Nová najkomplexnejšia štúdia: Psy prospievajú vegánskej strave

24.04.2024

Doposiaľ najdlhšia a najkomplexnejšia recenzovaná štúdia preukázala, že psy kŕmené nutrične zdravou vegánskou stravou si zachovávajú zdravotné výsledky rovnako ako psy kŕmené mäsom. 

Štúdia publikovaná v poprednom vedeckom časopise PLOS ONE komplexne zhodnotila zdravie 15 psov analýzou krvných buniek a biochémie, hladín živín v krvi, moču, veterinárnych klinických parametrov a mesačných dotazníkov pre majiteľov domácich zvierat. Psy boli kŕmené výlučne vegánskou stravou založenou na hrachovom proteíne po celý rok.

Psy s nadváhou alebo obezitou schudli, zatiaľ čo zvyšok si udržal normálnu hmotnosť.

V krvi a moči sa nevyskytli žiadne klinicky významné zmeny. Hladiny aminokyselín a vitamínov v krvi boli vo všeobecnosti zachované. V niekoľkých prípadoch sa predchádzajúce nedostatky po mäsovej strave buď zlepšili alebo zmizli, vrátane L-taurínu a L-karnitínu (dôležité pre zdravie srdca), vitamínu D (nevyhnutný pre imunitu a zdravie kostí) a kyseliny listovej (potrebné na tvorbu červené krvinky).

Štúdia bola obzvlášť zaujímavá vzhľadom na nedávne úvahy, že hrášok môže prispievať k srdcovým chorobám u psov v USA. Hoci sa nenašli žiadne vierohodné dôkazy, takéto obavy v niektorých oblastiach pretrvávajú. V súčasnej štúdii boli psy kŕmené vegánskym krmivom pre domáce zvieratá na báze hrachu počas jedného roka. Hodnotili sa krvné markery zdravia srdca, pričom sa nezistili žiadne známky srdcového ochorenia. V niektorých prípadoch sa skutočne zlepšili ukazovatele zdravia srdca.

Vedúca výskumníčka, veterinárka Dr. Annika Lindeová z Western University of Health Sciences neďaleko Los Angeles hovorí: "Evolučné úpravy viedli k tráviacemu systému, ktorý umožňuje psom udržiavať zdravie na nutrične kompletnej všežravej strave, vrátane stravy bez živočíšnych prísad." Štúdia ponúka nové dôkazy o výsledkoch u klinicky zdravých psov, ktorým sa darí bez konzumácie zložiek pochádzajúcich zo zvierat. Je pozoruhodné, že potraviny vyrobené nezávisle od priemyselného chovu sú tiež udržateľnejšie a etickejšie.

Spoluautor štúdie Dr. Melgarejo zdôraznil potenciálne prínosy takýchto diét pre životné prostredie: 

"Ak by psy a mačky v USA boli ich vlastným národom, boli by na piatom mieste v celosvetovej spotrebe mäsa, prekonali by ich iba Rusko, Brazília, USA a Čína, podľa Inštitútu životného prostredia a udržateľnosti UCLA."

Veterinárny profesor Andrew Knight publikoval niekoľko kľúčových štúdií v tejto oblasti, vrátane veľmi rozsiahlych štúdií, ktoré ukazujú, že psy aj mačky bežne dosahujú rovnaké alebo lepšie zdravotné výsledky, keď sa kŕmia nutrične zdravou vegánskou stravou. 

Vo veľkej nedávnej štúdii analyzoval aj environmentálne výhody vegánskej stravy pre domáce zvieratá . Uviedol, že "ak by sa všetci psi na svete stali vegánmi, ušetrilo by to viac skleníkových plynov, ako vypúšťa Spojené kráľovstvo, pôda je väčšia ako Mexiko a 450 miliónov ďalších ľudí by sa mohlo nasýtiť úsporou energie v potravinách – viac ako celá populácia EÚ. 

S 13 štúdiami, ktoré teraz dokazujú dobré zdravotné výsledky dosiahnuté nutrične vhodnou vegánskou stravou pre domáce zvieratá, a niekoľkými ďalšími demonštrujúcimi veľké environmentálne výhody, teraz existuje presvedčivý prípad pre ekologickú vegánsku stravu pre domáce zvieratá."

zdroj: asiaone.com

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky