Je vegánstvo fungujúca diéta alebo výmysel?

13.09.2020

Dnes by sme sa pozreli na ďalší katastrofálny článok na portály idnes.cz s názvom: Paleo, raw a veganství. Jsou to fungující diety, nebo nebezpečné výmysly? Aby som neuprel autorke "slávu", tak to napísala Jana Šeráková

V celom článku sa píšu úplné nezmysli, preskočím časť paleo a raw ku ktorým mám...nie pozitívny vzťah a poďme len na časť ktorá nás zaujíma a to vegánstvo (hoci raw aj paleo môže byť na vegánskej strave, ale ja sa teraz nebudem venovať extrémom). Ono znova dochádza v článku k nepochopeniu a dáva sa do jedného vreca (nevegánske) paleo a vegánstvo ako forma diét. Znova, nevšimol som si, že by ľudia na paleo riešili kozmetiku, oblečenie, pracie a čistiace prostriedky, cirkusy, zoologické záhrady, ekológiu a pod.

Poďme ale už na hlúposti. Začnime vetou: 

"Ač se vegani hlasitě brání, veganství je velmi nebezpečné hlavně pro těhotné ženy a děti, pro něž může být deficit určitých látek v čistě rostlinné stravě fatální."

Tu len dám odkaz na 11 celosvetovo uznávaných zdravotníckych organizácií ktoré sa vyjadrujú k vegánskej strave, kde sú samozrejme vyjadrenia, že správne zostavená vegánska strava je vhodná pre človeka každého veku (vrátane tehotenstva a staroby). Rovnako ako na vegánskej strave, rovnako aj na "bežnej" strave môže byť deficit určitých látok v strave fatálny. Vegánov je na svete cez 200 miliónov, vegánskych detí sú desiatky miliónov. To že majú deti zdravotné problémy a sú zanedbané pri "bežnej" strave sa veľmi nerieši, resp. sa ukáže na rodičov ktorí zanedbali svoje dieťa - nikto neukazuje na stravu. Pokiaľ sa ale nájde príklad vegánskeho dieťaťa, kde rovnako boli rodičia nezodpovední a zanedbali výživu dieťaťa, tak tam už je vinníkom vegánska strava a nie až tak rodičia. Z tých desiatok miliónov prípadov sa takéhoto ojedinelého prípadu radi chytia médiá, pretože ľudí vždy zaujíma niečo čo nie je bežné a budú to čítať a pozerať. Tu to nechcem bagatelizovať, vegánska strava je náročnejšia na plánovanie, práve preto sú v drvivej väčšine vegánski rodičia oveľa zodpovednejší vo výchove svojho dieťaťa. 

Ale poďme hneď na ďalšiu vetu, ktorá je už karnistická perla:

"Navíc například železo je mnohonásobně lépe využitelné z živočišných zdrojů než z rostlinných." 

Železo máme hemové a nehemové. Hemové železo je iba v živočíšnych potravinách a nehemové máme zas v rastlinných ale aj živočíšnych. Začnime využiteľnosťou a pokiaľ je pri železe zo živočíšnych produktov vstrebateľnosť okolo 18%, tak pri rastlinnej strave je to okolo 10%. To nie je mnohonásobný rozdiel ako uvádza autorka. Pri hemovom želeže je síce vstrebateľnosť od 15 do 40%, ale ako sme si povedali, tak živočíšne železo v mäse je hemové a nehemové a v priemere je to teda okolo 18%. Hoci je vstrebateľnosť nižšia, tak sa v praxi u vegánov problém s nedostatkom železa podľa štúdií ktoré tu uvediem nevyskytuje a to ako v krvi rovnako ako v súsvislosti so zdravotnými problémami. Keď sme pri už zdravotných problémoch, tak je tu práve opačný problém a to spojenie zvýšeného výskytu rakoviny pri prijímaní hemového železa. Živočíšny príjem železa je teda síce lepšie vstrebateľný, ale zo zdravotného hľadiska táto forma nie je dobrá a potenciálne ohrozujúca zdravie človeka.

A prichádza klasický mýtus napísaný autorkou z neznalosti (teda rovnako ako celý článok)

"Vegani by se tedy museli cpát špenátem víc než Pepek námořník, aby se dostali na stejný reálný příjem této minerální látky." 

Špenát má v priemere obsah železa 2,1mg/100g. To nie je veľké číslo. Keď si dáme červenú fazuľu, tak tam máme 5mg/100g alebo cícer, tak tu je 6mg/100g, alebo ovsené vločny sú 3,5mg/100g. Dostatok železa na vegánskej strave nie je vôbec problém a skôr je to jeden z mýtov ktorého sa autorka chytila. Znova vegánov je cez 200 miliónov, keby bolo železo prúser, tak by sa to určite všade riešilo.

A prichádza krásna úvaha autorky:

"Otázkou je, jestli lze stravování, kde je třeba uměle doplňovat určité látky, považovat za zdravé."

Otázkou je, pokiaľ človek žije v umelom prostredí, tak či je to možné považovať za zdravé. Poďme k suplementácii. Človek na "bežnej" strave príjíma kopu suplementov. Jedná sa hlavne o vitamín B12, ale aj vápnik, vitamín C, B komplex, selén...a ďalšie vitamíny a minerály. No počkať počkať, veď človek tieto suplementy neberie tak prečo to tu píšem? No pretože to berú hospodárske zvieratá a pridáva sa im to do krmiva. Vegánska strava nie je prirodzezná, pretože ľudia suplementujú B12? A keď sa suplement dáva prasaťu tak to už je prirodzené a zdravé?

Nebojte sa, v hlúpostiach ktoré ťahá z prsta autorka nekončíme a prichádza topka článku a čo by to bolo za karnistu keby nenapíslana vetu:

"Problémem mohou být také bílkoviny, respektive jejich biologická hodnota. Zatímco živočišné produkty poskytnou plné spektrum aminokyselin, u rostlin není jejich poměr vyvážený.Je tak potřeba nad jídelníčkem opravdu přemýšlet a kombinovat ho, což je pro laiky složité."

Ani neviem či naozaj mám k tejto hlúposti fakt niečo písať, pretože už to ani nie je vtipné. Pozrite si radšej video ktoré je podložené štúdiami. V skratke vegáni prijímajú nadbytok bielkovín a žiadne špeciálne kombinácie nie sú potrebné. 

A prichádzame ku krásnemu karnistickému pohľadu na danú vec:

"Řešením by mohla být občasná pravidelná konzumace živočišných produktů z chovů, kde zacházejí se zvířaty eticky."

Ja teda neviem či by si autorka dala veľmi chutné mäso napr. svojho psa (pokiaľ teda má psa, mačku alebo iné domáce zviera) s ktorým sa zachádzalo predpokladám eticky. Podľa tejto logiky by s tým asi nemala problém. Ja s tým problém mám. Nevidím dôvod prečo by som mal jesť svojho psa, mačku, prasa alebo kravu. Toto je zvrátený pohľad karnistu ktorý sa pozerá na živé bytosti ktoré cítia strach, nechcú umrieť a sú vnímajúce bytosti len ako na produkt. 

Za všetkým čo píše autorka je vidieť veľká neznalosť a ja nerozumiem prečo píše niečo k téme o ktorej absolútne nič nevie. Jana Šeráková si robí veľkú hanbu. Na jednej strane chápem tento skôr obranný postoj, pretože sa snaží obhájiť a potvrdiť sebe aj čitateľom, prečo je správne týrať a zabíjať zvieratá a ako argumenty uvádza dávno vyvrátené mýty. 

Pritom neexistuje jediný dôvod prečo zabíjať a jesť mŕtvoly zvierat, ani žiadne ich sekréty. 


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky