Prečo ľudia končia s vegánstvom?
![](https://f3b65dbc2a.cbaul-cdnwnd.com/fb7c1d4d38536bc7ba6c02fbab0d55d4/200001105-7140c7140f/1.jpg?ph=f3b65dbc2a)
Občas sa objavia články alebo videá či už bežných ľudí, osobností alebo influencerov, ktorí povedia svoj príbeh prečo skončili s vegánstvom. Prečo sa to vlastne deje si môžme ukázať v reakcii na pár príkladoch.
Začnime článkom zo stránky samsebepan.sk kde v blogu Lubo Jurik vysvetľuje: "Prečo som po 4 mesiacoch vegánstva opäť začal jesť mäso + čo som sa naučil"
Je to vlastne pokračovanie jeho predchádzajúceho článku "Ako a prečo som sa stal vegánom", v ktorom uvádza dôvody prechodu na rastlinnú stravu, kde prevažoval zdravotný dôvod a nasledoval dôvod etický(to bol ako bonus, nebolo to silné presvedčenie). Po prechode na vegánstvo sa Lubo cítil zdravšie, mal viac energie, napravilo sa mu trávenie a celkovo sa stal šťastnejším človekom. Kde sa teda stala chyba?
Na začiatok je dobré napísať, že Lubo nebol nikdy vegánom, pretože konzumoval med. Bol teda na rastlinnej strave do ktorej si pridával ako sladidlo med. Prečo je med problém si môžte pozrieť v tomto videu
Pokiaľ sa pozrieme na jeho jedálniček (aspoň ktorý opisuje bez množstiev), tak na prvý pohľad vyzerá v poriadku. Sú tam zastúpené ovocie, zelenina, strukoviny, orechy a semienka a celozrnné obilniny. Na prvý pohľad teda OK. Ďalej už však píše že ho rýchlo omrzelo varenie a stále viac prechádzal na surovú stravu, čo bol predpokladám jeden z problémov prečo nakoniec skončil s rastlinnou stravou.
Prvím dôvodom prečo skončil s rastlinnou stravou bolo neustále chudnutie, čo ukazuje na nedostatočný kalorický príjem. Hoci sa bráni že jedol každé dve hodiny a výdatne, tak v tomto prípade keď sa niečo takéto deje, je najlepšie prepísať si svoj jedálniček napr. do aplikácie cronometer kde sa ukáže ako kalorický príjem, tak príjem bielkovín,minerálov, sacharidov a vitamínov. Objektívne čísla jednoducho nepustia a človek môže mať skreslený pohľad na realitu - rastlinná strava je kaloricky oveľa menej nahustená narozdiel od "bežnej stravy" a preto aj keď človek konzumuje na objem množstvo jedla, tak to v skutočnosti stále môže byť málo. Keď sa ukáže na základe vášho jedálnička v cronometri že máte všetky živiny a kalorický príjem je v poriadku, tak to už potom ukazuje na zdravotný problém, ktorý je potrebné riešiť s doktorom.
Druhý dôvod bola strata sily, čo úzko súvisí s prvým dôvodom, kde je podozrenie na nedostatočný kalorický príjem.
Tretí dôvod bola psychika - skôr teda to že si musel veci odopierať a keď bol mimo bydliska tak nemal čo jesť. To znova ukazuje že nekonzumoval dostatočné množstvá a nemal správne zloženie stravy. V tomto hrá hlavnú rolu plánovanie - nenechávať nič na náhodu, pokiaľ idete mimo bydliska a viete že tam nie sú vegánske možnosti, je nutné si vziať jedlo so sebou, pokiaľ je to v inej krajine tak si to naplánovať, ako sa tam bude človek stravovať.
Štvrtý dôvod - vegánstvo si vyžaduje veľa času a energie. To je na jednej strane pravda, ale poviem vám k tomu môj prípad. Od kedy som ja prešiel na vegánstvo, tak spím o hodinu menej, pretože mi to stačí. Nemám však hodinu k dobru, pretože tú hodinu mi zaberie príprava jedla na zvyšok dňa (väčšinou teda len obed ktorý si navarím ráno). Takže v tomto má Lubo pravdu, určite si vegánstvo vyžaduje úsilie a prípravu - väčšinou sa bežne na meníčkach nenajete, v rýchlych občerstveniach si jedlo nekúpite, bežne si zmrzlinu na ulici nedáte.....áno zatiaľ je to problém, ale vegánstvo napreduje až na počudovanie veľmi rýchlo a za pár rokov už bude skoro v každom podniku vegánska možnosť tak ako to už býva v niektorých krajinách (osobne mám dobré skúsenosti so severskými krajinami ako je Dánsko, Švédsko, Fínsko)
Toto teda boli hlavné dôvody prečo Lubo skončil s vegánstvom. Už som v sekcii základy vegánstva rozoberal motivácie prečo ľudia prechádzajú na vegánstvo kde som hovoril, že zdravotná motivácia nie je najsilnejší dôvod a ľudia sa často vracajú k bežnej strave. Toto je jeden z príkladov. Po prečítaní si článku od Luba, mi to najviac ukazuje na nedostatočný kalorický príjem vzhľadom na to že strácal ako na váhe, tak aj na sile. Na vegánstvo však prešiel zo zdravotných dôvodov kde mal problémy so žalúdkom, takže naozaj môže byť problémom aj zdravotná stránka. Nabudúce by som teda odporučil Lubovi pokiaľ by prechádzal znova na rastlinnú stravu (prípadne vegánsku keď vylúči aj med) nech sa poradí s vegánskym výživovým poradcom, ktorý mu poradí nastaviť jedálniček tak aby mu nechýbali žiadne látky dôležité pre fungovanie.
_________________________________________________________
Poďme na druhý prípad kedy niekto skončil s vegánstvom - jedná sa o zaujímavú a veľmi svojskú youtuberku Ester Starling, ktorá v tomto videu povedala, prečo skončila s vegánstvom (asi od 17 minúty)
Ja som ju rád sledoval rovnako ako ostatných vegánskych youtuberov. A prišlo na tému, prečo skončila s vegánstvom a prešla na vegetariánstvo. Čo bol teda dôvod?
Dôvodom bolo to, že je problém na vegánstve sa niekde najesť - tu sa nám teda začínajú opakovať dôvody. Vegánstvo je zatiaľ o plánovaní a žiaľ o vlastnom varení, keďže sa mimo svojho domova najete len s určitým úsilím. Všetko si to teda vyžaduje prípravu a energiu. Tu sa znova dostávame k motivácii, pretože človek sa snaží ísť vždy cestou najmenšieho odporu - či fyzicky alebo psychicky a aby sa prekonal, tak ho musí hnať určitá motivácia (rovnako ako u športovcov, vedcov a pod.) Pokiaľ je motivácia slabá, tak nad ňou prevážia dôvody prečo sa človeku danú činnosť vykonávať nechce.
V tomto prípade môžme teda nájsť spoločný bod s Lubom a to je v tomto prípade motivácia. Ester si uvedomuje čo sa deje so zvieratami a aký to má aj ekologický dopad na planétu, napriek tomu to nie je až tak silná motivácia a skôr sa cíti lepšie ako vegetariánka, kde vidí rovnako prínos pre zvieratá a pre planétu pokiaľ sa z veľkej časti snaží stravovať rastlinne.
_________________________________________________________
Posledný prípad ktorý si preberieme a jedná sa znova o youtuberku tentoraz Camie (približne od 15 minúty)
Jedná sa o influencerku so silným záberom, ktorá sa intenzívne venovala vo videách práve vegánstvu. A prišlo znova video kde povedala, že skončila s vegánstvom. Aké boli dôvody v tomto prípade?
Tu je to komplikovanejšie, pretože to vlastne vysvetliť ani nechce. Len vegánsvo nechce hodnotiť ako nič pozitívne alebo negatívne a spätne ľutuje niektoré svoje videá o vegánstve. Vysvetľuje to teda tým že si informácie o vegánstve ktoré hovorila neoverovala. Tu je veľká škoda že nepomenovala teda tú príčinu (či si myslí že zvieratá v skutočnosti netrpia, alebo mala iný dôvod prečo bola vegánka, napr. zdravotný a zistila že aj na "bežnej" strave sa dá žiť zdravo, alebo našla protiargumenty že vegánstvo nemá miernejšie ekologické dopady oproti "bežnej" strave a pod.) Zároveň ale hovorí že sa v tomto stále hľadá a je to proces, takže sama ešte v tom nemá úplne jasno.
Aj v tomto poslednom prípade teda vychádza rovnaký záver ako v predchádzajúcich. Čarovným slovíčkom prečo ľudia končia s vegánstvom je.........motivácia. Z mojich skúseností ako som to už opisoval v článku, je najsilnejšia motivácia etická, kde vidím že ľudia dokážu celoživotne žiť ako vegáni. Príkladom je herec Joaquin Phoenix, ktorý sa tak rozhodol v troch rokoch keď videl ako sa zabíjajú ryby, z našich bližších končín je to napríklad Pavel Houdek, ktorý je vegánom cez 20 rokov. Pokiaľ človek vie prečo žije určitým životným štýlom, tak aj všetky životné prekážky ktoré mu to prinesie dokáže ľahšie prekonať. Sledujem veľa príbehov prečo ľudia prešli na vegánstvo a prečo končia s vegánstvom, ale až na ojedinelé príklady zdravotných problémov (pokiaľ má človek genetický problém) je vrátenie sa k bežnej strave a opustenie vegánstva v drvivej väčšine len a len o motivácii.