Európska komisia považuje maďarský navrhovaný zákaz pestovaného mäsa za „neoprávnený“
Maďarské predsedníctvo zaslalo delegáciám EÚ nótu, v ktorej sa uvádza, že konzumácia mäsa a mliečnych výrobkov je dôležitou súčasťou "európskeho spôsobu života", z čoho vyplýva, že rastlinné alebo pestované alternatívy by mohli predstavovať hrozbu pre európsku kultúru.
Na základe hodnotenia TRIS Európska komisia považuje maďarský zákaz pestovaného mäsa za "neoprávnený" a potenciálne škodlivý pre európsky jednotný trh, uvádza Good Food Institute.
Podľa Komisie by zákaz mohol narušiť harmonizovaný postup schvaľovania nových potravín na úrovni EÚ, ktorý zahŕňa vedecké hodnotenie Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA). Komisia a niektoré členské štáty tiež zdôraznili, že Maďarsko neposkytlo dôkazy proti pestovanému mäsu na podporu zákazu.
Maďarsko tento rok v júli navrhlo zákaz pestovaného mäsa ; postup TRIS bráni národným parlamentom prijímať návrhy zákonov, ktoré by mohli ovplyvniť jednotný európsky trh, bez konzultácie s ostatnými členskými štátmi a Komisiou. Posúdenie maďarského navrhovaného zákazu podčiarkuje dôležitosť európskej revízie pri zabezpečovaní súladu legislatívy členských štátov s nariadeniami EÚ a trhovými normami.
Komisia tiež Maďarsku pripomenula, že po získanom stanovisku k návrhu zákona je povinná oficiálne odpovedať na vznesené otázky v lehotách stanovených postupom.
Prípad Talianska
V prípade Talianska, ktoré minulý rok zakázalo kultivované mäso , vláda schválila zákony bez dokončenia procesu TRIS, čím porušila zákony tohto postupu, čím zastavila možné posudzovanie.
"Oba zákazy sú nepodložené, nie sú založené na vedeckých dôkazoch"
Francesca Gallelli , vedúca oddelenia inštitucionálnych vzťahov v Good Food Institute Europe, uviedla: "Maďarský návrh je v rozpore s princípmi európskeho práva, rovnako ako by sa to stalo s talianskym právom, ak by rešpektoval postup TRIS. Oba zákazy sú neopodstatnené, nie sú založené na vedeckých dôkazoch, najmä ak vezmeme do úvahy, že mäso z umelej produkcie ešte nie je dostupné európskym spotrebiteľom.
"Talianske právo je tiež potenciálne neuplatniteľné, pretože bolo oznámené Európskej únii po schválení v rozpore s postupom TRIS."
Stanoviská členských štátov
Švédsko , Litva, Holandsko a Česká republika sa postavili proti maďarskému návrhu a vyjadrili svoje stanovisko.
Podľa The Good Food Institute Švédsko uviedlo, že Maďarsko nepredložilo hodnotenie rizík, ktoré predstavuje pestované mäso, ani nepreukázalo, že môže predstavovať riziko pre ľudské zdravie alebo životné prostredie.
Holandsko pripomenulo, že výrobky legálne uvedené na trh v inom členskom štáte by nemali podliehať svojvoľným obmedzeniam, pričom zdôraznilo dôsledné hodnotenie bezpečnosti potravín v Európe v prípade inovácií, ako je napríklad pestované mäso.
Litva a Česká republika medzitým tiež poznamenali, že navrhovaný zákaz by predstavoval prekážku voľného pohybu tovaru v rámci jednotného trhu EÚ a bol by v rozpore so zásadami voľného obchodu. Litva dodala, že EÚ by mala zostať konkurencieschopná vo vývoji týchto technológií a stanoviť podmienky pre reguláciu a normy na globálnej úrovni.
Európania chcú laboratórne mäso
Nový prieskum o postoji ku pestovanému mäsu v Európe, ktorý si objednal Good Food Institute Europe a ktorý bol zverejnený v júli, odhalil, že väčšina spotrebiteľov v EÚ sa chce rozhodnúť, či bude konzumovať dopestované mäso po tom, čo ho regulátori EÚ považujú za bezpečné na konzumáciu.
Prieskum YouGov tiež ukazuje, že Európania vo veľkej miere uprednostňujú predaj "bezpečného" pestovaného mäsa. Táto podpora je solídna v Portugalsku (69 %), Nemecku (65 %) av Holandsku a Rakúsku (63 %), v krajine, kde predstavitelia poľnohospodárstva žiadajú o zákaz pestovaného mäsa . Okrem toho je podpora nového mäsa na úrovni 62 % v Dánsku, 61 % v Českej republike, 58 % v Španielsku a 57 % v Belgicku.
Keď bola štúdia zverejnená, Seth Roberts, Senior Policy Manager v Good Food Institute Europe, povedal: "Pestované mäso musí prejsť jedným z najprísnejších regulačných procesov na svete, kým bude dostupné v EÚ. Tento prieskum ukazuje, že ľudia v celom rade krajín veria, že po schválení by malo byť na spotrebiteľoch, aby sa rozhodli, či ho chcú alebo nechcú jesť."
zdroj: vegconomist.com