Čo vieme o rybách a ich dopade na ľudské zdravie

06.04.2021
Na získanie esenciálnych mastných kyselín nemusíte jesť ryby
Na získanie esenciálnych mastných kyselín nemusíte jesť ryby

Niektorí ľudia, ktorí prestanú jesť mäso, pokračujú v konzumácii rýb vo viere, že je to pre nich dobré a že rybolov je menej krutý a deštruktívny ako poľnohospodárstvo - nič nemôže byť ďalej od pravdy.

Potrebujeme tuky nazývané esenciálne mastné kyseliny pre naše bunkové membrány, mozog a nervový systém. Pomáhajú regulovať krvný tlak, zrážanie krvi, imunitné a zápalové reakcie a nazývajú sa "nevyhnutné", pretože si ich nedokážeme vyrobiť v tele, musíme ich prijímať z potravy. ALA je omega-3 esenciálna mastná kyselina nachádzajúca sa v rastlinných potravinách, ako sú ľanové semená, repka olejná, sója, vlašské orechy a ich oleje.

V tele ho premieňame na omega-3 s dlhším reťazcom EPA a DHA. Tie sa nachádzajú aj v mastných rybách, ktoré ich získavajú z morských rias. Miera premeny v tele môže byť nízka, a preto niektorí ľudia trvajú na tom, že rybie oleje sú pre zdravie nevyhnutné. V skutočnosti robia viac škody ako úžitku.

Pokyny Spojeného kráľovstva odporúčajú, aby sme jedli najmenej dve 140g porcie rýb týždenne, z ktorých jedna by mala byť mastná. To prispieva k rozšírenej viere, že konzumácia mastných rýb alebo užívanie doplnkov rybieho oleja s obsahom omega-3 znižuje naše riziko srdcových chorôb, mŕtvice a úmrtia. Výskum rozpráva iný príbeh. 

Výskum zlatého štandardu

Recenzie Cochrane sa považujú za najvyšší štandard vo výskume založenom na dôkazoch. Štúdia z roku 2018 ktorá vyhodnotila 79 štúdií zistila, že zvyšovanie EPA a DHA z mastných rýb alebo doplnkov rybieho oleja malo malý alebo žiadny vplyv na zdravie srdca .

Tieto zistenia sú v súlade s mnohými ďalšími kvalitnými kontrolami. Tiež zistili, že ALA z rastlinných potravín môže mierne znížiť riziko kardiovaskulárnych príhod a arytmií (abnormálny srdcový rytmus).

Ďalšia štúdia z roku 2018, tentokrát z British Journal of Nutrition , zistila, že vyšší príjem ALA z rastlinných potravín súvisel so zníženým rizikom srdcových chorôb . Zdá sa teda, že vám je lepšie s rastlinnými omega-3. V skutočnosti za posledné dve desaťročia mnohé štúdie preukázali podobný nedostatok účinku rybích olejov a priaznivý účinok konzumácie ALA priamo z rastlinných potravín. 

Ortuť 

Niektoré štúdie ukazujú, že mastné ryby, a najmä doplnky rybieho oleja, môžu mať skutočne opačný účinok, ako sa tvrdilo, a naopak zvyšujú riziko kardiovaskulárnych príhod.

Americká asociácia srdca tvrdí, že to možno vysvetliť škodlivými účinkami metylortuti , znečisťujúcej látky v životnom prostredí, ktorá sa nachádza v rybách. Štúdia mužov vo východnom Fínsku, kde sú vysoké hladiny ortuti v rybách , zistila, že hladina ortuti vo vlasoch a množstvo rýb, ktoré jedli, súviselo so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnej smrti.

Inými slovami, tí, ktorí jedia najviac rýb, mali tiež najvyššiu hladinu ortuti vo vlasoch a najvyššiu hladinu kardiovaskulárnej smrti. 

Niektoré štúdie ukazujú, že doplnky rybieho oleja môžu zvýšiť riziko kardiovaskulárnych príhod
Niektoré štúdie ukazujú, že doplnky rybieho oleja môžu zvýšiť riziko kardiovaskulárnych príhod

Toxický šok

Všetky svetové oceány sú kontaminované toxickými znečisťujúcimi látkami, ako je metylortuť, polychlórované bifenyly a dioxíny, a mnohé pôsobia ako škodlivé neurotoxíny.

Môžu sa hromadiť pri postupe v potravinovom reťazci, najmä u mastných rýb, a tak rušiť akékoľvek predpokladané priaznivé účinky omega-3.

Protichodné rady

Mimoriadne postavenie je vo Veľkej Británii, kde sa tehotným alebo dojčiacim ženám odporúča jesť mastné ryby, pretože omega-3, ktoré obsahuje, môžu pomôcť rozvoju nervového systému dieťaťa.

Na druhej strane sú všetky dievčatá a ženy, ktoré dojčia, sú tehotné alebo plánujú tehotenstvo - a dokonca aj tie, ktoré jedného dňa v budúcnosti budú chcieť mať dieťa - varované, aby nejedli viac ako dve porcie mastných rýb. týždeň.

Dôvodom tejto rady je, že znečisťujúce látky v rybách sa môžu hromadiť a vážne ovplyvňovať vývoj dieťaťa v maternici. A varovaní je ešte viac - deťom, tehotným ženám a ženám, ktoré sa snažia otehotnieť, sa tiež hovorí, aby sa vyhýbali konzumácii žralokov, mečúňov alebo marlín, pretože obsahujú viac ortuti ako iné ryby, čo môže poškodiť nervový systém vyvíjajúceho sa dieťaťa.

Medzi mastné ryby patria: sleď, sardinky, losos, sardinky, šproty, pstruhy a makrely. Zoznam rýb, ktoré je potrebné obmedziť alebo ktorým sa vyhnúť, sa však rozšíril o niektoré biele ryby, ktoré môžu obsahovať tiež podobné množstvá znečisťujúcich látok - pražma, morský ostriež, kalkan veľký, halibut. A toto má byť zdravé jedlo.

Norovírus

Znečisťujúce látky nie sú jediným problémom, pretože mäkkýše, ktoré sa kŕmia filtráciou, ako sú mušle a ustrice, môžu hromadiť baktérie a vírusy z okolitého prostredia a pri konzumácii v surovom stave môžu predstavovať priamu hrozbu pre zdravie. Norovírus je jedným z nich a môže spôsobiť horúčku, nevoľnosť, vracanie, kŕče a hnačky.

Je to jedna z najbežnejších príčin otravy jedlom vo Veľkej Británii a nazýva sa tiež zimomravým zvracaním, pretože je bežnejšia v zime, hoci sa dá chytiť kedykoľvek počas roka. Norovírusové infekcie sa šíria veľmi ľahko z kontaktu medzi ľuďmi alebo jednoducho dotykom s povrchmi kontaminovanými vírusom a následným dotykom vašich úst.

Záchvaty sú bežné v nemocniciach, domovoch dôchodcov, školách a výletných lodiach a môžu sa vyskytnúť aj v reštauráciách a hoteloch. Vírus je zvyčajne mierny a trvá jeden až dva dni. Medzi príznaky patrí zvracanie, projektilové zvracanie, hnačky a horúčka. Väčšina ľudí sa úplne uzdraví do pár dní, ale pre veľmi mladých a starších ľudí to môže byť nebezpečné.

Mnoho ohnísk je spojených s mäkkýšmi kontaminovanými ľudskými fekálnymi zdrojmi. Kontaminácia lastúrnikov, najmä ustrice, norovírusom sa považuje za riziko bezpečnosti potravín. Jedna štúdia zistila, že 69 percent zo 630 vzoriek ustrice objednaných od predajcov z Veľkej Británie bolo kontaminovaných norovírusmi.

Hepatitída E.

Hepatitída E je endemická v mnohých rozvojových krajinách, kde sa šíri fekálno-orálnou cestou. Výskyt je v rozvinutých krajinách relatívne zriedkavý z dôvodu lepšej infraštruktúry, zásobovania vodou a hygieny.

Avšak vo vyspelých krajinách sa vyskytli zhluky infekcie, ktoré nie sú spojené s cestovaním do oblastí, kde je vírus prevládajúci, a ktoré sú spojené so zoonotickým prenosom . Vo Veľkej Británii došlo za posledné desaťročie k prudkému nárastu prípadov.

Hospodárske zvieratá, ako napríklad ošípané, môžu pôsobiť ako rezervoáre a v odpadových vodách a hnoji z jednotiek ošípaných sa našli vysoké hladiny, čo zvýrazňuje potenciál ich vstupu do vodných tokov a následného hromadenia v mäkkýšoch. Infekčný vírus hepatitídy E sa zistil vo výkaloch zvierat, odpadových vodách, nedostatočne upravenej vode, kontaminovaných mäkkýšoch a mäse zvierat. 

Rybie farmy nie sú odpoveďou

Rybie farmy v súčasnosti poskytujú viac ako polovicu všetkých rýb konzumovaných ľuďmi, ale určite nie sú odpoveďou. Tieto preplnené, neprirodzené ohrádky prenášajú choroby a spôsobujú znečistenie vody; dusenie morského života perzistentnými organickými znečisťujúcimi látkami, antibiotikami, chemickými látkami z parazitárnych metód, anestetikami, dezinfekčnými prostriedkami, prísadami do krmív, kovmi a antifoulantmi.

Chované ryby majú tendenciu obsahovať menej omega-3, pretože sú okrem rybej múčky a rybích olejov kŕmené aj rastlinnými olejmi bohatými na omega-6. Áno, ryby sa vyťahujú z mora za účelom kŕmenia chovaných rýb a hospodárskych zvierat.

Naše oceány sú zdecimované a starodávne koralové útesy ničené na bezprecedentnej úrovni rybolovom v priemyselnom meradle. Morské ekosystémy sa rúcajú, pretože trawlery na lov pri dne brázdia morské dna. Až 90 percent niektorých druhov rýb bolo vyčerpaných, čo decimuje populácie veľkých morských živočíchov, ktoré na nich závisia.

Tento dominový efekt by mohol narušiť oceánske ekosystémy na ďalšie milióny rokov. Nezmyselné presvedčenie, že ryby nemôžu cítiť bolesť, stále prevláda napriek množstvu vedeckých dôkazov, ktoré ukazujú, že ryby zažívajú vedomú bolesť rovnako ako cicavce a vtáky. Bolesť je základným prvkom evolúcie a učí tvory, ktorým veciam je nevyhnutné sa vyhnúť. 

Dobrou správou je, že nemusíte ničiť oceány, spôsobovať bolesti alebo jesť neurotoxíny a karcinogény, aby ste získali svoje základné omega-3. Rastlinné potraviny môžu poskytnúť viac ako dosť na to, aby vaše srdce bolo zdravé a bojovalo proti zápalovým stavom, ako je artritída.

Alebo, ak sa rozhodnete, môžete si vziať vegánsky doplnok omega-3 na báze rias, ktorý dodáva EPA a DHA bez rizika kontaminácie a bez toho, aby ste konzumovali ryby z etických a environmentálnych hľadísk. Pomôžte našim oceánom stať sa opäť zdravými a nechajte ryby osamote.

zdroj:  plantbasednews.org

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky