Británia vydáva núdzové víza pre migrantov, aby zabránili nedostatku mäsa v krajine

Británia ponúkne šesťmesačné núdzové víza 800 zahraničným mäsiarom, aby sa vyhla hromadnému zabíjaniu ošípaných.
Táto situácia nastáva potom, čo sa farmári sťažovali, že exodus pracovníkov z bitúnkov a spracovateľov mäsa opustil bravčový sektor a začal ich "boj o prežitie." (paradoxné slová ľudí, ktorí berú iným život)
Kombinácia brexitu a COVID-19 vyvolala exodus východoeurópskych robotníkov, pričom podľa Národnej asociácie ošípaných nechali asi 120 000 ošípaných v stodolách a poliach po celej krajine čakať na zabitie. (bez tvorby zisku pre mäsový priemysel)
Minister životného prostredia George Eustice uviedol, že dočasné víza vyriešia problém, ktorý podľa farmárov predstavuje ohrozenie živobytia a problémy s dobrými životnými podmienkami zvierat.
"Čo urobíme, je umožniť mäsiarom na bitúnkoch a spracovateľom mäsa, ktorí sa zaoberajú ošípanými, dočasne vstúpiť do režimu sezónneho pracovníka až na šesť mesiacov," povedal Eustice novinárom.
"To nám pomôže vysporiadať sa s nevybavenými ošípanými, ktoré v súčasnosti na farmách máme, aby títo spracovatelia mäsa mohli zabiť viac ošípaných."
Eustice uviedol, že na odstránenie nevybavených prasiat bude potrebných asi 800 mäsiarov a oznámila pomoc bitúnkom pri skladovaní mäsa.

Podľa neho sa však vláda rozhodla nezľahčiť požiadavku angličtiny na kvalifikované víza, aby sa touto cestou mohlo dostať viac mäsiarov - to je kľúčová požiadavka poľnohospodárov, ktorí už niekoľko týždňov vyzývajú ministrov, aby konali.
"Pozreli sme sa na to, ale nemyslíme si, že by to poskytlo odpoveď na ich konkrétnu výzvu. A preto sme sa namiesto toho rozhodli mať dočasné víza," povedal.
Národná asociácia ošípaných vo vyhlásení uviedla, že sa jej "veľmi uľavilo", že vláda prišla s opatreniami zameranými na zvýšenie počtu pracovkov, zatiaľ čo viceprezident Národnej farmárskej únie Tom Bradshaw pre Times Radio uviedol, že víza sú "krokom správnym smerom". ".
"Rozhodujúce je, ako rýchlo sem týchto mäsiarov dostaneme" Povedal. "Potrebujeme ich tu čo najskôr." Nedostatok mäsiarstiev je len jednou z mnohých oblastí, v ktorých Británia čelí akútnemu nedostatku pracovnej sily.
Minulý mesiac oznámila plány na vydanie dočasných víz pre 5 000 zahraničných vodičov nákladných automobilov a 5 500 pracovníkov hydiny, ale vláda chce, aby podniky investovali do britskej pracovnej sily a nespoliehali sa na lacnú zahraničnú pracovnú silu.
Ministri sa tiež snažili bagatelizovať návrhy, že odchod Británie z Európskej únie je hlavným problémom pracovných síl v dodávateľských reťazcoch. Mnoho pracovníkov v chove ošípaných odišlo počas pandémie domov a jednoducho sa nevrátili, uviedla Eustice.
"Je to komplexný obraz: došlo k mnohým narušeniam trhu, problémom s prístupom na čínsky trh, možno k určitej nadprodukcii ... a áno, práca bola priťažujúcim faktorom, ale nebola jediným," povedal Eustice.
"Odvetvie chovu ošípaných a spoločne s mnohými časťami potravinárskeho priemyslu zaznamenalo počas pandémie stratu zamestnancov, pretože mnohí občania EÚ sa na neho spoliehali - čo nemá nič spoločné s brexitom."
V rámci opatrení na riešenie problému s nedostatkom vodičov nákladných automobilov uviedol, že pravidlá pre vodičov z EÚ budú uvoľnené, aby mohli počas dvojtýždňového obdobia vykonávať toľko výjazdov, koľko je ptorebné.
zdroj: reuters.com