Štúdia ukázala, že rastlinné alternatívy mäsa nemusia byť lepšie pre zdravie srdca

23.04.2024

Nedávna štúdia publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition naznačuje, že výber vegánskych mäsových výrobkov, ako sú rastlinné klobásy a hamburgery, neposkytuje jasnú výhodu pre zdravie srdca a v niektorých prípadoch môže byť dokonca spojený s vyšším krvným tlakom.

Výskumníci sa pustili do experimentu s cieľom analyzovať zdravotné dopady rastlinných alternatív mäsa v porovnaní s tradičnou konzumáciou mäsa.

"V súčasnosti si výroba týchto rastlinných alternatív mäsa často vyžaduje značné množstvo spracovania," povedal pre Daily Mail spoluautor štúdie Dr. Sumanto Haldar , lektor vedy o výžive na Bournemouthskej univerzite. "Konečné produkty môžu mať vysoký obsah soli, nasýtených tukov a prísad, aby zodpovedali chuti a textúre skutočných mäsových výrobkov."

Povedal: "Je jasné, že na trhu stále existuje veľa príležitostí na zlepšenie analógov mäsa na rastlinnej báze, aby sa odôvodnilo vnímanie vynikajúcich zdravotných výhod týchto produktov."

Celorastlinná strava je najzdravšia

"V súčasnosti dostupné rastlinné alternatívy mäsa neponúkajú rovnaké zdravotné výhody ako tradičná rastlinná strava, ktorá sa vo všeobecnosti skladá z celých potravín, ako sú celé zrná, strukoviny a množstvo ovocia a zeleniny," povedal.

Experiment zahŕňal 82 účastníkov, u ktorých bolo identifikované riziko vzniku cukrovky 2. Boli rozdelené do dvoch stravovacích skupín na obdobie ôsmich týždňov.

Jedna skupina konzumovala rastlinnú stravu obsahujúcu ultraspracované náhradky mäsa od značiek ako Impossible Beef, Omni Foods, Vegetarian Butcher, Beyond Meat a The Vegetarian Butcher. Druhá skupina pokračovala v bežnej mäsovej strave pozostávajúcej z hovädzieho a bravčového mletého mäsa, kuracích pŕs, burgerových placiek, párkov a kuracích nugetiek.

Pred a po diétnej intervencii sa účastníci podrobili komplexným zdravotným hodnoteniam vrátane krvných testov na meranie kardio-metabolického zdravia a monitorovania glukózy na sledovanie hladín cukru v krvi. Následná analýza bola zameraná na odhalenie akýchkoľvek posunov v cholesterole a iných kritických ukazovateľoch zdravia srdca.

Na rozdiel od rastúceho vnímania rastlinnej stravy ako zdravšej alternatívy k mäsu, výsledky štúdie nenaznačili žiadny významný rozdiel v rizikových faktoroch klasických kardiovaskulárnych ochorení medzi týmito dvoma skupinami. Hoci hladiny cholesterolu v potrave klesli v oboch skupinách, konzumácia rastlinných alternatív mäsa viedla k 42,5% nárastu príjmu sodíka v porovnaní so znížením v skupine konzumujúcej mäso.

Okrem toho, zatiaľ čo jedáci mäsa zaznamenali mierne zlepšenie krvného tlaku, žiadne podobné výhody neboli pozorované v skupine vegánov.

"To dáva podnet pre potravinársky priemysel k prehodnoteniu vývoja ďalšej generácie mäsových alternatívnych výrobkov tak, aby nielen dobre chutili, ale mali aj vylepšené nutričné ​​vlastnosti a boli dostupnejšie pre celú populáciu," hovorí Dr. povedal Haldar.

zdroj: washingtontimes.com

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky