Nová štúdia vysvetľuje, prečo spôsobuje mäso rakovinu
Množstvo výskumov spája červené mäso so zvýšeným rizikom rakoviny, no vedci si teraz myslia, že objavili kľúčový dôvod prečo.
V roku 2015 Svetová zdravotnícka organizácia po prvýkrát klasifikovala červené mäso ako pravdepodobný karcinogén a teraz nová štúdia tvrdí, že odhalila, prečo vedie k vyššiemu riziku rakoviny.
Červené mäso a riziko rakoviny
Podľa Colorectal Cancer Alliance každý rok približne 150 000 ľuďom v USA diagnostikujú kolorektálny karcinóm, ktorý sa bežne označuje aj ako rakovina hrubého čreva alebo hrubého čreva. V súčasnosti je v USA celoživotné riziko vzniku ochorenia okolo jedného z 24.
Stále prebieha výskum toho, čo presne spôsobuje rozvoj kolorektálneho karcinómu, ale podľa American Cancer Society existuje niekoľko známych faktorov, ktoré môžu pravdepodobne zvýšiť riziko. Popri zdedených génových mutáciách sú kľúčovými rizikovými faktormi diabetes 2. typu a obezita. S vyšším rizikom súvisí aj fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu a kľúčová je aj strava.
Poznamenáva: "Dlhodobá strava s vysokým obsahom červeného mäsa (ako je hovädzie, bravčové, jahňacie alebo pečeň) a spracovaného mäsa (ako párky v rožku a niektoré mäsové jedlá) zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka."
Na týchto poznatkoch stavia nová štúdia publikovaná v časopise Cancer Discovery . Výskum uskutočnený Agentúrou pre vedu, technológiu a výskum a Národným onkologickým centrom v Singapure identifikuje, prečo nadmerná konzumácia červeného mäsa zvyšuje riziko kolorektálneho karcinómu.
Hemové železo je problém
Podľa štúdie sa zdá, že železo v červenom mäse aktivuje enzým nazývaný telomeráza, ktorý pomáha rásť rakovinovým bunkám v hrubom čreve. V podstate to znamená, že konzumácia červeného mäsa môže napomáhať šíreniu rakovinových buniek. Podľa vedcov by tento nový objav mohol pomôcť vedcom pochopiť, ako účinnejšie bojovať proti rakovine hrubého čreva.
"Náš budúci výskum sa zameria na zdokonalenie terapeutických stratégií, ktoré sa zameriavajú na tento mechanizmus, s nádejou vyvinúť účinnejšiu liečbu pre pacientov, najmä tých, ktorí majú vysoké hladiny železa," uviedol Vinay Tergaonkar, PhD, hlavný autor štúdie.
Zníženie rizika ochorenia prostredníctvom stravy
Červené mäso nie je spojené len s vyšším rizikom kolorektálneho karcinómu. Podľa nedávnej štúdie z Harvard TH Chan School of Public Health by červené mäso mohlo zvýšiť riziko vzniku cukrovky 2. typu až o 62 percent. Súvisí to aj so zvýšeným rizikom srdcových chorôb. V skutočnosti jedna štúdia z roku 2022 naznačila, že by to mohlo zvýšiť riziko o 22 percent na porciu. Tiež sa spája so zvýšením rizika stavov, ako je endometrióza .
Na druhej strane zvýšený príjem plnohodnotných rastlinných potravín je spojený so zníženým rizikom všetkých týchto chorôb.
Ak hovoríme konkrétne o riziku rakoviny, austrálsky dietológ a doktor potravín a výživy Shy Vishnumohan, PhD predtým pre VegNews povedal: " Prechod na rastlinnú stravu môže byť rozumnou voľbou na zníženie rizika niektorých druhov rakoviny. Je však dôležité mať na pamäti, že k riziku rakoviny prispieva viacero faktorov vrátane genetiky, návykov životného štýlu a environmentálnych faktorov."
Pokiaľ ide o kolorektálny karcinóm, vláknina v rastlinných potravinách je obzvlášť prospešná. Konzumácia veľkého množstva vlákniny pomáha podporovať trávenie a zdravie čriev a na druhej strane udržuje naše vyprázdňovanie pravidelné a zdravé. Keď hovienka zostanú v črevách príliš dlho, môže to viesť k produkcii toxických metabolitov, ktoré zvyšujú riziko ochorení, vrátane rakoviny hrubého čreva a konečníka.
Práve teraz výskum ukázal, že iba päť percent Američanov prijíma dostatok vlákniny vo svojej strave. Ak chcete zvýšiť svoj príjem, pozrite sa na rastlinné potraviny, ako je brokolica, špenát, sladké zemiaky a kukurica, povedala Carmen Fong, MD, FACS a autorka knihy Constipation Nation: What to Know When You Can't Go začiatkom tohto roka pre VegNews .
zdroj: vegnews.com