Americkí senátori navrhujú zákaz laboratórneho mäsa na školách
Americkí senátori Mike Rounds a Jon Tester predstavili "zákon o integrite školského obeda z roku 2024". Tento návrh zákona sa snaží zmeniť a doplniť výživové požiadavky stanovené zákonom Richarda B. Russella o národnom školskom obede a zákonom o výžive detí z roku 1966, aby sa mäso pestované v bunkách zakázalo v rámci národného školského obedového programu (NSLP) a programu školských raňajok (SBP).
Od debutu prvého bunkovo kultivovaného proteínového produktu v roku 2013 zaznamenalo toto odvetvie rýchly rast a investície, pričom spoločnosti ako Upside Foods a GOOD Meat sa stali kľúčovými hráčmi v Spojených štátoch, čo vyvrcholilo minulým schválením FDA a USDA . Vývoj týchto takzvaných "falošných mäsových" výrobkov je zameraný na podporu budúcej potravinovej bezpečnosti znížením závislosti hospodárskych zvierat. Tento rast však vyvolal kontroverziu, najmä medzi tradičnými výrobcami mäsa.
Senátor Rounds formuloval zdôvodnenie návrhu zákona: "Naši študenti by nemali byť testovacími subjektmi pre pokusy s 'mäsom' kultivovaným na bunkách. Farmári z Južnej Dakoty tvrdo pracujú na výrobe vysokokvalitných produktov z hovädzieho mäsa. Keďže je pre našich študentov ľahko dostupné miestne hovädzie mäso vysokej kvality, nie je dôvod podávať falošné mäsové výrobky dopestované v laboratóriu."
Obchodníci so smrťou sa bez boja nevzdajú
Senátor Tester zopakoval tento názor a zdôraznil kvalitu produkcie mäsa v Montane a obhajoval prístup študentov k "skutočnému mäsu" a uviedol: "Tento zákon zaisťuje, že naše školy budú môcť podávať skutočné mäso od našich farmárov, nie falošnú náhradu, ktorá sa pestuje v laboratórium."
Táto legislatíva si získala podporu od rôznych združení dobytka a hospodárskych zvierat. Justin Tupper, prezident Asociácie dobytka v USA, hovoril o nepreukázaných dlhodobých zdravotných účinkoch bunkovej kultúry. Bill Bullard, generálny riaditeľ R-CALF USA, vyjadril obavy o bezpečnosť a zdravotnú nezávadnosť bunkovo pestovaného mäsa, pričom návrh na jeho zaradenie do školského stravovania označil za "zlú verejnú politiku".
Podobne na Floride predložil zástupca domu nový zákon , ktorý zakazuje produkciu, predaj a distribúciu pestovaného mäsa. Arizona zároveň navrhla viacero nových právnych predpisov , ktoré by mohli predefinovať právny rámec týkajúci sa pestovaného mäsa. Iné krajiny navrhli porovnateľné právne zákazy na obmedzenie dostupnosti pestovaného mäsa. Francúzsko a Taliansko smerujú k zákazom a nazývajú pestované mäsové výrobky "junk food" a "Frankenstein food".
Inovácia vs. tradícia
Okolo pestovaného mäsa a jeho dôsledkov je stále veľa dezinformácií. Niektoré orgány vyjadrujú obavy z jeho ekonomického vplyvu, potenciálnych rizík pre verejné zdravie a vplyvu na tradičné farmárske komunity. Iní naopak uvádzajú dôležitosť podpory inovácií v metódach výroby živočíšnych bielkovín a potrebu udržateľných zmien na zabezpečenie globálnej potravinovej bezpečnosti vzhľadom na rastúcu svetovú populáciu a zvyšujúci sa dopyt po živočíšnych bielkovinách.
Ethan Lane, viceprezident pre vládne záležitosti v National Cattlemen's Beef Association, diskutoval o potrebe ďalšieho výskumu nutričných a alergénnych aspektov proteínov vypestovaných v laboratóriu a uviedol: "Federálna vláda by nemala povoliť bielkoviny vypestované v laboratóriu v školských obedoch a raňajkové programy bez toho, aby poznali dlhodobé zdravotné účinky na deti. Školské jedálne nie sú skúšobné laboratóriá."
zdroj: vegconomist.com