Austrálsky welfare v praxi: Zväčšenie priestoru pre sliepky o 0,2 A4 papiera
Životný priestor jednej sliepky sa zväčší zo 623 centimetrov štvorcových na 750 centimetrov štvorcových do štrnástich rokov.
V kroku, ktorý bol nazvaný "výhrou" pre dobré životné podmienky zvierat, Austrália prisľúbila, že prestane produkovať vajcia znesené kurčatami na batériových farmách. Austrálske vajcia z batériového chovu budú do roku 2036 minulosťou kvôli prísnejším zákonom o dobrých životných podmienkach zvierat, potvrdilo sa.
Welfare sliepok = Nástroj ako ľudí udržať pri mäse a vajciach
Oznámenie prichádza po rozsiahlej kampani zo strany skupín pre dobré životné podmienky zvierat zameranej priamo na vaječný priemysel.
V súčasnom systéme batériových klietok v Austrálii môžu byť vtáky umiestnené až s deviatimi ďalšími. V týchto prípadoch má každý priestor na pohyb menší ako hárok papiera A4 , pričom výška je akurát na postavenie. Priemysel teraz súhlasil, že bude nasledovať kroky Číny , Európy a Nového Zélandu a zruší procesy výroby batérií.
Túto správu prelomilo zverejnenie novofinalizovaných austrálskych noriem a smerníc pre dobré životné podmienky zvierat pre hydinu . Politika sa konkrétne odvoláva na zlepšenia, ktoré je potrebné vykonať v odvetví hydiny. Patrí medzi ne postupné vyraďovanie vajec z bateriového chovu a zlepšenie všeobecných podmienok pre zvieratá.
Smernice sú výsledkom siedmich rokov rokovaní medzi vládnymi úradníkmi a hydinárskym priemyslom.
Welfare?
Podľa Austrálskeho štatistického úradu sa množstvo domácej hydiny za posledný rok zvýšilo o 10 percent na približne 135 miliónov vtákov. Stalo sa tak v reakcii na vyšší dopyt po kuracom mäse a vajciach. V júni 2021 bolo v krajine údajne chovaných 17 miliónov nosníc, z ktorých 5,36 milióna bolo v klietke.
Výrobcovia vajec sú teraz zo zákona povinní zmeniť svoje procesy znášky a majú na to až 14 rokov. Ako dlho to bude trvať, závisí od veľkosti a veku ich súčasných zariadení.
Do roku 2036 musia všetci odborníci na vajcia spĺňať minimálne priestorové predpisy, ktoré vyžadujú 750 štvorcových centimetrov "úžitkového priestoru" na vtáka. To platí pre tie, ktoré sú chované v klietke s dvoma alebo viacerými inými sliepkami. Ak sú vtáky v klietke osamote, mali by mať priestor na jeden štvorcový meter.
Jeden štvorcový meter sa považuje za absolútne minimum , ktoré by sa sliepke malo dať, pričom uprednostňujú sa dva metre štvorcové. Odborníci odporúčajú dať sliepkam čo najväčší priestor, aby sa predišlo šikanovaniu a vážnym zraneniam zvierat .
Vaječný sektor sa bráni
Odvetná skupina Egg Farmers of Australia reagovala na novú reformu vyhlásením, že je "nespokojná" s časovým plánom postupného ukončenia. Členovia sú údajne sklamaní, že nedostávajú možnosť pokračovať vo výrobe vajec z batériových chovov najmenej ďalších 24 rokov, ako sa zdôrazňuje vo vyhlásení skupiny .
"Nanešťastie, preskúmanie úplne ignorovalo dôkazy o tom, prečo by konvenčné klietky mali pokračovať až do roku 2046," povedala generálna riaditeľka skupiny Melinda Hashimoto.
Pokračovala: "Dokument hovorí, že konvenčné klietkové chovy musia skončiť s časovým plánom navrhnutým už v roku 2031 a najneskôr do roku 2036. Je to o 10 rokov príliš skoro a mohlo by to mnohých rodinných chovateľov vajec priviesť k múru."
Welfaristi oslavujú
Generálny riaditeľ RSPCA Australia Rochard Mussell však reformu oslávil a označil ju za víťazstvo pre dobré životné podmienky zvierat v krajine. "Ale čo je najdôležitejšie, nakoniec to bude výhra pre milióny nosníc viazaných na batériové klietky," uviedol vo vyhlásení.
"Tieto normy a usmernenia pre hydinu sa skúmali takmer sedem rokov. Postupné vyraďovanie je správnym výsledkom a malo sa zaviesť pred šiestimi rokmi. V dôsledku týchto oneskorení museli milióny nosníc znášať neplodné klietky."
Humane Society of Australia, Animals Australia a Austrálska aliancia pre zvieratá tiež oslavovali reformu, ale kritizovali časový harmonogram postupného ukončenia.
zdroj: plantbasednews.org