Vegánske náhrady živočíšnych výrobkov

08.08.2020

Ako sa stáva vegánstvo stále populárnejšie, tak neviditeľná ruka trhu na to reaguje a spoločnosti predávajúce potraviny zaraďujú do svojej ponuky vegánske náhrady mäsa a mliečnych výrobkov. Nie je preto problém nájsť v bežných potravinách vegánske mäso v podobe "kuracích" kúskov, rastlinných hamburgerov, mletého "mäsa", párkov, salám, špekačiek... a mliečnych výrobkov v podobe rastlinného mlieka, syrov, jogurtov...

Poďme sa na to pozrieť bližšie, pretože ja vidím túto tému trocha komplexnejšie. Na začiatok si pozrime základnú kritiku "bežných" ľudí, ktorí sa s absolútnym, ale absolútnym nepochopením pozerajú na vegánske "mäso" a pýtajú sa, prečo to chcú vegáni jesť, keď vlastne mäso odmietajú? Tu je základná odpoveď:

"To že vegáni odmietajú jesť mäso, tak to automaticky neznamená, že by im nechutilo."

Drvivá väčšina vegánov prešla na rastlinnú stravu až po dlhých rokoch alebo desaťročiach, dokedy vyrastali v systéme karnizmu. Za tie desiatky rokov si už jednoducho na chuť mäsa zvykli a niektorí si ju chcú užívať aj po prechode na rastlinnú stravu. Pri mlieku (a mliečnych výrobkoch hlavne syroch) je to trocha inak, pretože tam je vybudovaná okrem chuti aj iná závislosť, ktorá sa dá porovnať s drogovou závislosťou.

Prebrali sme si teda dôvod prečo vznikajú náhrady živočíšnych produktov. A tu nastáva zaujímavá úvaha, či tieto náhrady vznikajú len pre súčasnú generáciu, alebo je to trvalý jav. Pre objasnenie, rodí sa nová generácia vegánskych detí, ktoré nikdy neochutnali mäso a preto si žiadnu chuť nemusia nahrádzať. Pre mňa osobne je nelogické učiť novú generáciu na konzumáciu napodobenín živočíšnych výrobkov a je teda možné, že časom tieto náhrady spolu s odchádzajúcou súčasnou generáciou vegánov stratia zmysel. A aby sme boli v tomto korektní, tak tieto rastlinné náhrady živočíšnych výrobkov sú vo veľkej miere určené pre bežných ľudí, ktorí uvažujú nad prechodom na rastlinnú stravu a tieto napodobeniny im v tom dokážu pomôcť, pretože môžu ďalej variť a konzumovať jedlá ktoré poznajú.

Na začiatok by sme si mohli rozdeliť náhrady na dve kategórie:

1. Vegánske náhrady mäsa

Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť mleté vegánske "mäso", hamburgery, párky, salámy, klobásy, špekačky, "kuracie" kúsky a podobne.

Hoci sa jedná o plnohodnotné rastlinné zloženie daných výrobkov, tak v drvivej väčšine prípadov sa jedná o vysoko priemyselne spracované potraviny. V preklade - nejedná sa o nič čo by bolo zdraviu veľmi prospešné skôr naopak. Zároveň sú tieto výrobky väčšinou veľmi drahé a na týchto príkladoch odporcovia vegánstva ukazujú:

"Pozrite sa na tie ceny. Vegánstvo je drahé a je určené len pre ľudí ktorí si to môžu dovoliť"

Keď odhliadneme od toho, že živočíšna výroba (mäso, mlieko, vajcia...) sú masívne, ale masívne podporované a dotované štátom (teda z našich peňazí), tak samozrejme vegánska strava nie je o týchto výrobkoch. Keď sa pozriete na zdravý vegánsky tanier, tak tam žiadne priemyselne spracované potraviny nenájdete. Vhodnejšou náhradou mäsa by sme mohli brať v tomto prípade len veľmi mierne spracované potraviny ako je tempeh, tofu a seitan, ktoré sú predmetom rôznych diskusií ktorá sa týka sóje a lepku, ale jedná sa o vhodnejšie náhrady ako vysoko priemyselne spracované potraviny ktoré by sa mali objavovať v jedálničku naozaj len ojedinele, prípadne vôbec.

2. Vegánske náhrady mliečnych výrobkov

Začnime tým čo som už načrtol na začiatku. Často počúvate argument ľudí ktorí uvažujú nad rastlinnou stravou:

"Ja by som aj prešiel na vegánstvo, ale neviem sa vzdať syrov"

A je to pravda, naozaj vzdať sa mlieka a hlavne syrov je pre človeka veľký problém. Dôvodom je Kazomorfín. Jedná sa o silne návykovú látku ktorú obsahuje kravské mlieko. A zvlášť v syroch je samozrejme koncentrovaná podoba tejto návykovej látky. Preto keď počujete keď niekto hovorí že je závislý na syroch, tak je to naozaj pravda, je závislý podobne ako na inej návykovej látke. Kazomorfínu sa prisudzujú aj iné negatívne dopady na ľudské zdravie, vedci majú dokonca podozrenie na istú súvislosť konzumácie mlieka s autizmom detí.

Po tomto predslove už ale poďme k našim náhradám. Tu to už nie je také jednoznačné ako pri vegánskom "mäse" Začnime tým najjednoduchším (z pohľadu zaradenia) a to sú vegánske syry. Vegánske syry ktoré sa predávajú v obchode sa snažia napodobniť chuť a tvar syra. Väčšinou sa jedná o rôzne stužené rastlinné tuky. Takéto náhrady sú na jednej strane veľmi drahé, chuťovo nie sú veľmi dobré, nutrične a z pohľadu zdravotnej stránky sú na tom veľmi zle. Preto by sa znova mali objavovať v jedálničku (ak vôbec) skôr ojedinele. Oveľa vhodnejšou alternatívou je výroba vlastného syra väčšinou z orieškov, čo je oveľa lepšia alternatíva. (prípadne sa používa pre chuť syra vo varení lahôdkové droždie) Samozrejme keď si už nalievame čistého vegánskeho vína, tak žiadna rastlinná náhrada syra chuťovo nedokáže nahradiť živočíšnu chuť.

Potom tu máme ďalšiu skupinu a to sú rastlinné mlieka a smotany. V tomto prípade už je to inak ako v prípade syrov. Tu už zrazu máme veľmi chutné a veľmi zdravé nápoje, ktoré by som dokonca odporučil kupovať v obchode a to hlavne z dôvodu, že sú väčšinou (to si vždy skontrolujte) obohatené o vápnik. Samozrejme rastlinné mlieko si viete vyrobiť aj v domácich podmienkach (vezmete 100g niečoho z čoho chcete mlieko - oriešky, mak, semienka, ovsené vločky... namočíte cez noc a potom rozmixujete v 1 litri vody a scedíte) a takéto mlieko bude určite lepšie a výživnejšie ako kupované. Napriek tomu by som osobne odporúčal kupované a to z dôvodu práve spomínaného obsahu pridávaného vápnika. O rastlinných mliekach má veľmi dobre spracované video Dr. Bukovský

(ktorý je ale vegetarián, takže má k mliečnym výrobkom pozitívny vzťah, napriek tomu je video o rastlinných mliekach veľmi zaujímavé aj pre vegánov) Do varenia a smotanových omáčok je možné zakúpiť chutné rastlinné smotany. Rastlinné mlieka a smotany sú cenovo náročnejšie, okrem iných faktorov je to samozrejme aj preto, že narozdiel od mliečneho priemyslu nie je štátom dotovaná výroba. Potom tu máme rôzne druhy jogurtov ktoré môžu byť sójové, makové, kokosové, orieškové a pod. ktoré dokážu byť veľmi chutné, cenovo sú ale znova ako v prípade iných produktov náročnejšie a už podľa zloženia môžu byť viac alebo menej zdravé.

Toľko by asi bolo k téme vegánskych náhrad živočíšnych výrobkov. Keby som to mal zhrnúť, tak tieto náhrady by sa mali vyskytovať vo vašom jedálničku naozaj ojedinele, prípadne vôbec. Náhrady sú určené vo veľkej časti pre ľudí ktorí prechádzajú na vegánsku stravu, prípadne pre vegánov ktorí sa nevedia vzdať chuti na mäso a syry. Výnimkou je v tomto rastlinné mlieko (obohatené o vápnik), pri ktorom odporúčam piť aspoň 1 pohár denne práve kvôli obsahu vápnika.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky