Nový Zéland oficiálne zakazuje vývoz živých zvierat

30.09.2022

Nový Zéland zastaví vývoz živých zvierat z krajiny od apríla 2023. Už sa budú môcť len zabiť a prevážať mäso. 

Nový Zéland oficiálne oznámil plány na zákaz vývozu živých zvierat. Krajina v súčasnosti vyváža len zvieratá na chov, nie na porážku, a to všetko zastaví 30. apríla 2023. Rozhodnutie prichádza dva roky po tom, čo 41 členov posádky a 6000 kusov dobytka zomrelo , keď búrka potopila exportnú loď.

Pri tragédii zahynuli dvaja Novozélanďania, čo viedlo k zvýšeniu podpory zákazu vývozu živých zvierat do krajiny. Damien O'Connor, minister životného prostredia krajiny, uviedol, že nový zákon ochráni povesť Nového Zélandu, keďže svet si čoraz viac uvedomuje dobré životné podmienky zvierat.

"Chráni to povesť nielen našich farmárov teraz, ale aj farmárov budúcnosti," povedal.

Krutý priemysel

Živý vývoz je veľmi kontroverzný kvôli obavám o dobré životné podmienky zvierat . Plavidlá sú často preplnené a zvieratá trpia chorobami, vyčerpaním a dehydratáciou. Každý rok sa do celého sveta vyvážajú milióny zvierat vrátane ošípaných, kráv a oviec.

Compassion In World Farming opisuje živé exporty ako "bolestivé, stresujúce a úplne neprijateľné". Pri nehodách bolo zabitých aj veľa zvierat. V roku 2020 bolo po prevrátení lode zabitých 14 000 oviec. 

Vývoz živých zvierat na Nový Zéland

Minulý rok sa z Nového Zélandu vyviezlo 134 722 kusov dobytka. O'Connor poznamenáva, že vzhľadom na skutočnosť, že Nový Zéland je relatívne vzdialený od krajín, do ktorých vyváža, môžu zvieratá na týchto cestách trpieť ešte viac ako zvyčajne.

"Odľahlosť Nového Zélandu znamená, že zvieratá sú na mori dlhší čas, čo zvyšuje ich náchylnosť na tepelný stres a iné riziká spojené s dobrými životnými podmienkami," povedal.

Nový Zéland ide cestou zabíjania, nie prevozu živých zvierat

Živý vývoz je na celom svete veľmi kontroverzný a tento krok Nového Zélandu je významným krokom proti tejto praxi.

"Sme radi, že Nový Zéland oznámil, že od budúceho roka zakáže živý export, a vyzývame ostatné krajiny, aby nasledovali príklad," povedala pre Plant Based News ( PBN ) Mandy Carter, globálna vedúca kampaní v Compassion In World Farming. .

Elisa Allen, viceprezidentka PETA pre programy, povedala PBN , že Británia by si mala brať príklad z Nového Zélandu.

"Teraz, keď Nový Zéland schválil legislatívu zakazujúcu špinavý živý export, všetky oči sa upierajú na vládu Spojeného kráľovstva, aby nasledovala príklad," povedala. "Čím skôr vláda splní svoj záväzok ukončiť tento krutý a nebezpečný obchod, tým lepšie. 

"Každý, kto je zdesený touto krutosťou a utrpením, musí prevziať osobnú zodpovednosť a stať sa vegánom."

zdroj: plantbasednews.org

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky