Kanada zakáže testovanie kozmetiky na zvieratách

24.01.2023

Kanada sa má stať najnovšou krajinou, ktorá zakáže testovanie kozmetiky na zvieratách po stopách viac ako 40 ďalších krajín, ktoré už túto kontroverznú prax postavili mimo zákon.

Očakáva sa, že minister zdravotníctva Jean-Yves Duclos aktualizuje zmeny federálneho zákona o potravinách a liečivách, ktoré by zakázali aj predaj kozmetiky testovanej na zvieratách, potvrdilo Health Canada.

Rozhodnutie nasleduje po rokoch kampane poslancov a po volebnom sľube liberálov, že v tejto veci zakročia. Liberálny poslanec Nathaniel Erskine-Smith sa vyjadril k prieťahom pri implementácii kanadského zákazu. Povedal: "Konečne sme na mieste, kde sú priemysel a zástancovia dobrých životných podmienok zvierat na rovnakej vlne."

Federálna vláda sa tiež snaží obmedziť testovanie na zvieratách v iných oblastiach. V oznámení z minulého týždňa Health Canada a Environment and Climate Change Canada uviedli, že majú v úmysle "znížiť spoliehanie sa" na túto prax a pracujú na využívaní osvedčených alternatív bez zvierat pre nové chemikálie a lieky.

"Ministerstvo pripravuje návrh na zákaz kozmetického testovania na zvieratách a naďalej podporuje vývoj a používanie alternatívnych metód k testovaniu na zvieratách pre iné produkty alebo použitia," uvádza sa vo vyhlásení Health Canada.

Testovanie na zvieratách nemá zmysel

Tento krok privítali obhajcovia práv zvierat. "Je to obrovský krok vpred pre dobré životné podmienky zvierat v Kanade," uviedol hovorca Kanadskej koalície na ochranu zvierat. "Testovanie kozmetiky na zvieratách je kruté a zbytočné a sme nadšení, že vláda podniká kroky na ukončenie tejto praxe."

Zákaz sa bude vzťahovať na všetky kozmetické výrobky vrátane mejkapu, výrobkov na starostlivosť o vlasy a predmetov osobnej starostlivosti. Bude sa vzťahovať aj na zložky používané v kozmetike, pričom spoločnosti budú musieť preukázať, že žiadne zložky použité v ich produktoch neboli testované na zvieratách.

Darren Praznik je prezidentom a výkonným riaditeľom Cosmetics Alliance of Canada, ktorá zastupuje kanadský priemysel kozmetických výrobkov a produktov osobnej starostlivosti. Povedal, že organizácia "plne podporuje" zákaz.

"Všetky zainteresované strany, vrátane priemyslu, za posledných niekoľko rokov veľmi tvrdo pracovali na presadení zákazu testovania kozmetiky na zvieratách v Kanade, vrátane zosúladenia princípov s Health Canada, aby sa zabezpečila funkčná legislatíva," povedal Praznik. "Hoci nastalo oneskorenie spôsobené pandémiou, je čas, aby to vláda konečne urobila."

Health Canada dodalo, že navrhované zmeny nenadobudnú účinnosť pred augustom 2023 a pred finalizáciou najskôr prejdú širokou konzultáciou. , a spoločnosti budú mať prechodné obdobie, aby zabezpečili, že ich produkty budú v súlade s novou legislatívou. Vláda tiež oznámila, že bude poskytovať podporu spoločnostiam, aby im pomohla prejsť na metódy testovania bez testovania na zvieratách.

Viac ako 40 krajín, vrátane Británie, už zakázalo testovanie kozmetických výrobkov na zvieratách, rovnako ako niekoľko štátov USA vrátane Kalifornie, Maine, Virginie a Louisiany.

Kozmetika bez krutosti

Spotrebitelia sa čoraz viac zaujímajú o environmentálny a etický kontext svojich nákupov a kozmetický priemysel vyhovuje zvýšenému dopytu po etickejších a ekologickejších výrobkoch. Nová správa MarketGlass odhaduje, že globálny trh s vegánskou kozmetikou prekročí do roku 2027 hodnotu 21 miliárd dolárov.

Výskumná firma uviedla, že toto odvetvie, ktoré má v súčasnosti hodnotu neuveriteľných 15,1 miliardy dolárov, porastie v nasledujúcich siedmich rokoch s CAGR 5,1 %. Uvádza Čínu, USA, Japonsko a Kanadu ako kľúčových hráčov, ktorí budú riadiť hodnotu trhu.

zdroj: totallyveganbuzz.com

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky