Berkeley je prvé mesto v USA, ktoré bude ponúkať iba vegánske jedlá

Mestská rada v Berkeley prijala uznesenie o postupnom zrušení živočíšnych produktov, ktoré mesto nakupuje, aby sa posunulo k podávaniu plne vegánskych jedál.
Ďalej uznesenie prijíma dlhodobý cieľ postupného zrušenia všetkých nákupov živočíšnych produktov a ich nahradenia rastlinnými potravinami.
Berkley v Kalifornii, bude ponúkať vegánske jedlá vo väzení a ďalších mestských budovách, pretože si kladie za cieľ znížiť množstvo mäsa a mliečnych výrobkov, ktoré ponúka, zatiaľ o 50 percent v priebehu nasledujúcich troch rokov.
Zelenina, ovocie, orechy a obilniny obsahujú menej kalórií a menej emisií skleníkových plynov, uviedla mestská rada v uznesení prijatom v utorok.
"Spoločnosť Berkeley, ktorá má za sebou dlhú históriu vegetariánskeho a vegánskeho stravovania, ako aj farmárske trhy bohaté na miestne, sezónne, rastlinné potraviny, má dobrú pozíciu na to, aby sa ujala vedúceho postavenia v oblasti zvyšovania rastlinného a rastlinného stravovania," uvádza sa v správe o uznesení členky Rady Sophie Hahnovej a starostu Jesseho Arreguina.
"Toto je veľmi dôležitý krok, ktorý má mesto urobiť v rámci nášho širšieho úsilia v oblasti klímy, a tiež nadviazanie na našu dlhoročnú tradíciu podpory humánneho zaobchádzania so zvieratami tu v meste Berkeley," povedal starosta Arreguín.
Berkeley: mesto s históriou vegánskych iniciatív
V roku 2018 sa Berkeley stalo prvým mestom, ktoré prijalo "Vegánsky pondelok", čo je krok nad rámec populárnej iniciatívy pondelky bez mäsa, kde sú obyvatelia vyzývaní, aby každý pondelok odstraňovali zo svojich tanierov všetky živočíšne produkty.
Uznesenie "Zelený pondelok" - zavedené členmi mestskej rady Kate Harrisonovou, Cheryl Davilaovou a Hahnom - je snahou ďalej sa zaoberať plánom mesta bojovať proti klimatickým zmenám a stať sa do roku 2030 uhlíkovo neutrálnym. Ako príklad: Mestská rada sama teraz na svojich stretnutiach podáva iba vegánske jedlá.

Mesto je tiež prvým priekopníkom v implementácii recyklačných programov, zbavovania sa fosílnych palív a ďalších iniciatív šetrných k životnému prostrediu. Pokiaľ ide o uznesenia, z ktorých majú zvieratá priamy prospech, Berkeley tiež podnikol opatrenia.
Predtým, ako sa Kalifornia stala prvým štátom, ktorý v roku 2019 schválil zákaz predaja kožušín, stal sa Berkeley druhým mestom - po zákaze West Hollywoodu v roku 2013 - ktoré zakázalo predaj kožušín v rámci mestských hraníc v roku 2017.
V roku 2019 sa Berkeley stalo prvým mestom v USA, ktoré zakázalo vedenie zemného plynu do nových budov.
Cieľom získania tohto nového uznesenia v Berkeley je jednak vytvorenie cesty k boju proti klimatickej kríze odlúčením sa od živočíšneho poľnohospodárstva, jednak vytvorenie precedensu pre ostatné mestá, aby vykonali podobné zmeny.
Aktivisti za práva zvierat, ktorí bojovali za prijatie tejto rezolúcie v Berkeley, teraz rozširujú svoje úsilie na podporu San Francisca (ktoré už minulý rok prijalo čiastočné uznesenie o ústupe od živočíšneho poľnohospodárstva), Chicaga a ďalších miest, aby prijali podobné záväzky.
"Verejnosť povstáva a podniká opatrenia proti deštruktívnosti živočíšneho poľnohospodárstva," uviedla Almira Tanner, obyvateľka mesta Berkeley a vedúci organizátor DxE. "Dúfame, že tento historický krok môže podnietiť vlnu legislatívy na ochranu celého života na Zemi, kým ešte máme čas."
zdroj: nypost.com vegnews.com