BBC odvysielala dokument so skrytými zábermi z mliečneho priemyslu

16.02.2022

Tajné zábery nasnímané na farme Madox v Spojenom kráľovstve odhalili obavy týkajúce sa krutosti zvierat v rámci hlavných dodávateľských reťazcov mlieka a mliečnych výrobkov.

BBC Panorama včera odvysielala zábery v 30-minútovej časti s názvom A Cow's Life: The True Cost Of Milk? Vyšetrovateľ organizácie Animal Equality, charitatívnej organizácie na ochranu zvierat, koncom roka 2021 pracoval v utajení v mliekárenskom zariadení. Farma so sídlom v Carmarthenshire na juhozápade Walesu má viac ako 650 kráv a ich teliat.

Na záberoch vidno, ako robotníci v mliekarni kopú a udierajú kravy a udierajú ich do tváre lopatami. Ďalej je personál ukázaný, ako pomocou ťažkej techniky zdvíha zvieratá, ktoré sa prevrátili za bok. Niektoré kravy zostali zavesené vo vzduchu, zatiaľ čo iné boli ťahané po podlahe, pričom ich tváre škrabali o betón. Mnoho kráv nebolo schopných chodiť ani vstať.

BBC Panorama , najdlhšie vysielaný investigatívny televízny program na svete, označil tento záznam za "znepokojujúci" a "šokujúci".

Farma má certifikát od spoločnosti Red Tractor. Organizácia ktorá udeľuje certifikát uvádza:

Logo Red Tractor sa nachádza iba na britských potravinách a nápojoch, ktoré boli certifikované podľa prísnych noriem od fariem až po balenie. Naše logo znamená, že potraviny, ktoré kupujete, pochádzajú zo zodpovedných zdrojov, sú bezpečne vyrobené a pochádzajú z plodín a zvierat, o ktoré bolo dobre postarané - takže je to dobré pre vás aj pre britských farmárov.  

Týranie zvierat ako zámer

Podľa tlačovej správy organizácie Animal Equality manažéri farmy Madox vedome nechávajú kravy trpieť, aby znížili náklady. Jedna gravidná krava bola "zanechaná v neznesiteľnej bolesti" po tom, čo v nej zomrelo nenarodené teľa, uviedla charitatívna organizácia.

Manažér na mieste údajne ignoroval radu veterinára o eutanázii zvieraťa; "Toto je jedno miesto, kde by radšej ušetrili peniaze," povedal veterinár. Krava v noci zomrela. Veterinárny chirurg Marc Abraham OBE označil zábery za príklad "alarmujúceho týrania a zanedbávania zvierat".

"Existuje množstvo incidentov, pri ktorých nebola chorým, chromým a zraneným kravám poskytnutá primeraná lekárska starostlivosť, ako aj niekoľko prípadov, kedy boli kravy násilne a opakovane udierané," uviedol Abraham vo vyhlásení. "Niet pochýb o tom, že tieto kravy by výrazne trpeli a že ich dlhotrvajúcej bolesti sa dalo úplne vyhnúť."

Oddelenie kravy od teľaťa

Segment si posvietil aj na rutinné odoberanie novonarodených teliat matkám. V programe BBC Panorama sú robotníci znázornení, ako oddeľujú kravy od svojich mláďat len ​​niekoľko hodín po narodení.

To je "typické" na tisíckach mliečnych fariem po celej krajine, poznamenáva Animal Equality, vrátane malých fariem a ekologických fariem .

V mliekarenskom priemysle sú kravy násilne impregnované, zvyčajne umelou insemináciou, aby začali laktovať. Rovnako ako u ľudí, gravidita kráv trvá približne deväť mesiacov. Krátko po pôrode kráv im pracovníci odoberú teľatá, aby sa ich mlieko mohlo zbierať na ľudskú spotrebu.

Odlúčenie sa považuje za veľmi stresujúce pre matku aj dieťa, pričom niektoré matky kričia za svojimi stratenými deťmi niekoľko dní.

Mliekareň dodáva mlieko pre najväčšie spoločnosti v krajine

Madox Farm dodáva mlieko spoločnosti Freshways, najväčšiemu nezávislému spracovateľovi mlieka a veľkoobchodu v Spojenom kráľovstve. Freshways distribuuje kravské mlieko mnohým významným spoločnostiam vrátane Costa Coffee, British Airways, Budgens, Londis a P&O Cruises.

Má tiež zmluvu s Morrisons, dodáva mlieko do reštaurácií a kaviarní v rámci veľkoobchodnej prevádzky reťazca, ako aj Amazon Fresh. Pokiaľ ide o nedávno zverejnené skryté zábery, Freshways uviedol, že "príslušnému dodávateľovi boli pozastavené všetky objednávky, kým sa nevykoná opätovný audit a úplné vyšetrovanie".

Zhnusenie ľudí

Po zverejnení krátkeho dokumentu zachvátila Twitter "búrka sociálnych médií", uviedla Animal Equality. Desaťtisíce komentátorov tam vyjadrili svoje obavy z toho, ako toto odvetvie zaobchádza so zvieratami.

Lord Zac Goldsmith, minister životného prostredia Spojeného kráľovstva, napísal: "Čo je s týmito ľuďmi zlé? Absolútni sráči."

Britský herec Peter Egan vyzeral rovnako znepokojene. "Každý, kto chce pochopiť, prečo je mliekarenský priemysel nechutný, neľudský a nedbalý, by si to mal pozrieť," napísal Egan o programe na Twitteri. "Spotrebiteľ rozhoduje o tom, aké kruté je toto odvetvie. Moje rozhodnutie je podporovať súcitný životný štýl a byť vegánom."

Egan nebol sám v jeho pohľade. #GoVegan sa začal objavovať na Twitteri - spolu s #Panorama a #ACowsLife - len niekoľko hodín po debute programu, uviedla Animal Equality.

Cielené klamanie spotrebiteľov cez certifikácie

V reakcii na zistenia právnická firma Advocates for Animals, ktorá sa venuje zvieraciemu právu, predložila sťažnosť Rade grófstva Carmarthenshire. Sťažnosť bola podaná v mene organizácie Animal Equality, ktorá odvtedy spustila petíciu za prísnejšiu ochranu zvierat.

"Animal Equality vyšetrovala viac ako 40 fariem a bitúnkov v Spojenom kráľovstve od roku 2011 a v každom jednom zariadení sme zistili šokujúci nedostatok ohľadu na ich dobré životné podmienky," píše sa v petícii.

"Spojené kráľovstvo trápi zvieratá a je čas, aby vláda začala konať. Verejnosť verí v akreditačné schémy, ocenenia a autority, ale spotrebitelia sú oklamaní.

"Pravdou je, že utrpenie zvierat sa vyskytuje na všetkých farmách v tomto odvetví, ktoré dôsledne uprednostňuje zisky, a či už ide o malú alebo intenzívnu ekologickú farmu, utrpeniu zvierat sa nikdy skutočne nedá vyhnúť."

Reakcia farmárov: To čo je na záberoch, nie je realita

Nie je prekvapením, že farmári dokument BBC kritizovali a označili ho za "hľadanie senzácie" a za nepresný obraz britského mliekarenského priemyslu. Kráľovská asociácia britských mliečnych farmárov (RABDF) reagovala na tvrdenia uvedené v programe a uviedla, že bola "sklamaná" z BBC kvôli "senzačnosti" relácie.

Podľa výkonného riaditeľa charity, Matta Knighta, britský mliekarenský sektor "fungoval podľa niektorých z najvyšších štandardov blahobytu na svete".

"Sme smutní, že sa BBC rozhodla poukázať na jednu farmu, kde bolo svedkom neospravedlniteľného zneužívania, pretože to nie je reprezentatívne pre náš priemysel," dodal.

Napriek ich pokusom skryť pravdu o tom, čo sa deje za zatvorenými dverami v mliekarenskom priemysle propagáciou bukolického ideálu kráv, ktoré sa voľne šantia na poli, si vďaka dokumentárnemu filmu dnes oveľa viac ľudí uvedomuje hrôzy, ktorým kravy čelia každý deň.

zdroj: plantbasednews.org   veganfoodandliving.com

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky