Vegánstvo ako etická voľba? Nie v Austrálii

04.10.2020

Znova sa dnes pozrieme na dosť absurdný článok, tentoraz s argumentáciou, prečo by bolo vegánstvo v Austrálii neekologické a navyše že je to pre zvieratá to najhoršie rozhodnutie.

Jedná sa o článok zo stránky ekolist.cz, ale pôvodne bol text uverejnený v The Conversation. Môžme teda začať a uveďme si hneď niečo z článku:

"Pokud tu chcete minimalizovat utrpení zvířat a propagovat udržitelné zemědělství, je prý asi tím nejhorším krokem přechod k vegetariánství."

V článku vidím veľkú nekonzistentnosť v tvrdeniach, pretože nadpis sa venuje vegánstvu, ale ďalej v celom článku sa už hovorí o vegetariánoch čo je podstatný, ale podstatný rozdiel. Mliečny priemysel v Austrálii je totiž celosvetovo jeden z najhorších čo sa týka týrania a zabíjania zvierat, ktoré žijú v tých najhorších podmienkach aké si ani neviete predstaviť. A pokiaľ ste niekedy videli takéto strašné zábery, tak je skoro istota že boli natočené práve v Austrálii. Takže čo sa týka vegetariánstva tu môžem súhlasiť, prechod na vegetariánstvo spôsobuje väčšie utrpenie a viac smrti. Nerozumiem preto prečo sa silou mocou snažili do tejto témy zakomponovať vegánstvo. Ale poďme na ďalšiu časť ktorú si rozoberieme:

"živit zdejší obyvatele nemasitou stravou by si vyžádalo velký zábor nedostatkové zemědělské půdy a vedlo by k výrazným škodám na životním prostředím. A na každý kilogram využitelných (rostlinných) proteinů by bylo potřeba zabít pětadvacetkrát více zvířat, než kolik procesně vyžaduje zpracování masa. Zdejší rostlinná produkce je tedy zatraceně krvavá."

Na začiatok Austrália má 25 miliónov obyvateľov a uživiť rastlinne dané množstvo ľudí vzhľadom na rozlohu krajiny a množstva poľnohospodárskej pôdy nie je problém. Tu sa mi "veľmi páči" argument ako rastlinná strava zabíja oveľa viac zvierat ako chov dobytka. Započítavajú do toho hmyz, plazy, hraboše a myši. Najvtipnejšie je to v článku The Conversation, kde práve rozoberajú etický aspekt toho, že umierajú myši, že sú to vnímajúce bytosti a dali k tomu tento obrázok:

Toto má byť útok proti vegánstvu a teda že je prijateľné zabíjať v Austrálii desiatky a desiatky miliónov hospodárskych zvierat ako sú kravy, býky, ovce, barany, prasatá, kohúty a sliepky... aby sa ochránili z etického hľadiska myši. Klobúk dole nad touto argumentáciou.

Chov dobytka v Austrálii neslúži primárne aby zasýtil obyvateľstvo, ale slúži za účelom zisku. Austrália je druhý najväčší vývozca hovädzieho mäsa na svete a 60% dobytka teda vyváža. Celý čas sa tu však venujeme dobytku ktorý sa chová na pastvinách (ktorý je chovaný na export), ale zabúdame práve na mliečny priemysel, kde sú kravy väčšinou v halách bez prístupu denného svetla a tie sú samozrejme kŕmené zmesou rôznych plodín ktoré si musí Austrália vypestovať. Rovnako to platí aj pri sliepkach a a prasatách. Respektíve Austrália si nevie dopestovať dostatok krmiva pre zvieratá a tak musí dovážať sóju do svojej krajiny. A tu sa môžeme pozrieť s tým ako rastie spotreba mäsa, ako rastie aj dovoz sóje do Austrálie

Koľko asi umrelo myší pri pestovaní danej sóje? Ale nebudem sarkastický. Do Austrálie sa teda ročne dováža skoro 1,2 milióna ton sóje a väčšina je určená pre hospodárske zvieratá.

Pozrime sa na tento článok napísaný v máji o chove hospodárskych zvierat v Austrálii. Austrálska produkcia obilia vo východných štátoch sa čoraz viac zameriava na odvetvie chovu dobytka a už nastáva situácia, že krajina nie je schopná dopestovať dostatok krmiva pre hospodárske zvieratá a tak musí čoraz viac pristupovať k dovozu krmív zo zámoria.

Množstvo kuracieho mäsa Austrálčanov sa od 60. rokov minulého storočia zvýšilo 10-násobne na asi 47 kilogramov na hlavu každý rok a produkcia kuracieho mäsa závisí od kŕmneho obilia.

Taktiež sa v článku píše  - Množstvo hovädzieho dobytka kŕmeného obilím vo výkrmniach sa za posledné tri desaťročia v Austrálii strojnásobilo, aby uspokojili požiadavky miestnych supermarketov.  Autor správy Paul Meibusch z poradenskej spoločnosti Colere Group uviedol, že s predpokladaným nárastom hospodárskych zvierat kŕmených obilím, najmä hovädzieho dobytka, by dopyt mohol pravidelne prekonávať ponuku. Najväčšou témou v Austrálii teda je, ako zabezpečiť bezpečné dodávky krmív pre hospodárske zvieratá zo zámoria, aby nedošlo ku kontaminácii škodcami a inými zvieratami.

Dôvody prechodu na vegánstvo v Austrálii uvádza aj Vegan Diver Katt, ktorá tam žije.

Takže ako to teda je? Dá sa v Austrálii žiť vegánsky bez toho aby sa poškodzovalo životné prostredie a minimalizoval sa dopad na zvieratá? Určite áno. Jediný segment na ktorý sa článok proti vegánstvu zameral, je chov dobytka na lúkach - to že je veľká časť dobytka v halách, že sa chovajú v krajine sliepky a prasatá ktoré sa taktiež na tráve nepasú, to že sa musia importovať krmivá pre dané hospodárske zvieratá zo zámoria, to už v článku asi zabudli napísať. To že je Austrália druhým najväčším exportérom hovädzieho mäsa taktiež v článku zabudli napísať. Vzhľadom na počet kráv v mliečom priemysle, dobytka ktoré sa chová na mäso v halách, sliepok a prasiat pre ktoré sa musí pestovať krmivo, tak daná pôda by postačovala pre 25 miliónov ľudí na rastlinnej strave. 

Tento článok zo stránky ekolist.cz má byť znova barlička - karnistické ospravedlnenie týrania a zabíjania zvierat, kde je z celého sveta Austrália ako vzor toho najhoršieho čo sa so zvieratami deje. Argumenty o myšiach a prírodných pastvinách sú zcestné, keďže väčšina dobytka slúži ako zdroj príjmov pre krajinu v exporte a neslúži ako jedlo pre obyvateľov Austrálie. Väčšina jedálnička ľudí v Austrálii tvorí mäso, pre ktoré sa musí pestovať krmivo a veľká časť sa musí dovážať zo zámoria.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky