Berkeley je prvým mestom v USA, ktoré zakázalo veľkochovy

13.11.2024

Berkeley v Kalifornii sa po "historickom" prvom hlasovaní svojho druhu oficiálne stalo prvým mestom v Spojených štátoch, ktoré zakázalo veľkochovy.

Opatrenie DD , opatrenie iniciované občanmi, vyzvalo na zákaz koncentrovaných operácií kŕmenia zvierat (CAFO) v Berkeley. CAFO sú veľké priemyselné farmy, kde sú zvieratá ako kravy, ošípané a kurčatá husto obmedzované na produkciu mäsa, mliečnych výrobkov alebo vajec. V CAFO môžu byť umiestnené aj zvieratá pre iné odvetvia, vrátane zábavy alebo športu. CAFO sú známe tým, že málo dbajú na dobré životné podmienky zvierat, namiesto toho sa zameriavajú na maximalizáciu zisku chovom čo najväčšieho počtu zvierat.

V súčasnosti v Berkeley nie sú žiadne CAFO. Posledná zostávajúca farma, štadión na konské dostihy s názvom Golden Gate Fields, bola zatvorená v júni tohto roku po dlhotrvajúcich protestoch proti úmrtiam zvierat. Nový zákaz zabezpečí, že sa v meste nebudú môcť stavať žiadne CAFO. Po sčítaní viac ako polovice hlasov podporilo zákaz 60 percent voličov. Podľa skupín Direct Action Everywhere (DxE) a Compassionate Bay , ktoré viedli snahy o získanie podpisov, bude zákaz zavedený po potvrdení oficiálneho hlasovania.

"Obyvatelia Berkeley práve zaujali historický postoj k zvieratám a planéte, ktorú všetci zdieľame," uviedla vo vyhlásení Almira Tannerová, obyvateľka Berkeley a hlavná organizátorka DxE. "Extrémne horúčavy, hurikány a záplavy, ktoré dnes vidíme, sa len zhoršia, ak nezasiahneme rýchlo, aby sme zastavili najväčších prispievateľov ku klimatickým zmenám, vrátane chovu zvierat."

Veľkochovy v USA

CAFO sú v USA veľkým biznisom a najmenej 99 percent zvierat je v krajine chovaných v továrni. CAFO sú definované v opatrení DD ako "poľnohospodárske operácie, v ktorých boli, sú alebo budú zvieratá ustajnené alebo obmedzené a kŕmené alebo držané celkovo 45 dní alebo viac v akomkoľvek 12-mesačnom období". Inými slovami, zvieratá umiestnené v CAFO nemajú povolený pobyt vonku 45 a viac dní v tomto období. Aby boli farmy klasifikované ako CAFO, musia tiež prekročiť určité prahové hodnoty veľkosti stanovené Americkou agentúrou pre ochranu životného prostredia alebo predstavovať riziko pre kvalitu vody.

Veľkochovy sú všeobecne považované za najkrutejšie formy chovu zvierat. Na typickom CAFO budú mať zvieratá obmedzený alebo žiadny prístup von a mnohé strávia väčšinu svojho života v klietkach. Niektoré intenzívne farmy chovajú státisíce – alebo dokonca viac ako milión – zvierat naraz. CAFO sú tiež zničujúce pre životné prostredie a ovplyvňujú miestne komunity v dôsledku znečistenia vody a ovzdušia, ktoré spôsobujú.

Rastú tiež obavy z rizika pandémie spojeného s priemyselnými farmami . Vtáčia chrípka , ktorá bola opísaná ako " časovaná bomba ", bola nájdená u kráv na mnohých mliečnych farmách po celých USA. Začiatkom tohto týždňa bolo hlásené , že medzi pracovníkmi mlieka a mliečnych výrobkov bolo viac prípadov, ako sa pôvodne predpokladalo.

DxE vyjadrilo nádej, že zákaz v Berkeley inšpiruje ďalšie mestá, aby nasledovali jeho príklad.

zdroj: plantbasednews.org

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky