Desiatky organizácií bojujú v Británii proti zákazu označovania vegánskych mliečnych výrobkov

23.02.2023

Desiatky organizácií naliehajú na vládu Spojeného kráľovstva, aby rozhodla proti obmedzeniam označovania rastlinných mliečnych alternatív.

Ak by to pokračovalo, spoločnosti by nemohli označovať svoje produkty popismi ako "alternatíva mlieka". Akékoľvek vegánske položky, ktoré používajú výrazy bez obsahu mlieka, by boli ovplyvnené. Predpokladá sa, že napríklad aj nátierka "Neverím, že to nie je maslo" by sa musela premenovať.

Mnoho osobností v sektore rastlinného priemyslu tieto plány zavrhlo. Minulý týždeň sa 44 vegánskych značiek zišlo spolu s podpornými mimovládnymi organizáciami, aby podpísali otvorený list vláde.

V liste spoločnosti vrátane Alpro, Oatly, Quorn, Pro Veg, Plant-Based Food Alliance a Good Food Institute poukazujú na to, že takýto zákaz by mohol ovplyvniť vlastné environmentálne a národné potravinové stratégie vlády.

Marisa Heath, výkonná riaditeľka Plant-Based Food Alliance, povedala Plant Based News ( PBN ), že signatári chcú "rovnaké podmienky" pre všetky rastlinné alternatívy.

"Chceme spolupracovať so zainteresovanými stranami a vládou na zvážení nového systému označovania rastlinných alternatív, ktorý uznáva pokroky v potravinárskej technológii a informovanosti spotrebiteľov v roku 2023," povedala.

"Veľká Británia by tu mohla skutočne viesť cestu, čo naznačuje, že je otvorená pre podnikanie a inovácie v oblasti rastlinných potravín a nápojov. To by dokonale zodpovedalo ich ambíciám v oblasti vedy, inovácií a technológií, ako aj hospodárskeho rastu.

"Zverejnenie oznámenia o presadzovaní práva robí presný opak a zároveň podkopáva environmentálnu agendu."

Zakazuje Spojené kráľovstvo mliečne výrobky pre vegánske alternatívy?

Údajné vládne úvahy o zákaze označovania sa dostali do titulkov minulý mesiac . V reakcii na to Ministerstvo pre životné prostredie, potraviny a vidiecke záležitosti (Defra) potvrdilo, že úradníci miestnych úradov zaoberajúcich sa obchodnými normami pripravovali stanovisko. Konkrétne o tom, ako presadzovať už existujúce pravidlá.

Vo vyhlásení zaslanom FoodIngredientsFirst vládna agentúra uviedla: "Sú zavedené jasné pravidlá, aby kupujúci neboli zavádzaní etiketami a mohli nakupovať s dôverou. Patria sem dlhodobé pravidlá, ktoré vyhradzujú používanie špecifických mliečnych výrazov vrátane "mlieka" a "masla" výlučne pre mlieko a mliečne výrobky."

Okrem toho Defra uviedla, že pri príprave dokumentu sa konzultovalo s rôznymi zdrojmi vrátane výrobcov z rastlín. ProVeg to poprel a označil Defra za "nedemokratický" proces. "Vôbec nejde o zmätok spotrebiteľov," povedal vtedy pre Plant Based News Jimmy Pierson, riaditeľ ProVeg UK.

"Je jasné, že každý vie, že ovsené mlieko pochádza z ovsa. Všetci vieme, že je to front na cenzúru, obmedzenie a finančné poškodenie rastlinného sektora, ktorý mliekarenský priemysel vníma ako veľkú hrozbu. Ani tento návrh nebol konzultovaný so žiadnym výrobcom, takže doterajší proces bol úplne nedemokratický. "Teraz je čas, aby Defra riadne prekonzultovala to, čo je úplne zbytočný návrh."

Zákazy označovania vegánskych výrobkov na celom svete

V posledných rokoch sa uskutočnili viaceré pokusy obmedziť slovnú zásobu rastlinného sektora, hoci väčšina z nich mala malý úspech.

V roku 2021 sa Európska komisia pokúsila zakázať viac mliečnych výrazov na etiketách vegánskych potravín prostredníctvom pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu 171 . Niektoré mliečne výrazy boli už v tom čase obmedzené, čo zakazovalo konkrétne porovnávanie s tradičnými výrobkami. V dôsledku toho boli deskriptory ako "vegánsky syr" a "mandľové mlieko" v EÚ nepoužiteľné.

Ak by bol nový návrh úspešný, spoločnosti vyrábajúce mliečne výrobky bez zvierat by okrem iných obmedzení nemohli predávať svoj tovar ako "smotanový" alebo "maslový" alebo používať obaly ktoré majú podobný tvar. Tento pokus nasledoval po neúspešnej snahe zakázať v roku 2020 používanie "mäsitých" výrazov na obaloch z rastlín.

Nedávno sa Južná Afrika pokúsila zhabať všetky rastlinné mäsové výrobky , ktoré používali prezývky pochádzajúce z mäsa, ako napríklad "slanina" a "klobása". Toto bolo zastavené na poslednú chvíľu príkazom najvyššieho súdu v Johannesburgu. To umožňuje výrobcom bez zvierat do 8. mája 2023 sa odvolať.

zdroj: plantbasednews.org

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky