Hlavná príčina zmeny podnebia? Veľkochovy

23.04.2021

Je posledných 50 rokov environmentálnych opatrení úplne zbytočných, ak nie sme ochotní hovoriť o mäse? O čom je potom Deň Zeme?

"Hlavná príčina zmeny podnebia"

Správa z roku 2019 , ktorú zverejnil Dr. Sailesh Rao, výkonný riaditeľ spoločnosti Climate Healers, označila živočíšne poľnohospodárstvo za "hlavnú príčinu zmeny podnebia".

V bielej knihe sa uvádza, že živočíšna výroba v skutočnosti predstavuje približne 87 percent ročných emisií skleníkových plynov. Hovorí tiež o tom, že samotné ročné emisie metánu zo živočíšnej agendy spôsobujú viac prírastkového globálneho otepľovania ako ročné emisie CO2 zo všetkých zdrojov fosílnych palív dohromady.

Vo svojom závere správa poukazuje na "potrebu najskôr prejsť na globálnu rastlinnú ekonomiku". Podobne uniknutý návrh správy o zmene podnebia a využívaní pôdy presadzuje rastlinnú stravu ako prostriedok na znižovanie emisií skleníkových plynov.

Správu vypracoval Medzivládny panel pre zmenu podnebia (IPCC). Tvrdí, že súčasnú klimatickú krízu nemožno vyriešiť iba znížením emisií z dopravy, tovární a elektrární - čo si vyžaduje zmeny v spôsobe výroby potravín a využívaní pôdy.

"Znížte príjem mäsa a mliečnych výrobkov"

Nedávno bola vláda Spojeného kráľovstva vyzvaná, aby znížila príjem mäsa a mliečnych výrobkov o 20 percent, aby dosiahla uhlíkovo neutrálny cieľ do roku 2050.

Správa o šiestom rozpočte na uhlík popisuje mäso z prežúvavcov ako "najpoužívanejší zdroj bielkovín GHG" a tvrdila, že aj keď ošípané a hydina produkujú v porovnaní s nimi menej emisií - "existujú obavy, že dovezené krmivo pre zvieratá môže mať vysoké hodnoty emisií".

Pochválila tiež rastlinné zdroje bielkovín za to, že majú "výrazne nižšie emisie skleníkových plynov ako bielkoviny pochádzajúce zo zvierat v porovnaní"  Živočíšne poľnohospodárstvo je nepopierateľne jedným z hlavných motorov klimatickej krízy. Preto musí byť na prvom mieste Dňa Zeme.

Existuje samozrejme veľa vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme pomohli životnému prostrediu. Tiež je potrebné povedať, že vyhýbanie sa živočíšnym produktom vám nedá voľný priechod na ignorovanie toho, aké ďalšie neekologické návyky ste si vybrali.

Fast-fashion zabíja planétu. Jednorazový plast zabíja planétu. Lietanie, frakovanie a plytvanie jedlom zabíjajú planétu. Má však zmysel bojovať proti najväčšiemu prispievateľovi zo všetkých.

Produkcia jedla

Ako pripúšťa Deň Zeme : "Výroba a spotreba potravín planétu rýchlo zhoršujú a to, čo konzumujeme, tlačí planétu na zlomový bod v oblasti zmeny podnebia a odlesňovania.

"Prechod na rastlinnú stravu a vyhýbanie sa živočíšnym produktom zbavuje našu planétu záťaže živočíšneho poľnohospodárstva, čo významne prispieva k ekologickému ničeniu." Deň Zeme tiež upozorňuje na to, koľko vody a pôdy je potrebné na výrobu mäsa.

Vysvetľuje to: "Jedna libra hovädzieho mäsa vyžaduje 1 800 galónov vody. Okrem vyčerpania cenných zdrojov prispieva produkcia mäsa k ohromujúcej úrovni emisií skleníkových plynov.

"Rastlinný hamburger však generuje o 90 percent menej skleníkových plynov a má o 99 percent menšiu spotrebu vody a o 93 percent menší vplyv na využitie pôdy."  

"Náklady na uhlíkovú príležitosť"

A aj keď pre vás vegánstvo nie je možné, milióny ľudí by mohli aktívne znížiť konzumáciu mäsa, keby sa o to pokúsili. Výsledky? Dosť šokujúce.

Štúdia z roku 2020 zistila, že vyradenie suchozemských živočíšnych výrobkov, ako je mäso a mliečne výrobky, by mohlo do roku 2050 znížiť emisie CO2 až o 16 rokov.

Podľa abstraktu štúdie: "Pri rozsiahlom využívaní pôdy na splnenie stravovacích preferencií vznikajú" náklady na uhlíkovú príležitosť "vzhľadom na potenciál sekvestrácie uhlíka prostredníctvom obnovy ekosystému.

"Tu mapujeme rozsah tejto príležitosti a zistenie, že posunutie globálnej výroby potravín na rastlinnú stravu do roku 2050 by mohlo viesť k sekvestrácii 332 - 547 GtCO2, čo zodpovedá 99 - 163 percentám rozpočtu na emisií CO2, čo zodpovedá 66 percentám pravdepodobnosti obmedzenia oteplenia na 1,5 ° C. "

Stále sa opakujúci cieľ 1,5 stupňa Celzia je minimálnym cieľom stanoveným v Parížskej dohode.

Ako však pre PBN povedal odborník na potraviny Bruce Friedrich : "Je nemožné, aby akákoľvek vláda splnila svoje záväzky vyplývajúce z Parížskej dohody o klíme, pokiaľ neklesne konvenčná výroba mäsa."

Spoločnosti a deň Zeme

Našťastie niektoré spoločnosti začínajú uznávať súvislosť, ktorá je veľmi potrebná medzi agendou zvierat a Dňom Zeme.

Starbucks dáva šancu svojim zákazníkom vyhrať ročné nápoje bez mliečnych výrobkov pred Dňom Zeme. Spolupracuje tiež s organizáciou One Tree Planted, aby pomohla podporiť projekty zalesňovania.

Samozrejme, tieto druhy iniciatív možno niekedy považovať za neúprimné a môžu dokonca vzbudiť kritiku.

Vegánska charita PETA v skutočnosti obvinila spoločnosť Starbucks z "greenwashingu". Bolo to hlavne kvôli skutočnosti, že v niektorých krajinách sa za rastlinné mlieko stále účtuje príplatok.

A je to pravda, spoločnosť mohla urobiť viac. Ale pri týchto druhoch kampaní existuje veľa odtieňov a je stále pekné vidieť, ako veľké značky uznávajú, aké škodlivé je mäso a mliečne výrobky.

Tlak zo strany veľkochovov

Pretože, bohužiaľ, existuje veľa spoločností, ktoré to stále úplne odmietajú. Alebo to jednoducho vzdajú pod tlakom odvetvia živočíšnej výroby. Vezmime si napríklad detskú televíznu šou Modrý Peter .

Nedávno šou ustúpila od povzbudenia divákov, aby pomohli v boji proti klimatickej kríze tým, že sa rozhodli pre jedlo bez mäsa, pretože to vyvolalo pobúrenie medzi veľkochovmi na Twitteri.

Ale bolo to úplne správne. My potrebujeme znížiť svoj príjem mäsa, ak chceme šancu na splnenie Parížskej dohody. Posledných 100 rokov bezohľadného života, lietadiel a fosílnych palív, rýchlej módy a plastov zasiahlo Zem hlboko. Zníženie príjmu mäsa nám umožní sa liečiť.

zdroj: plantbasednews.org

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky