Tolerancia medzi karnistami a vegánmi

08.08.2020

Pokiaľ zaznie v spoločnosti v rozhovore slovo vegán, tak nastáva zaujímavá situácia. Reakcie karnistov sú rôzne - od prekvapenia, výsmechu, odsúdenia, až po agresivitu. Prečo sa to však deje? Pokiaľ by zaznelo namiesto toho napríklad slovo hokejista, alebo aj vegetarián, tak to už nevyvoláva negatívne reakcie v spoločnosti. Prečo je tomu tak?

Už len samotná informácia že je niekto vegán, spúšťa u bežného karnistu obranný mechanizmus, ktorý sa môže prejaviť vyššie spomínaným spôsobom. Podvedome totiž už len samotné slovo vegán vyvoláva pocit viny a človek sa potrebuje v sebe utvrdiť, že systém v ktorom bol vychovávaný rodinou, okolím, školou, reklamami a celým prostredím v ktorom žije desiatky rokov, je správny (prichádza tzv. zablokovanie človeka, po ktorom nastupuje iracionálne chovanie). Preto býva často absurdná reakcia v komentároch alebo v rozhovore typu - "super viac mäsa pre mňa", "hneď si idem dať slaninu so salámou a rezňom", "a odteraz budem jesť dva krát toľko mäsa", "vegánstvo je extrémizmus" a pod. Táto reakcia nemá až tak slúžiť pre okolie ktorému to hovorí, ale ako utvrdenie pre neho samého, aby hlavne sám sebe dokázal prečo je správne jesť mäso. V rodine a pri známych býva negatívna reakcia často spojená so strachom z toho, že si človek ktorého poznajú vegánstvom zdravotne ublíži.

Existuje však aj ďalšia reakcia na ktorú by sme sa pozreli z pohľadu "bežného" človeka a z pohľadu vegána. Sú totiž ľudia ktorí prejavia k tomuto životnému štýlu toleranciu so slovami:

"Ja rešpektujem že je niekto vegán, ale rovnako chcem, aby aj on rešpektoval že ja jem mäso"

Pozrime sa na to z pohľadu karnistu. Ten teda berie vegánstvo ako možnosť slobodnej voľby a aj on sa má rovnaké právo sa slobodne rozhodnúť čo chce konzumovať. Je teda tolerantný k inému rozhodnutiu a automaticky teda vyžaduje rovnaký pohľad na jeho životný štýl. Určite to dáva logiku, pretože sa do toho dáva rovnosť pre obidve strany, každý má možnosť slobodnej voľby a obe strany by teda mali mať pre seba porozumenie.

A teraz sa na to pozrime z pohľadu vegána, pretože ten sa na to môže predsa len pozerať trocha inak a takéto vyjadrenie na rovnosť a toleranciu brať negatívne. Prečo? Dajme si pre ilustráciu iný príklad:

"Ja rešpektujem že niekto netýra, neznásilňuje a nezabíja ženy, ale rovnako chcem, aby aj on rešpektoval že ja týram, znásilňujem a zabíjam ženy"

Takto napísaná veta znie úplne absurdne, ale podobne absurdne to vidí vegán, pokiaľ mu niekto povie aby rešpektoval jeho slobodnú voľbu, že je mäso a konzumuje mliečne výrobky. Rovnako totiž za tým stojí týranie znásilňovanie a zabíjanie, tentoraz však zvierat. A tu teda prichádza vzájomné nepochopenie zo strany vegána a zároveň nepochopenie zo strany karnistu, ktorý nechápe prečo nechce vegán rešpektovať jeho slobodné rozhodnutie jesť mäso.

Ako je to teda so vzájomnou toleranciou? Určite je to, že má niekto tolerantný pohľad na vegánstvo, hoci on sám vegánom nie je a vôbec ho to nezaujíma niečo pozitívne. Veľká časť ľudí totiž odmieta vegánstvo a nemieni ho tolerovať, kvôli obranným mechanizmom ktoré u nich karnizmus vybudoval. Vegáni by sa preto mali pozerať na toleranciu zo strany väčšinovej spoločnosti pozitívne, pretože pokiaľ niekto túto filozofiu kategoricky neodmieta, tak je šanca že aj bude počúvať a postupne, časom, možno k nemu prídu nenásilnou formou informácie ako sa dostáva mäso a mlieko do obchodu a uvedomí si súvislosti. Odmietnutím takéhoto postoja zo strany vegánov totiž s veľkou pravdepodobnosťou privedú všežravca k tomu, že na nich zanevrie a pridá sa k ostatnej časti spoločnosti s vyhraneným postojom voči tejto filozofii.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky