Po celosvetovom úsilí organizácie PETA a Joaquina Phoenixa, H&M už nebude používať perie

14.10.2024

H&M, druhý najväčší maloobchodný predajca odevov na svete, je prelomovým krokom k etickej móde a oznámil, že už nebude získavať nové páperie pre žiadny zo svojich produktov.

Po celosvetovom úsilí organizácie PETA, ktoré zahŕňalo protesty v obchodoch H&M a po verejnej výzve herca a aktivistu Joaquina Phoenixa, ktorý vyzval spoločnosť, aby neťažila z "nevýslovnej krutosti" voči kačkám, a širokej podpore od viac ako 150 000 priaznivcov PETA, H&M konečne zakáže perie vo svojich produktoch.

Predajca sa teraz zaviazal, že do konca roka 2025 alebo skôr prejde na syntetické a spotrebiteľsky recyklované páperie pre svoje bundy a domáce potreby. Tým, že sa H&M odkloní od páperia odvodeného od zvierat, ušetrí nespočetné množstvo kačíc a husí pred neľudským zaobchádzaním.

Vo vyhlásení zaslanom pre Vegan Food & Living Yvonne Taylor, viceprezidentka pre korporátne projekty v PETA, ocenila rozhodnutie maloobchodníka zakázať perie a uviedla: "Súcitné rozhodnutie H&M je pre kačice a husi veľkou výhrou. PETA oslavuje tento pokrokový krok a vyzýva maloobchodníkov na celom svete, aby prestali profitovať z krutého perového priemyslu."

Krutosť za páperím

Páperie je už dlho uznávané ako problematický materiál. Páperový priemysel spôsobuje nesmiernu krutosť kačkám a husám, o ktorých je známe, že sú vysoko sociálne a inteligentné zvieratá.

Tieto vtáky sú často chované v otrasných podmienkach, obmedzené na špinavé kôlne alebo neúrodné, preplnené pozemky. Na bitúnkoch mnohí znášajú hroznú smrť. Napriek nariadeniam sú vtáky často nesprávne omráčené, čo znamená, že zostávajú pri vedomí, keď sa im podreže hrdlo a keď sa ponoria do horúcej vody na zbavenie peria.

Šokujúce vyšetrovanie organizácie PETA v páperárskom priemysle, podporované herečkou a obhajkyňou práv zvierat Alicia Silverstone , odhalilo hrozné zaobchádzanie s kačkami a husami. Tajné zábery odhalili, že s vtákmi sa hrubo zaobchádzalo, pred zabitím boli často neadekvátne omráčené a zostali pri vedomí, kým im bolo trhané perie.

Utrpenie tam nekončí. V niektorých prípadoch husi znášajú živé šklbanie, pri ktorom sa im počas života opakovane trhá perie z tela. Táto prax je rozšírená najmä v regiónoch, kde sa zákony o dobrých životných podmienkach zvierat nedostatočne presadzujú. Elimináciou dopytu po páperí hrajú módne značky ako H&M kľúčovú úlohu pri znižovaní tejto krutosti.

Rastúci posun módy k etickým alternatívam

Rozhodnutie H&M je súčasťou rastúceho trendu medzi maloobchodníkmi odkloniť sa od materiálov pochádzajúcich zo zvierat. Spoločnosti ako Monsoon, Oliver Bonas, Barbour a Dorothy Perkins už používanie páperia zakázali a namiesto toho sa rozhodli pre humánne alternatívy.

Podobne aj ASOS a Boohoo, dve online módne veľmoci, sa zaviazali vylúčiť zo svojich kolekcií nielen páperie, ale aj kožušinu, angoru a mohér.

Vegánske módne materiály sú nielen šetrnejšie k zvieratám, ale sú aj šetrnejšie k životnému prostrediu. Alternatívy ako FLWRDWN, ktoré používa H&M vo svojej kolekcii "Co-exist Story", ktorá bola vytvorená v spolupráci s PETA US, sú vyrobené z kvetov a recyklovaných materiálov.

Ďalšie inovatívne tkaniny, ako je Vegea, alternatíva vegánskej kože vyrobená z hroznových šupiek, a ECONYL, regenerovaný nylon vyrobený z vyradeného odpadu, ponúkajú spotrebiteľom etické možnosti bez kompromisov v oblasti štýlu alebo udržateľnosti.

zdroj: veganfoodandliving.com

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky