamená, že vyžadujú oveľa viac odlesňovania ako iné podobné rastliny fazule.
Odlesňovaním to nekončí. Pestovanie sójových bôbov tiež spôsobuje niečo, čo sa nazýva erózia pôdy, vďaka čomu je pôda, kde sa pestuje, takmer nemožná na pestovanie iných rastlín v budúcnosti.
Pestovanie sóje tiež spotrebuje obrovské množstvo vody a je známe, že prispieva k suchám. V skutočnosti je pestovanie sóje pre planétu také zlé, že dokonca aj WWF, mimovládna environmentálna organizácia, je proti.
Sója postupne ničí planétu . Uvažovali o tom mladí vegáni, keď sa rozhodli vzdať sa hovädzieho hamburgera namiesto toho sójového? (a čo asi jedia tie kravy? pozn. red.)
Spotreba vody pre zvieratá nevadí
Problém nekončí s náhradami mäsa. Stať sa vegánom znamená vzdať sa aj mliečnych výrobkov.
Mladí ľudia na rastlinnej strave si musia pripraviť kávu s niečím, čo nie je mlieko. Medzi obľúbené možnosti patrí mandľové mlieko, ktoré v Kalifornii spôsobilo suchá. Pestovanie mandlí si tiež vyžaduje toľko opeľovania, že si každoročne vyžiada 70 % americkej komerčné populácie včiel, pričom za sezónu zabije asi tretinu z nich.
Namiesto toho by sa mohli rozhodnúť pre kokosové mlieko, ktoré má katastrofálne následky na úrodnosť pôdy. Ovsené mlieko je ďalším obľúbencom tisícročného vegána, napriek tomu, že často obsahuje glyfosát, herbicíd, ktorý je pre prírodu kryptonitom.
Ryžové mlieko, menej bežná alternatíva mlieka, uvoľňuje metán, rovnako ako dojnice. Akoby toho nebolo dosť, môže obsahovať aj arzén. A potom je tu sójové mlieko, ktoré sa vyrába z – uhádli ste – sójových bôbov.
Kamkoľvek sa pozriete, vegánske náhrady mäsa a mliečnych výrobkov sú pre planétu oveľa horšie ako živočíšne produkty, ktoré majú nahradiť. Mileniáli a Gen Z, ktorí prijímajú rastlinnú stravu, boli oklamaní eko-potravinárskym priemyslom, ktorý rýchlo zarába na ich ekologickom vedomí a zároveň poškodzuje prírodný svet.
Jednoduchou pravdou je, že to, čo sa deje medzi mladými vegánmi, sa ešte nikdy nestalo. Počas väčšiny ľudskej histórie bol náš druh všežravec a jedol potravu pochádzajúcu z rastlín aj zvierat. Nikdy predtým sa kohorta miliónov ľudí nerozhodla stať sa bylinožravcami a opustiť živočíšne produkty.
To je recept na katastrofu. Ľudia potrebujú vyváženú stravu – a tak isto aj planéta. Odriekanie živočíšnych produktov sa môže zdať ako skvelý spôsob, ako zastaviť klimatické zmeny, ale v skutočnosti to znamená len vytvorenie celého radu nových problémov pre prírodu.
Ak mladým liberálom skutočne záleží na životnom prostredí, mali by dôkladnejšie premýšľať o svojej strave a životnom štýle a nebrať na slovo skupiny ekokampaní, ako je Greenpeace.
zdroj: foxnews.com