Trussová oslavuje, Spojené kráľovstvo vyváža jahňacie mäso do USA prvýkrát od roku 1989
Novootvorený trh bol označený za "fantastické správy" pre farmárov. Zabíjanie malých detí má podporiť ekonomiku krajiny.
Začiatkom tohto mesiaca bolo britské jahňacie mäso vyvezené do USA po prvýkrát za dve desaťročia.
Jahňacie mäso z Carmarthenshire vo Walese bolo odoslané do krajiny po tom, čo Ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov amerických (USDA) minulý rok súhlasilo s otvorením trhu s britským jahňacím mäsom.
Odborníci z odvetvia uviedli, že americký trh bude mať hodnotu 37 miliónov libier v prvých piatich rokoch obchodu. Medzitým budú britskí farmári vystavení 300 miliónom amerických spotrebiteľov. To všetko je súčasťou vládneho plánu na podporu britského exportu a rast ekonomiky.
"Dať si na nedeľný obed pečené jahňacie mäso je v podstate britské - a milióny amerických rodín si teraz budú môcť vychutnať aj naše jahňacie mäso najvyššej kvality," uviedol minister životného prostredia Ranil Jayawardena vo vyhlásení.
Minister obchodu Kemi Badenoch dodal: "Vidieť naše jahňacie mäso svetovej triedy späť na amerických jedálnych lístkoch je fantastická správa pre našich farmárov. Teraz môžu predávať na spotrebiteľský trh s viac ako 300 miliónmi ľudí, čo podporuje pracovné miesta a rast v životne dôležitom britskom priemysle.
Kontroverzia jahňacieho exportu
Táto správa sa však stretla s kontroverziou. Skupiny za práva zvierat odpálili expanziu toho, čo nazývajú, krutého a environmentálne deštruktívneho priemyslu.
"Skutočnosť, že sa snažíme rozširovať produkciu jahňacieho mäsa, zatiaľ čo sme uprostred klimatickej a ekologickej krízy, je absurdná," povedala Jasmine Clark, aktivistka za životné prostredie v Viva!, Plant Based News (PBN).
"Namiesto prepravy ďalších mŕtvych detí do USA by sme sa mali zamerať na spôsoby prechodu na udržateľnejší rastlinný poľnohospodársky systém, ktorý podporí britských farmárov, planétu a pomôže ukončiť utrpenie zvierat."
Odvetvie jahniat je spojené s týraním zvierat. Krátko po narodení budú jahňatá často vystavené mrzačeniu, ako je kupírovanie chvostov a kastrácia, často bez úľavy od bolesti. V priemere sú zabití, keď majú okolo siedmich mesiacov. Môžu však mať len 10 týždňov. Keď prídu na bitúnok, často ich prenesú na dopravnom páse , omráčia a podrežú im hrdlo.
Animal Aid pre PBN povedal , že je "mimoriadne sklamaný", keď počuje, že vývoz jahniat z USA sa obnovil. V reakcii na vyššie uvedené vyhlásenie Jayawardena, že mäso je "v podstate britské", Jessamy Korotoga, vedúci kampaní, povedal: "Animal Aid vidí iba to, že je to v podstate odporné a kruté."
Korotoga dodal: "Nie je potrebné jesť žiadne zviera a oslavovať ich vykorisťovanie a zabíjanie je odpudzujúce. Do iných krajín by sme mali vyvážať pozitívne a progresívne produkty, nie mŕtve telá jemných zvierat, ktoré boli počas svojho krátkeho života vykorisťované a mrzačené.
Dawn Carr, riaditeľka Vegan Corporate Projects PETA UK, dodala: "Vývoz jahňacieho mäsa nie je ničím, nad čím by sme sa mali tešiť. Naliehavo musíme prestať chovať a zabíjať jemné jahňatá pre ich mäso - pre ich dobro aj pre nás. "Vláda sa zaviazala, že nás dostane z hľadiska emisií na nulu, no tieto smrteľné dohody zahŕňajúce zabíjanie jahniat robia opak."
zdroj: plantbasednews.org